Digitalni odporova dekada

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

Digitalni odporova dekada

#1 Příspěvek od termit256 »

Vcera jsme se znamym u piva probirali stavbu odporove dekady rekneme 10R az 10M, shodli jsme se, ze pro bezne bastleni neni nutne mit nejake superpresne a superstabilni zarizeni (stejne se pak vzdycky nahradi odporem komercnich kvalit), spis by vetsina lidi ocenila nizkonakladovost, rozumne ovladani typu klavesnice nebo dotykovy displej a vice, treba 5 "kanalu" coz se u klasickeho reseni s prepinaci extremne prodrazi.

Protoze mame 21 stoleti tak myslenka je takova, udelat nejake serioparalelni zapojeni, matici apod. s co nejmensim poctem odporu spinanych pomoci jazyckovych relatek rizenych MCU, jez by pozadovanou hodnotu vypocital a nastavil. Misto shaneni nejakych presnych a drahych odporu by se pouzily obycejne 10ppm odpory coz jsou korunove zalezitosti ktere by se po sestaveni dekady promerily pomoci sigma delta AD prevodniku jako treba AD7714 s nejakou stabilnejsi referenci a nasledne by mcu pomoci ulozenych hodnot vypocitaval a zapojoval pozadovanou hodnotu. Je mi jasne, ze takove reseni bude mit spoustu much typu prechodaky, termoelektricke napeti apod. ale pro bezne bastleni by to snad nemuselo vadit a dalo by se to castecne resit obcasnou rekalibraci.

Nemyslim ze jsme byli prvni koho tohle napadlo, tak bych se chtel poptat, jestli jste nekde nevideli uz takovou konstrukci, pripadne aspon zapojeni te "matice" s co nejmensim moznym poctem odporu a relatek aby to bylo schopno sestavit jakoukoliv hodnotu v toleranci treba 0,5 nebo 0,1%. Pripadne aspon postup jak prijit na to, aby tam bylo jen jen opravdu nezbytne minimum spinacich prvku pro dosazeni pozadovane odchylky.

Zatim jsem nad tim hloubeji nepremyslel, je to jen koncept a prijde mi zbytecna prace vymyslet neco co uz nekdo udelal. Ten vypocet nebude nejspis uplne trivialni, kdyz neznam presne hodnoty pouzitych odporu, ale jen pasmo tolerance ve kterem se mohou pohybovat a vysledek bude nejspis neco ve statistickem stylu ze 90% hodnot se vleze do 0,1%, 5% do 0,3% a zbytek do 0,5% odchylky. Ale to by pro zamyslene pouziti nemuselo vadit, kdyz se pocet potrebnych odporu v dekade redukuje treba o 1/3. Ostatne tu odchylku neni problem nasledne zobrazit na displeji.

Na prvni pohled nevidim zadny duvod, proc by to nemohlo fungovat a nedalo se to vyrobit za rozumnou cenu. Neminime na tom vydelavat, takze pokud se bude vec realizovat, urcite bych sem pak hodil dokumentaci.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#2 Příspěvek od Celeron »

Já dekádu nepotřebuju, neb vlastním 0,5% přepínačovou dekádu 0.1R až 10M od starých pánů Ernst Werner von Siemense a Johann Georg Halskeho z roku 1927. Jsem zvědavej, jestli ta tvoje bude taky fungovat po 95 letech. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Tu je pekne jednoduche zapojenie dekady: https://www.gme.sk/data/attachments/czn.769-793.10.pdf

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Celeron píše:Já dekádu nepotřebuju, neb vlastním 0,5% přepínačovou dekádu 0.1R až 10M od starých pánů Ernst Werner von Siemense a Johann Georg Halskeho z roku 1927. Jsem zvědavej, jestli ta tvoje bude taky fungovat po 95 letech. :lol:
Ja zase nepotrebuju aby mi dekada fungovala 100let, mi bude stacit kdyz tech 100let nestravim tocenim cudliky :-)

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#5 Příspěvek od Kremik »

Tak budeš 100 let ťukat do klávesnice, no :D Jako největší nevýhoda mi přijde, že ta dekáda bude potřebovat ke své funkci napájení. V praxi pak často raději sáhneš třeba po obyčejným poťáku.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#6 Příspěvek od samec »

Chcelo by to cloudovú aplikáciu ovládanú hlasom, minimálne...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Kremik píše:Tak budeš 100 let ťukat do klávesnice, no :D Jako největší nevýhoda mi přijde, že ta dekáda bude potřebovat ke své funkci napájení. V praxi pak často raději sáhneš třeba po obyčejným poťáku.
S napajenim nevidim zadny problem, malokdy budu potrebovat odporovou dekadu tam, kde nemam elektriku :-)

Jinak takove pristroje se bezne delaji, jen pro amaterske pouziti je to trochu drahe. https://www.ietlabs.com/prs-370-program ... istor.html

Potenciometry na tohle pouzivam doposud, ale kdo s tim nekdy takto laboroval, vi jaka je to mizerna a riskantni prace.

Ale mozna by stalo za uvahu pouzit tri nebo ctyri lepsi potenciometry, pripojit k nim malicky krokovy motorek za kilo a nastavovat hodnotu takto. Pak by presnost byla dana jen kvalitou AD prevodniku a reference, kde napr. u zmineneho AD7714 uvadeji teoretickou nelinearitu v cislech jako ±0.0004% apod. Melo by to i vyhodu v moznosti menit plynule hodnotu treba enkoderem v zapojenem obvodu bez rizika prechodovych deju na kontaktech, coz muze byt nekdy problem.

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#8 Příspěvek od teufel »

Používám tohle:
https://www.aliexpress.com/item/4000465992388.html
A hlavně - při správném pořadí přehazování propojek se nestane, že se obvod rozpojí nebo zkratuje, případně se po dobu přepínání neobjeví nějaký nedefinovaný odpor. Úplně to stačí.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od samec »

Zatiaľ všetky odporové dekády majú nevýhodu, že aj najmenší odpor ide cez všetky kontakty. Chcelo by to paralelné radenie odporov.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Nedokážu si představit, že bych nastavoval teplotní snímače na PT100 pomocí "digitální" odporové dekády - kdežto pomocí staré bakelitové to jde celkem dobře.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Co si na tom nedokazes predstavit? Ja si to naopak dovedu predstavit velice dobre :-) Proste tuknu na klavesnici treba 55 a dam enter a dekada mi nastavi odpor odpovidajici PT100 pri teto teplote. Encoderem si pak muzu jednoduse menit teplotu po jednotkach, desitkach stupnu apod. Podobne i s nelinearnimi termistory, nastavis si hodnotu, β a pak uz jen jednoduse menis teplotu. Je to jen otazka softu. Nemyslim ze manipulace s prepinaci a kalkulacku bude rychlejsi a pohodlnejsi.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

teufel píše:Používám tohle
Do jaké frekvence je to použitelné? resp. jakou parazitní kapacitou a indukčností to disponuje.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

Rekl bych, ze tohle bude z principu problem vsech dekad.

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#14 Příspěvek od teufel »

Crifodo: Nevím, ale moc to nebude. Tipuji max. 1 MHz pro odpor v řádu desítek kohm, s velkými odpory méně. Pak se začnou uplatňovat kapacity mezi spoji a rezistory. Jsou tam 1/2W SMD rezistory a propojky.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Na odezvy dejme tomu regulovaných zdrojů to je dost, na vyvažování termostatů habaděj, na KV mezifrekvence to bude trapně málo. Jako že já tedy netuším, že by na takovou věc bylo třeba povolávat dekádu. Já si ji spojuju ještě tak se školou a laboratorníma úlohama :roll:

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“