Opěrky hlavy v autech

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

Opěrky hlavy v autech

#1 Příspěvek od JirkaZ »

V poslední době jsem zjistil, že v naprosté většině soudobých osobních aut jsou opěrky hlavy na sedadle u spolujezdce (ale nejspíš i na ostatních sedadlech) udělány tak blbě, že pokud si opřu celá záda, tak mi opěrka pořád nutí hlavu do předklonu, což se dá vydržet fakt jen chvíli...

Mám na mysli opěrky bez možnosti seřízení polohy vpřed-vzad.

Sám vlastním Octavii I (r. v. 2001) a tam je to úplně v pohodě, dokonce bych řekl, že opěrky jsou až moc vzadu...

Naposledy včera Octavia III a pro moje sezení prostě katastrofa.

U některých aut to řeším otočením opěrky tak, aby "vyboulení" bylo dozadu. Ne všude to ale jde...

Má někdo podobné zkušenosti? Myslím jedince s normálně tvarovanou kostrou, ne s kulatými zády (viz obrázek), pro které zřejmě ty dnešní opěrky jsou dělané...

Pro zájemce třeba na https://dspace.tul.cz/bitstream/handle/ ... S_STAG.pdf je diplomka s docela zajímavými prameny k tématu. Samozřejmě se tam ale nevysvětluje moje pozorování...
Přílohy
kulata-zada-kyfoza.jpg
Naposledy upravil(a) JirkaZ dne 19 črc 2022, 17:28, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Tiez som si to vsimol, a to nielen u aut. Na kancelarske kreslo som z tohoto dovodu opierku hlavy vobec nenamontoval, nedalo sa tam s nou sediet.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Často je to čistě psychická věc díky nevědomému napnutí svalů na páteři. Až si to člověk uvědomí, začne s tím něco dělat, než na to zase zapomene.

Jestli někdo uměl dobrý sedačky u aut, tak za mě Francouzi. Ale dneska je to stejně jinak.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Fakt je, že ergonomicky bráno, pokud sedíte v autě, měli byste se opírat pokud možno co největší částí plochy zad o opěradlo v poloze přirozenýho posezu - tzn. ruce na věnci volantu vodorovně od středu, mírně pokrčený v loktech a nohy pokrčený v kolenách tak, abyste při prošlápnutí libovolnýho pedálu až na doraz nemuseli propnout koleno = tím je zajištěný, že až budete potřebovat brzdit, nebude vám chybět kus nohy na dotlačení pedálu na doraz.
Opěrka hlavy by se přitom v žádný poloze řidiče VŮBEC NEMĚLA DOTÝKAT TÝLU HLAVY, tzn. že řidič, aby se jí hlavou dotknul, by ji měl aktivně zaklonit minimálně o 1-2cm, protože jedině tak mu opěrka nevadí v pohybu hlavy nutnýmu k sledování okolí. Ergo palcát - pokud si sednete do auta a opěrka vás nenechá opřít záda a ramena, aniž by vám aktivně necpala hlavu dopředu, je něco opravdu špatně!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#5 Příspěvek od Victronix »

Mám ještě jednu připomínku. Měřím 180 cm a u většiny aut mám úplně vysunutou opěrku na bezpečné maximum a stále je to na zlomení vazu.
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

I u kokty3 jsem musel opěrku otočit . Sám si neumím představit , že konstrukter to nemohl v reálu použít . To vzniká nejspíš v 3D .

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“