Grundfos Alpha 2L - oprava elektroniky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

Grundfos Alpha 2L - oprava elektroniky

#1 Příspěvek od _luky_ »

Ahoj vespolek,
už měl někdo na stole elektroniku z oběhového čerpadla Grunfosu? Máte někdo alespoň částečné schéma?
Situace - mám 6 let staré čerpadlo na bojler. Konečně jsem vyměnil bojler a zjistil jsem, že po té době se samozřejmě neroztočí. Takže rozborka, otočení turbínou a už jede. Ale po pár dnech konec, nic se nerozsvítí. Po rozborce jsem zjistil, že uvnitř bylo pár kapek vody - asi mi tam natekla při předchozí operaci (nechápu jak, to čerpadlo je v podstatě vodotěsný).

Koukám dovnitř - korozi na připojovacích kontaktech jsem očistil, napájení tam je, ale nic se neděje. Není mi úplně jasný, jak to má fungovat a na vícevrstvém PCB to moc nevymyslím. Na vstupu je kostka od "ft transformers". Jestli je skutečně trafo, tak je po něm, protože mezi všema nohama naměřím desítky megaohmů.
Přílohy
grundfos.jpg

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Vyměň ten jediný smd elektrolyt, pokud jsi tam neodpravil nic jiného, bude vyřešeno.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#3 Příspěvek od _luky_ »

Ten jsem měřil. Kapacitu má.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ta kocka nie je trafo, ale dvojita tlmivka. U teba zjavne prerusena.

Spomina sa to tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2540207.html

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#5 Příspěvek od Ondra2 »

Ta kostka je common mode choke, pokud nenaměříš 2 oddělená vinutí, tak je po ní. Ale že by odešly obě vinutí zároveň se mi nezdá, spíš jsi špatně měřil.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já vedle ní vidím černej stín...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Asi zafungovala ako poistka. Otazne je, ci za nou nie je skrat. V lepsom pripade skrat sposobila voda a vsetko ostatne prezilo.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já tam vodu nevidím. Buď je to spíš poblesk, co ještě chvíli žil, nebo je někde ještě jinej problém.

Znám to z oprav - pod elytem podivnej stín, tak to sundám a DPS je pryč. A pak už to jede...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Kouknul bych taky na ty dva šedivý X2 kondy. Nejspíš bude dost "vyprskana" kapacita, možná jen 15-20% deklarovaný.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

X2 kondíky jsou tady jen součást síťového filtru, takže jejich případná malá kapacita nemá vliv na funkci čerpadla. Je to docela slušně udělané, na vstupu termistor a varistor, potom solidní filtr, usměrnění sítě a řádná filtrace pro střídač. K tomu spínaný zdroj pro napájení procesoru. Zdroj není galvanicky oddělen. Na výstupu má ten SMD elyt, který je za normálních okolností jedinou problémovou součástkou, těch čerpadel jsem už opravil asi tak 15 vždy jen výměnou toho elytu. Zkusil bych to zanapájet na ten elyt, jestli naběhne MCU a rozsvítí nějaké indikační ledky. Také bych to zanapájel celé malým napětím s proudovým omezením a podíval se, jestli se objeví napětí na tom filtračním elytu. Pokud do toho zateklo, pořádně zkontroluj desku, běžně se elektrolýzou totálně sežere nějaký odmaskovaný prokov, dráhy pod maskou obvykle přežijí.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

mezi tím obdélníkovým kondenzátorem a šedivou kostkou ze čtyřma vývodama na jedný straně vidím náznak otisku detonace - kondenzovaný splodiny nějakého "pojistkového efektu".
předpokládám, že ten podivný integráč dole je nějaká špécie - 3F můstkový budič motoru (asi bezsenzorovýho) a můstek uvnitř švába se probil a tak to šlo do šlusu.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#12 Příspěvek od _luky_ »

Znovu to prohlížím, ty stíny jsou jenom na fotce. Reálně tam nic není.

Ten SMD elyt má 48uF, Y2 kond s nápisem 10nF má 10nF. Ty dvě šedivý kostky jsou X2 kondy 150nF (jeden má 200, druhý 380nF). Měřím to multimetrem v zapojení.

Na té kostce opravdu měřím jednotky až desítky MegaOhm mezi vývody. Jestli je to jen filtr, zkusím to proklemovat.

Na vstupu je kus tenkého spoje, co má očividně fungovat jako pojistka. Ale ten je vcelku.

Voda byla jen u spodního okraje PCB - tam kde jsou plošky pro vstupní napájení. Zbytek byl suchý.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Tu fakt nic nie je?
Přílohy
grundfos_131_.jpg

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od Zaky »

Ti Poláci přerušený filtr reportovali, zkus to proklemovat. Ale nepouštěj to pak hned na síť, nejdřív na zdroj s proudovým omezením a zkontrolovat, že se objeví napětí na tom velkém filtračním C, pak zkusit zapnout přes žárovku.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#15 Příspěvek od _luky_ »

Konečně jsem se k tomu dostal. Tak potvrzuji - byla přerušená ta dvojitá tlumivka. Na PCB pod ní je vidět stopy po oblouku. Místo ní jsem nainstaloval dva kusy drátu a už se zase točí.
Díky všem za rady.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“