Výměna oken a zateplení domu - vliv na spotřebu tepla.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Výměna oken a zateplení domu - vliv na spotřebu tepla.

#1 Příspěvek od Brozicek »

Téma spotřeby tepla je nyní velmi aktuální.
Bydlím ve čtyřpatrovém (přízemí a 3 patra) paneláku z roku 1969. Můj byt je v 1. patře střední byt, takže kromě oken žádná venkovní stěna. Dvě okna (kuchyň a ložnice) na sever, dvě okna (obývák a pokoj) na jih.
Od roku 2004 máme na radiátorech poměrové měřiče. V roce 2007 jsme měnili stará okna za plastová. V roce 2009 byl panelák zateplen.
- Od montáže měřičů si měsíčně zapisuji jejich stav na 4 radiátorech, zajímá mne celkový součet za byt.
- Na radiátorech máme termostatické ventily. V bytě si udržuji teplotu přibližně na 22°C.
- Z adresy https://www.chmi.cz/historicka-data/poc ... ni_teploty si zapisuje měsíční a roční průměr teploty v Severomopravském kraji.
- Zjištěná data zobrazuji graficky. Z grafu pak lze vyčíst toto:
1. Výměna oken snížila spotřebu tepla asi o 1/3.
2. Zateplení domu snížilo spotřebu tepla o další 1/3. Celkově tedy asi na 1/3 původního stavu.
3. Z grafu lze vysledovat určitou souvislost mezi roční spotřebou tepla a roční průměrnou teplotou.

O snižování spotřeby se mluví hodně teoreticky. Na grafu je vidět konkrétní výsledky. Byl bych zvědav, o kolik by se na grafu snížila spořeba tepla při vytápění bytu na 18°C. Doufám, že na tak nízkou teplotu nebudu muset začít topit. To bych musel nosit doma ušanku, válenky, zimní bundu a rukavice. Takové kecy, které zazněly v posledním pořadu Jílkové, že se doma rozehřeju hlubokým dýcháním, hýbáním kotníky, procházením po bytě atd. mě neoslovují.

Ano, naší předkové možná topili na nízké teploty. Ale doma se topilo v kamnech, a sálavé teplo od kamen hřálo, i když teplota vzduchu byla nízká. Jako kluci jsme měli na noc u babičky krásné nadýchané tlusté péřové přikrývky a spali na hřejivém slamníku. Teplota v noci mohla klesnout i k 10°, a nám bylo teplo. Dnešní matrace z pěnové gumy a prošívané deky ten noční teplotní komfort nazajistí. Navíc se u babičky ráno zatopilo v kamnech a zase byla pohoda.
Přílohy
Graf spotřeby tapla.jpg

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Tak teď ti už zbývá najít ty dva svetry. :lol:

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#3 Příspěvek od kbulda »

Co ti brání v tom, si tu peřinu objednat ?
https://peri-mares.cz/eshop/periny/perina-140x200

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

bez prošití
Ked sa tym zakryjes, vsetko perie spadne na boky a na tebe zostane len prazdny obal :D

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#5 Příspěvek od kejki »

Nevím jak u Mareše, ale u babky to byla koule, která se rozhodně nerozsypala do stran. Spíš si na sebe tahal prázdný kousek nahoře a nohy byly zavalené 2 kg peří. To vše v komfortní délce 170 cm.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Moze byt aj tak. Princip je rovnaky - perie nikdy nie je tam, kde ho potrebujes a zakryty si len prazdnou handrou.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

Peřiny je nejlepší vyhodit, je to samá potvora.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Namontuj si decentrální rekuperaci, snížíš s ní spotřebu o další 1/3. To zvládneš sám vyvrtat jádrovým vrtákem dvě díry o průměru 160 mm.
https://www.inventer.cz/
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#9 Příspěvek od kejki »

Brozicek píše:Ano, naší předkové možná topili na nízké teploty. Ale doma se topilo v kamnech, a sálavé teplo od kamen hřálo, i když teplota vzduchu byla nízká. Jako kluci jsme měli na noc u babičky krásné nadýchané tlusté péřové přikrývky a spali na hřejivém slamníku. Teplota v noci mohla klesnout i k 10°, a nám bylo teplo. Dnešní matrace z pěnové gumy a prošívané deky ten noční teplotní komfort nazajistí. Navíc se u babičky ráno zatopilo v kamnech a zase byla pohoda.
Ale houby, to není peřinama, to je zvykem. Když jsem topil plynem, tak jsem taky topil na 18° a stačilo, jen návštěvy utíkaly promrzlé :lol: Po zateplení kamna vmžiku vyženou teplotu na 23° a při 18° mi zebou prsty při práci. Druhá varianta - jsme starý.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

kejki píše: Druhá varianta - jsme starý.
Bingo.
Co nám připadalo jako 16letým k smíchu, je v 80 tragédie. I když, k zoufaleckýmu smíchu jsou všechny hraběcí rady co na nás lejou média od našich vyvolených. Nenašel jsem zdroj, ale Pekariová prý doporučila v rádiu společné pečení v troubě kvůli úsporám, zřejmě inovované heslo MŮJ SVETR HŘEJE TEBE, TVŮJ SVETR HŘEJE MĚ". Dneska upeču já dvě kuřata pro souseda, zítra soused dva štrůdly pro mě.
Společné koupání je už prosazováno.
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_kha
Zřejmě sledovali pasáž s malou cígoškou a Hrušínským ve Skřiváncích.
Téma spotřeby tepla je nyní velmi aktuální.
Asi už budou na řadě komunální byty, i když to už snad bylo zkoušeno :lol:
A teď vážně, jestli máš strach ze zimy, pořiď si spacák příslušné kvality, třeba pro spaní na sněhu, potíž je jako u všech alarmistických akcí, že když to chce každej, aktuální cena to nepříjemně zohledňuje. To chtělo udělat tiše a dopředu. Měnit okna dneska v cenách prací a materiálu nebo platit násobky loňských cen energie, to je jako jestli šlápnout do hovna levou nebo pravou. Když už budou materiály a výroba těch oken vůbec poběží ve fabrikách s výlukami elektřiny.
K pláči jsou naopak rady, aby se dětem tolik nevětralo ve třídách nebo lékařům netopilo v sálech. Už tak závratné výsledky školství budou ještě podle našich géniů ve vládě korunovat spící děti.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nevím, jak to napsat nepoliticky, ale jisté politické strany koncentrují arogantní egoisty. A pak ten stejnej egoista chrní u mě na kanapi, protože si doma nezatopil a nechce se mu dom. Navíc za sebou neumí ani zavřít dveře, když jde z WC.

Něco je na tomto myšlení špatně.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#12 Příspěvek od kejki »

Crifodo píše:
kejki píše: Druhá varianta - jsme starý.
Bingo.
Co nám připadalo jako 16letým k smíchu, je v 80 tragédie.
Tak máti v 85 hlásá, že chodit ve vestě bylo u nich doma normální a spí v takové zimě, že se otec v 70 letech vzbouřil a spal v jiném pokoji.
Ovšem otec spal v dětství v pokojíčku, kde zmrzla v noci voda ve váze až praskla :)
Jestli to bylo za války, nebo po ní, to už se nedozvím. Prostě v pokojíčku nebyla kamna.
Naposledy upravil(a) kejki dne 24 zář 2022, 13:52, celkem upraveno 1 x.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od termit256 »

Loni jsem nabyval dojmu, ze jsme narod otuzilcu a pestitelu imunity :⁠-⁠) ale ono to jak koukam tak zhave nebude.

Uživatelský avatar
adakar
Příspěvky: 212
Registrován: 16 zář 2020, 02:00

#14 Příspěvek od adakar »

Po zime, ktorá nás čaká, pribudnú v grafe možno ďalšie zaujímavé údaje.

Doterajšie výsledky sú zaujímavé: aj keď možno ovplyvnené ďalšími faktormi: zmenami v správaní (vedomé či podvedomé zníženie intenzity vetrania, spôsobe vetrania, atď), v správaní užívateľov spoločných stien, oblačnosti v roku, atď...

Práve z týchto dôvodov myslím že predpovedať výsledky grafu je nemožné, a možné je urobiť len spätnú štatistiku.

Avšak teoreticky: čím menšie straty vykurovaného priestoru, tým menší rozdiel v spotrebách medzi jednotlivými teplotnými úrovňami vykurovania. Až na hrane: pri zabezpečení nulového úbytku tepla, bude reálna ročná spotreba tepla nulová, či už pri udržiavaní tepla na hodnote 16℃, alebo 25℃. Kedy je zbytočné sa úrovňou teploty zaoberať. Život tlačíme postupne týmto smerom.

Otázka, či zadávateľa vlákna zaujíma problematika z pohľadu láskavého pohľadu umelej Gréty, alebo z pohľadu vlastnej peňaženky.

V tom druhom prípade by bolo možno tiež zaujímavé, ako výrazne vynaložené náklady na šetrenie ovplyvnia variabilnú zložku faktúry v schránke.

A následne: samotný život.

Či ušetrené peniaze vytrhnú tŕň z päty, alebo poslúžia na kúpu ďalšej pizze.

Osobne sa mi zatiaľ podarilo udržať vo všetkých nehnuteľnostiach drevené okná, a som v pohode. Pizzu si doprajem občas ako obohatenie iného jedálnička.

Pod perinou som vyrastal, samozrejme neprešívanou, dokonca občas na rodičovskom pod ňou prespím aj dnes, vyššie uvedené "prázdne plachty" som nikdy nezažil, perina je vždy rovnomerne plná ako má byť, niekde je asi chyba, možno záleží na kvalite použitého peria, možno plnenia... Alebo náplni snívania.

Nj, a mladí sme vydržali... Ale mladí tej doby... Možno však generácie bývalý veľký brat (presnejšie veľkí bratia) vráti späť aj v tomto...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Po zime, ktorá nás čaká, pribudnú v grafe možno ďalšie zaujímavé údaje.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... i-40409504

https://www.standard.co.uk/news/uk/sadi ... 21500.html

K*rva tohle je ten bohatý vyspělý západ? Němci jsou šokováni??
Kdyby tyhle problémy měl Lukašenko nebo Kim Le-čo, tam bych to čekal...

Energetická koncepce, kde po zralém rozhodnutí pozavírám stávající zdroje a pak v panice sháním náhradní a radím lidem, aby žili jak v Albánii v roce 1946, to se nazývá jak?

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“