Tepelný odpor izolačních podložek TO220

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Tepelný odpor izolačních podložek TO220

#1 Příspěvek od Celeron »

Tepelný odpor šedých "gumových" podložek pod TO220, tlustých 0,28 mm je kolem 0,4K/W. Aspoň to píše Kondík na svým webu.
Mám tady ještě slídové podložky pro TO220 tlusté 0,035 mm. Fisher píše, že GS220P tlustá 0,05 mm má taky 0,4K/W.
Ty moje slabší by tedy měly být proti Fisherovi i těm "gumičkám" po stránce tepelnýho odporu lepší?
Je nějaký pro a proti co osadit do balancéru pro dost velký příčný proud, kde budou BD912-ky docela dost topit, minimálně 50W? Mám neblahou zkušenost s "gumičkou", která se na hraně TO220 tak promáčkla, že se v PFC zdroji na napětí cca 450V prosekla.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Použij kapton. 0,077 mm má 0,15 K/W, pevnost 7,8 kV.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Slída bude určitě podstatně lepší. Hlavně dokonale přerovnej chadič i tranzistory - lehce je lízni na jemném smirku položeném na perfektně rovné podložce - skle nebo broušené ocelové desce, aby nebyly plochy třeba lehce potlučené nebo na nich nebyly otřepy a omrkni, zda smirek bere správně po celé ploše. Pak obě plochy lehounce mázni teplovodivou pastou (jde to dobře čepelí lámacího nože), dej podložku a osaď polovodiče.
Edit: kapton bude taky OK, podstatně lepší bylo myšleno proti silikonu.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#4 Příspěvek od DukeNuke »

Matně si z Tesly pamatuju, že výkoňáky na slídě se testovaly na 5kV na průraz (pouzdro proti chladiči). Takže slída bude určitě v pořádku.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

S těma 50W myslíš jeden BD912, nebo celou sestavu?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Mám jen úzkej 4 mm na omotávání HeatBlocku 3D tiskárny proti zasyflení nataveným filamentem. Tak budu muset sehnat 20 mm.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Kapton nedorazil, tak jsem do balancéru dal ty šedivý gumičky. Balancér balancoval 6S44P 18650 Samsung 2,5Ah. Když už bylo napětí 4,202V, tak najednou rána a na jedný BD912 odskočila plastová část od křidýlka. Trand naštěstí přerušenej, ne profláklej.
Začal jsem bádat a dost brzo našel příčinu. Ty podělaný gumičky jsou na dvě věci, na hojno a na nic. Tedy pokud je TO220 přišroubovanej šrobem za křidýlko. No schválně si to zkuste, ta gumička se u šroubku promáčkne a na druhý straně u vývodů se normálně posouvá do stran a čím víc se šroubek utáhne, tím horší. TO220 je na gumičce použitelnej jen s šroubovaným a nebo pružinovým třmenem, kterej tlačí doprostřed plastovýho pouzdra. Dal jsem tam slídu, doufám, že bude pokoj. Pokud ne, tak přijdou na řadu třmeny.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

ZdenekHQ píše:S těma 50W myslíš jeden BD912, nebo celou sestavu?
Teď jsem provedl zatěžovací zkoušku. Těch 6 balancérů jsem drbal v sériovým zapojení půl hodiny proudem 7A. BD912 měly na plastu pyrometrem teplotu 86-89°C a chladič bez větráku měl kolem 65° C.
To je na jednom 7 x 4,2V = 29,5 W, celkem 177W. Až tam bude větrák tak to asi 10A , cca 250W snese.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Součástky“