Problém s příjmem DVB-T2 chalupa + byt **VYŘEŠENO**

Zkušenosti a problémy s příjmem

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Stowik
Příspěvky: 16
Registrován: 13 dub 2022, 02:00

Problém s příjmem DVB-T2 chalupa + byt **VYŘEŠENO**

#1 Příspěvek od Stowik »

Rád bych vyřešil problémy s příjmem na chalupě (u Staňkova - Domažlicko anténa na střeše) a v paneláku (Plzeň společná anténa).

1. Nejdřív chalupa, kde do jara letošního roku nebyl žádný problém. Pak nám přestal jít multiplex 22 (34k 578MHz). Přitom multiplex 21 (26k 514MHz) i multiplex 23 (31k 554MHz) jdou bez problémů, ze stejného vysílače se stejným výkonem.

Anténa je na střeše od zakoupení chalupy, žádné úpravy jsem přímo s anténou nedělal. Svod jsem upravil o napájení 12V a rozbočku na 2 STB (Sencor SDB5003T SE). Pokud vyřadím napájení a zapnu napájení ze STB zhorší se příjem všeho. Pokud vyřadím rozbočku a pustím signál jen do jednoho STB nezmění se nic. Tedy zde asi ztráty nebudou. Antény v nejbližším okolí jsou natočeny 'bajvočko' stejným směrem.

Napadlo mi pořídit do antény zesilovač s větším ziskem, ale netuším jaký zisk má ten současný. Když jsem tam vylez, tak mi došlo, že tomuto bych se pokud možno rád vyhnul, protože jednou rukou, ještě ke všemu levou, to nedám. Je reálné to vyřešit zesilovačem na kabel a ten v anténě případně vyřadit? Na půdě by to nebyl problém provézt.

Síla a kvalita co ukazuje STB:
  • Multiplex 21: síla 46% - 58% kvalita 90% - 100%
  • Multiplex 22: síla 10% - 25% kvalita 0% - 24%
  • Multiplex 21: síla 40% - 50% kvalita 70% - 92%
  • Multiplex 21: síla 24% - 38% kvalita 80% - 92%
Anténa
Obrázek

Zesilovač
Obrázek

Napájení a rozbočení na půdě
Obrázek

Mapa
Obrázek


2. A záhada v paneláku (společná anténa). Tohle se nám děje také zhruba od jara.
Po půlhodině (+- několik minut, ta doba je různá) bezproblémového příjmu STB Sencor SDB5003T SE (ano, stejný jako na chalupě, provozujeme 4 stejné kusy, 2 v bytě, 2 na chalupě) vyhodí okno, že nemá signál. Přitom ukazuje sílu 100% ale kvalitu 0%. Po restartu zase chvíli jde, ale tentokrát již mnohem kratší. V bytě to dělají oba dva. Odvez jsem je na chalupu a vyměnil. Na chalupě to nedělají, v bytě stále stejné. Namísto jsem tedy umístil TV s tunerem DVB-T2 a ta to nedělá.
Co tohle může způsobovat a lze to nějak jednoduše vyřešit?
Naposledy upravil(a) Stowik dne 21 srp 2022, 12:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

1. Moze to robit ten stary zeleny koax, co vedie z anteny.

Uživatelský avatar
Stowik
Příspěvky: 16
Registrován: 13 dub 2022, 02:00

#3 Příspěvek od Stowik »

rnbw
Díky za odpověď. Znamenalo by to nutnost lézt na střechu a tomu bych se fakt opravdu rád vyhnul a viděl bych to až jako tu úplně poslední možnost.

Z dvou nezávislých agentur JPP (jedna paní povídala) mám drby:

1. V sousední vsi kolegovi taky přestala fungovat prima (a vše co je v tom multiplexu).

2. Někde na vývěsce v Holýšově 10km od naší chalupy prý byla informace o zhoršeném příjmu DVB-T2 kvůli nějakému tomu internetu.

A v tom internetu bych viděl nastalé problémy moje i kolegy.
Naposledy upravil(a) Stowik dne 05 srp 2022, 12:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

klidně to může dělat LTE - taky se mi na brněnsku zhoršil příjem některých MPX v souvislosti z uvolňováním frekvencí ve prospěch internetu. Jelikož používám na příjem ještě prastarou pokojovou anténu,co mám z venku přišroubovanou na parapetu už asi 20 let s 12V napájením, tak jsem určitého zlepšení dosáhl snížením napětí na 6V zapojením jiného adaptéru.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

jak máš zajištěné stínění těchto kabelů ?
mám takový pocit, že tento typ F-konektorů by měl být zmáčknutý special kleštěmi . . .

podle fotek to vypadá, že to dělal člověk, který o tom moc nevěděl . . .
stálo by za to to celé předělat, vyměnit kabely a konektory.
Přílohy
20220710.jpg
takto vypadají čelisti do kleští, kterými se to dělá . . .
takto vypadají čelisti do kleští, kterými se to dělá . . .
takto se prodává . . .
takto se prodává . . .
takto by měl ten konektor vypadat . . .
takto by měl ten konektor vypadat . . .

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#6 Příspěvek od kokun »

Stowik píše:...
Napadlo mi pořídit do antény zesilovač s větším ziskem, ale netuším jaký zisk má ten současný. Když jsem tam vylez, tak mi došlo, že tomuto bych se pokud možno rád vyhnul, protože jednou rukou, ještě ke všemu levou, to nedám. Je reálné to vyřešit zesilovačem na kabel a ten v anténě případně vyřadit? Na půdě by to nebyl problém provézt.

Síla a kvalita co ukazuje STB:

[*] Multiplex 21: síla 46% - 58% kvalita 90% - 100%
[*] Multiplex 22: síla 10% - 25% kvalita 0% - 24%
[*] Multiplex 21: síla 40% - 50% kvalita 70% - 92%
[*] Multiplex 21: síla 24% - 38% kvalita 80% - 92%


Znamenalo by to nutnost lézt na střechu a tomu bych se fakt opravdu rád vyhnul a viděl bych to až jako tu úplně poslední možnost.
Jak chceš vyřadit zesilovač z ant. krabice a přitom nelézt na střechu? 8O :(
Pokud ho chceš vyřadit (a to by bylo záhodno - zesilovač spíše vyřadit, než zvyšovat jeho zesílení), tak ho musíš zdemontovat a nahradit symetrizačním členem! Stejně má ten zesík úplně zkorodované (zrezivělé!) obě příchytky (vhodnou ochranou by tu býval byl rezistin ML, ten ale použitý nebyl :( ).
A to, co ti ukazuje STB, je pouhé "ukazovátko" - to pořádný měřák nenahradí!
Stowik píše:...
Anténa je na střeše od zakoupení chalupy, žádné úpravy jsem přímo s anténou nedělal.
...
Na co stačila polská anténa (se širokopásmovým zesilovačem) před léty (a do nedávna), tak dnes může být naprosto nevhodná - především kvůli tomu "zešilovači" 8O :(
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Ta výměna zeleného koaxiálu za nový někdy dělá zázraky. A při té příležitosti pomůže i demontáž zesilovače z antény a náhradu symetrizačním členem. On totiž zesilovač připojený přímo na svorky dipólu se v DVB-T stal často příčinou potíží.
Jenomže kvůli tomu na střechu prostě budeš muset.
Zesilovač můžeš použít linkový a vrazit ho do kabelu. Především na pokrytí ztrát následným rozbočením, zbytek poslouží na zvýšení úrovně signálu na vstupech settopboxů. Když už máš rozbočovač, stačí ten zesík vrazit kousek před něj. Jak tak koukám na ty zobrazované úrovně z tvého settopboxu, stačí zesilovač do 22 dB, víc ne. Když dáš víc, snadno se ti může stát, že settopbox bude sice ukazovat úroveň 100%, ale kvalitu často nula, protože nemáš tušení, jaké další signály, ani v jaké úrovni ta anténa přijímá, aniž by ty signály byly televizní. Settopbox si jich nevšímá, ale v tom zesilovači působí silné signály křížovou modulaci, tak je pak příčinou hanebné kvality signálu.
Honza Kokúň byl rychlejší, koukám, že mezitím napsal v podstatě totéž.
Tak aspoň dodám jedno upozornění, ať tam nelezeš dvakrát - ty symetráky mají různé rozteče děr, tak je dobré je proříznout tak, jak je naznačeno v tomto vláknu.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#8 Příspěvek od pepik9 »

A na půdu před ty krabičky by se hodil LTE filtr 700MHz.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

LTE zádrž může být k ničemu, ony se rušivé signály vyskytují už deset kanálů pod LTE pásmem. Takže spíše nějaký takový filtr je vhodnější.
Ale, dokud se neukáže, že je nějaká zádrž vůbec potřeba, tak je zbytečné ji před ten linkový zesilovač dávat.
Mimoto dnes jsou na trhu domovní zesilovače, které takovou zádrž na vstupu už mají, třeba Alcad AM187 LTE700 5G ready, stačí za ně připojit rozbočovač, navíc jdou přepnout do režimu dvou antén (jedna pro DVB-T, druhá pro FM a DAB).

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#10 Příspěvek od bdn »

Ještě v záruce mě kdysi zlobil Sencor SDB 5003T, v záruční opravě s tím nic neudělali, tak letěl do koše. Možná jsem jen chytl problémový kus, nevím.
Nahradil jej WIWA H.265 Lite, od té doby klid.

Uživatelský avatar
Stowik
Příspěvky: 16
Registrován: 13 dub 2022, 02:00

#11 Příspěvek od Stowik »

Vyřešeno.
Přes shop, abych ho mohl vrátit, jsem koupil jiný stb EVOLVEO Alpha T2. V bytě problém vyřešen. Vzal jsem ho vyzkoušet i na chalupu a tam on taky nemá žádný problém a všechny multiplexy v pohodě šli.

Takže bdn trefil hřebíček na hlavičku. Problémy vyřešeny bez nutnosti lézt na střechu, jen dokoupím ještě 2 stb.

Díky všem za cenné rady, ukládám si pro případ potřeby v budoucnu.

Odpovědět

Zpět na „Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších“