Prapodivná změna času u autorádia

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

Prapodivná změna času u autorádia

#1 Příspěvek od ransom »

Sice se jedná o autorádio, ale v principu se mi ten jev nedaří zařadit do žádné kolonky.
Mám Mitsubishi Outlander II, a v něm originální původní rádio. Příjem rádia mě absolutně nezajímá, používám výhradně CD. Plus má rádio na displeji hodiny. Na rádiu ani nemám naladěné žádné stanice.
Někdy v červnu jsem začal každé ráno nacházet hodiny nařízené na nesmyslný čas. Kdykoli jsem čas nastavil, druhý den byl zase změněný. Zkoumal jsem jestli se hodiny nenulují při ranním startování (věřte nebo nevěřte, v autě je původní, originální, 14 let stará baterka). Nenulují.
Nakonec jsem zjistil, že ať na hodinách nastavím cokoli, druhý den je na nich čas posunutý proti skutečnému vždycky přesně o 4 hodiny, 10 minut nazpátek. Nevím, jestli se přesně ve 4:10 nulovaly, nebo jestli se o přesně tolik posunuly v nějakou jinou dobu. Pokud jsem na nastavení nesahal, čas už takto zůstal.
Nějakou dobu jsem to tak nechal a bavil se tím. Pak jsem prošel celé nastavení. Všechny funkce s prapodivnými zkratkami jsem nastavil na OFF. Mimo jiné tedy i funkci CT. Což by mělo být automatické nastavení hodin podle RDS. Od té doby jdou hodiny správně.

A můj dotaz zní: Pokud pominu možnost nějakého bugu v software, napadá někoho, proč se hodiny posouvaly právě o takhle nesmyslnou hodnotu? Pochopil bych přenastavování na GMT plus minus nějakou celou hodinu. Ale proč zrovna 4:10? A ausgerechnet když rádio žádný signál RDS nemělo, protože nebyla žádná stanice naladěná?
Předpokládám, že mimozemšťani ani esoterické entity nejsou tak blbé, že kdyby mi něco chtěli říct, nesvedli by to o něco srozumitelněji.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

A nemůže to rádio náhodou při zapnuté aktualizaci z RDS naladit skrytě nějakou stanici (třeba má nastavený nějaký výchozí kmitočet), která má ten čas blbě nastavený?
Takový Radio Beat mi jeden čas doblbnul nastavení hodin jednoho radiobudíku, co to uměl taky. Musel jsem tam mít Radiožurnál - ten to mívá v pořádku.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od pocitujlasku »

aj ked nemas naladene, tak v noci si radio naladilo prvu stanicu s rds, urobil synchronizaciu a zase sa vratil na povidnu frekvenciu.
vela radii neriesi cas, takze kludne mohol byt posunuty.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#4 Příspěvek od ransom »

Artaban: Jestli máš takovou zkušenost, pak by to mohlo sedět. Vůbec by mě nenapadlo, že by některá stanice mohla vysílat v RDS chybně kódovaný časový signál.
Na rovinu, nikdy jsem neměl potřebu se příjmem zabývat. Poslední vysílání co jsem kdy poslouchal z éteru, byl Hlas Ameriky za bolševika. Léta jsem ve vztahu k rádiu něco jako pasivní kuřák - nedobrovolný posluchač v místech zamořených akustickým smogem. Možná, že kdybych rádio poslouchal, hodiny by šly správně furt.
Problem solved, CT vypnuto, hodiny jdou OK a už se tím nemusím ani znepokojovat, že by snad šlo o rušení mimozemským vysílačem na odvrácené straně Měsíce.

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#5 Příspěvek od vasekpetr1 »

Artaban: co mám zkušenosti s Beatem v Třebíči, tak za pár dní čas v Zafiře ujede klidně o několik minut. Musím přepnout na manželčin "Ráádio Blatník", který posílá info o času a do pár minut je zasynchronizováno :D .

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“