Jak protáhnout kabel

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Jak protáhnout kabel

#1 Příspěvek od mi-ro »

V objektu potřebuji novodurem 125mm protáhnout kabel. Šachty jsou cca 80m, ve trubce je takový ten silonový provázek, co se s ním kdysi vázalo kde co. Jenže, pravděpodobně do trubky natekla voda a bahno provázek přilepilo. Nyní ho nelze vytáhnout. Co by jste poradili? Jiný kabel v trubce není.
Naposledy upravil(a) mi-ro dne 25 čer 2022, 09:55, celkem upraveno 1 x.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jjilek »

:D Napustit do trubky vodu a čekat, jestli se odlepí.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#3 Příspěvek od Otkundes »

Pokud je ten původní provázek jen přilepený a trubka je průchozí, zkusil bych z jednoho konce trubky odsávat vzduch vysavačem a do druhého vložit balonek, s novým provázkem, nebo s režnou nití.
Další možností by bylo požádat místní vodárnu o vyčištění potrubí tlakovým vozem („krtkem“).

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#4 Příspěvek od RadekB »

Používám toto
https://www.jabloshop.cz/4890-protahova ... u-9mm-150m

Tahal jsem tim napr. optiku v trubkach 100mm v arealu jedne tovarny. cca po 50-70metrech byly sachty, slo to uplne na pohodu

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#5 Příspěvek od JirkaZ »

Zdánlivě OT:

odkazy se vždy vkládají bez hashe, jednak jsou kratší, jednak tím člověk alespoň trochu naruší šmírovací řetězec.

https://www.jabloshop.cz/4890-protahova ... u-9mm-150m

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Jako možnosti OK. Ale protahovací pero za 10k na jedno použití a nebo VaK s krtkem za možná ještě více jaxi neúměrně navyšuje rozpočet. To bych musel projednat s investorem a navýšit cenu. Ale řešení to je.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#7 Příspěvek od pepik9 »

Improvizace - vytvořit něco jako padák / gumová koupací čepice s minimálně tříbodovým závesem a hnát to vodou.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

Nj, trubka 125mm, délka 80m :( . To už by museli hasiči a zároveň odčerpávat z cílové šachty.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od PotPalo »

Tiež tam mohlo niečo vliezť a skapať.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jjilek »

mi-ro píše:Nj, trubka 125mm, délka 80m :( . To už by museli hasiči a zároveň odčerpávat z cílové šachty.
1m³ není tak mnoho.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od PotPalo »

Pokiaľ to nieje fest zapchané, tak zmuchlaný papier uviazaný na špagáte a výkonný vysávač na druhom konci by mali stačiť. Pokiaľ treba rúru aj vyčistiť, tak následne uviazať do stredu špagátu drsnejšiu kefu akoby na fľaše, skrátka takú používajú kominári, a striedavo ťahať od konca ku koncu, špinu by to malo vymiesť.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Alebo radsej fukat, ako sa to robi pri optike.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PotPalo »

Vysávač zvykne byť viac po ruke ako kompresor. Tiež sa ľahšie utesní, stačí kus kartónu a do neho vyrezať dieru, drží to potom už podtlakom skoro samo. S kompresorom by to bolo zložitejšie.

Neviem prečo, ale mám taký pocit že pokiaľ je to trochu upchaté, tak kompresorom by sa špina mohla utlačiť ešte viac. Tiež by bol problém to utesniť a zároveň nechať priechodné pre špagát. S vysávačom tento problém odpadá, vysávač je na jednom konci a špagát na druhom.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Když zafukujeme trubky po ukradenejch průběžákách, děláváme to kouskem fironu (něco jako vatelín ze zimní bundy)převázaným špagátem a fouknem do toho tlakový vzduch. Kdysi, když jsem asistoval při protahování optiky silonovou trubkou, tak se to dělalo plastovým špuntem ze sektu a režnou nití. Taky stlačený vzduch. Možná by stačil nějaký ten malý žebrák s jímkou a "rudlkonstrukcí" na převážení manuálním způsobem.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#15 Příspěvek od mi-ro »

Jak moc je trubka ucpaná, nevím. Čistit ji nebudu. Potřebuju jen protáhnou provázkem PKčkovou dvoulinku a tou pak 3x1,5mm+opět protahovací lanko aby bylo pro další kabely. Doufám, že ten provázek není skřípnutý. Po cestě je jedna pravoúhlá zatáčka ale ta by snad neměla vadit. Provázek pruží, tzn že zachycený bude někde dál. Bojím se víc zabrat. Jak rupne, jsem v..... Nemáte někdo ochočenou krysu? Že bych ji provázek přivázal na ocas. A nebo nějaký dětský pásový autíčko. Kdyby narazilo, dalo by se vytáhnout zpátky.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Poradna“