Bezdrátové vodoměry

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

Bezdrátové vodoměry

#1 Příspěvek od DedVseved »

U rodičů jsou nainstalovány bezdrátové vodoměry. Vůbec jsem netušil jaké a teprve nyní vše zpětně zjišťuji.
Po dnešní návštěvě vím, že jde o vodoměry Enbra, které mají extra rádiový modul.
Měl jsem připravený rtl_433 a rtlamr, kde rtlamr se vůbec nechytl a až s rtl_433 jsem na frekvenci 868MHz objevil vysílání viz. obrázek. Akorát nechápu, jak se dekódují získaná data, protože jsou asi šifrovaná a navíc tam mám i nějaké varování (ale -f a -s jsem měl takto nastavené).
Až po všem jsem objevil rtl_wmbus, ale ten nemám odzkoušený a kdoví, kdy se k rodičům zase dostanu.
Testuji to na telefonu s USB-OTG a USB TV tunerem s RTL2832, kde v Termuxu mám doinstalované Ubuntu.

Máte k tomuto někdo nějaké poznatky? Nejlépe k rtl_wmbus.
Přílohy
vodomer3.jpg

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

A ten přenos funguje jak? S čím komunikuje? To se odečítač postaví za dveře a načte data?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#3 Příspěvek od DedVseved »

Přesně takhle by to mělo být, dokonce by to mělo fungovat i z před domu (třeba z auta), ale to nemám ověřeno.
Tohle je odečtová Enbra sada a jsou tam i PDF1 + PDF2. Já jsem to načetl TV tunerem za 5 dolarů.
O šifrování pomocí AES-128 se píše v tomhle PDF.
Tyhle odečty, které nejspíš budou muset být 12x ročně, budou za pár měsíců slušný kšeft, ale ti co to montují, si to pohlídají díky šifrování.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#4 Příspěvek od scorpions-cz »

Tohle neznám, ale teď testuju 2 vodoměry který komunikujou přes LoRa síť. Je to pod jednou firmou, co to má jako cloudovou aplikaci. Pokud to bude 12x ročně, tak toto bude určitě pohodlnější, než každej měsíc přijet s noťasem před panelák.

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#5 Příspěvek od DedVseved »

Vše bude o ceně a třeba LoRa nakonec vyjde levněji, ale tohle jsou měřiče nainstalované letos a v každém bytě jsou čtyři (2x studená a 2x teplá voda).

Ještě jsem tam načetl (asi) kalorimetr, který nejspíš neměl zapnuté šifrování, ale některé hodnoty jsou divné (tlak).
Přílohy
kalorimetr.jpg

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#6 Příspěvek od scorpions-cz »

Cena se uvidí. U LoRy se bude platit měsíční paušál a úřada z pohodlí kanclu udělá odečet kdykoli i když dojde ke změně nájemníka. U toho systému co píšeš ty nemusí být nutně měsíční paušál, ale zase práce toho odečítatele.
Já se zaměřuju na tu LoRu.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#7 Příspěvek od tomasjedno »

DedVseved píše:ale některé hodnoty jsou divné (tlak).
A průtok 9 cm³/h, rozdíl teplot 0,000 K a zpětný průtok 20 m³/min divné nejsou? Jediná hodnota vypadá možně, i když nepravděpodobně - sumární energie 70 MJ tj. asi 20 kWh.

Uživatelský avatar
DedVseved
Příspěvky: 492
Registrován: 01 črc 2019, 02:00

#8 Příspěvek od DedVseved »

V té závorce mělo být (tlak atd.).

@scorpions-cz: Kolik vychází cena za jeden LoRa vodoměr + zmíněný měsíční paušál?

Tady mají Wireless M-bus vodoměry za cca 887 Kč a 7200 Kč za HW + SW pro odečty, ale HW + SW půjdou použít u všech domů a cenu za načtení jednoho vodoměru jsem slyšel 10 Kč měsíčně.

Nebo by mohla být varianta, že se načtené hodnoty z Wireless M-bus vodoměrů pošlou do LoRa sítě, což by asi vyšlo nejlevněji a pro takové nápady už existují i řešení.


Mě šlo o to, že jsem ve výboru jednoho domu a vypadá to tak, že budeme požadovat vodoměry s vypnutým šifrováním, které načtu a zpracuji, aniž bychom za to museli někomu platit.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#9 Příspěvek od sr71 »

DedVseved píše:Tyhle odeèty, které nejspíš budou muset být 12x roènì, budou za pár mìsícù slušný kšeft, ale ti co to montují, si to pohlídají díky šifrování.
Nedávno jsem testoval odeèet novì namontovaných bezdrátových vodomìrù u rodièù v paneláku (pomocí oficiálnì dodaného sw), a tam to funguje tak že vodomìr si ukládá spotøeby i v jednotlivých mìsících a naèíst to jde zpìtnì

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#10 Příspěvek od scorpions-cz »

vodoměr vychází v jednotkovém odběru 1450Kč bez DPH. Paušál bude různej. určitě bude jinej pro 20 vodoměrů v jednom vchodě a pro třeba obec, která bude spravovat 300 vodoměrů.
Výhodu vidím i v tom, že aplikace by měla ve finále umět, rozeslat každej měsíc ten přehled sama na uvedený emaily. Jak jsem psal, je to v začátcích.

Načtení zpětně asi není k ničemu, protože, pokud jsem dobře pochopil ten návrh zákona, tak ten přehled by měly dostat každej měsíc uživatelé bytů.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#11 Příspěvek od sr71 »



Uživatelský avatar
davemh
Příspěvky: 327
Registrován: 02 črc 2016, 02:00
Bydliště: Český ráj

#12 Příspěvek od davemh »

Třeba nemůže, já na vodoměru vidím pouze celé kubíky, neboť ta malá kolečka se zlomky zakrývá rádiový modul.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#13 Příspěvek od scorpions-cz »

sr71
Ne jenom vody ale i tepla :lol: Teda pro vodu to platí jen pro teplou(pokud jsem dobře četl)
Je na to pětiletý přechodný období, aby se starý vodoměry nechaly doběhnout do konce svý životnosti.
koukni sem:
https://okolobytu.cz/clanky/prichazeji- ... e-terminy/

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#14 Příspěvek od sr71 »

no není, podle mì z toho èlánku úplnì zøejmé že se to týká jen teplé vody

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#15 Příspěvek od scorpions-cz »

Četl jsem těch článků několik a jsou asi mírné rozdíly ve výkladu. každopádně to beru tak, že je to pro mne příležitost, která se musí využít :lol:

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“