Štípací kužel.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milin
Příspěvky: 740
Registrován: 23 zář 2005, 02:00
Bydliště: SM

Štípací kužel.

#1 Příspěvek od milin »

jaké mate zkušeností s štípacím kuželem , jak silná vrtačka . dik

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od petrfilipi »

Jde o to, jak velké kusy chceš štípat, z jakého dřeva budou, jak budou sukatá apod. Vrtačka se pro normální polena nepoužitelná.
Doporučoval bych klín, který má na konci (u motoru) velké rozšíření. Když už je špalek naprasklý, tak ho od sebe dobře oddělí. Taky se dělá kužel s demontovatelnou špičkou - kdyby praskla, není třeba měnit celý kužel.


PF

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#3 Příspěvek od Ivan_01 »

štiepací kužeľ je nebezpečná vec, potrebuješ na to dve ruky a v sukovitom dreve sa namorduješ aj tak. Lineárna klinová štiepačka či už vodorovná alebo zvislá je pohodlnejšia na obsluhu. Pre rodičov som kupoval nejaký vodorovný Scheppach za 200 E a 76 ročná mama sama na tom kála klátiky, že sa jej to páči... :)

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od petrfilipi »

Lineární štípačka má své výhody (síla, nerotace, jednodušší ovládání, bezpečnost, ...), ale produktivita klínové rotační štípačky je několikanásobně větší. Samozřejmě je potřeba řešit stavy, kdy se motor prostě zastaví (např. na suku) - takže je potřeba mít vypínač po ruce nebo mít ovládání na nohu.
Na webu je mnoho řešení, ať už s převodovkou nebo bez, na stolku, se zarážkou proti rotaci pod klínem, ...

PF

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Jo 5kW klidně zastaví . Produktivita je mnohonásobně vyšší . A když se to naučíš , naštípeš jak dračky tak jen velké díly .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Metrovky na kuželu na čtyři kusy najednou neštípneš, na lineární hydraulice na jedno šlápnutí. Navíc pořádnej lineár nezakousneš, kužel každou chvíli.
Jo a už jsem viděl po zakousnutí šmajdat hřídel na MEZu 4kW. Příkon lineáru je podstatně nižší.
Takže ta produktivita není zase až tak jednoznačná ve prospěch kuželu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Zase hloupé kličky . Kdo psal o metru ? Na krátké špalky je to reálně 10x rychlejší . Ohnout hřídel může ignorant , vždyť vidí , jak tam špalek dává . Vlastní reálná spotřeba motoru bez zatížení je téměř nulová , jalovák mne doma nezajímá .
Až bude nadepsáno štípání metrů , tak o štípáku ani nešpitnu a naopak .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Blábolíš nesmysly. Jdi se podívat k velkovýrobcům palivovýho dřeva na čem štípaj 50, 33 a 25 cm. Na hydraulickým vícenásobným křížovým automatu, stejnej princip jako lineární štípačka. Všichni jsou blbí, jen ty jseš chytrej.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Blábolíš tady ty , jen hloupě kličkuješ . Zde se neřeší velkovýroby na mašinách za miliony , ale štípání dřeva doma . Meleš dohromady hrušky s jablky . Nesmysly . Zase , až začnemě řešit produkční výrobu , bude to zase jiná . Jinak bych si tipl , žes na kuželu nic nedělal , jen ho viděl na obrázku .

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Zase žvaníš, mám ho na chalupě a po zkušenostech s ním jsem domů pořídil hydrauliku. Dej si panáka a bacha v tomhle teple.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Kdykoliv i po panáku si s tebou dám závod ve štípání špalků do 30cm délky . A hlavně na menší díly .

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“