Softstart k pulznímu zdroji.

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Softstart k pulznímu zdroji.

#1 Příspěvek od Celeron »

Kámoš řeší vyrážení jističe 10A/B při zapnutí tohodlepulzního zdroje. Při druhým zapnutí už jistič nevyletí. Prodejce píše, že to má opravdu velký zapínací ráz a 10A jistič je nutný.
Zdroj je ještě v záruce a tak mě napadlo jak by se choval s něčím alá prodlužovačka se zásuvkou na LK krabici a v ní tenhle softstart pro komutátorový motory. Nejsem si jistej, jestli softstart na indukční zátěž bude makat na převážně kapacitní zátěž při nabíjení kondíků toho pulzáku.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Zkoušels dát do přívodu ntc termistor?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

V slusnych vykonnych zdrojoch ten termistor je a preto istice nevyhadzuju.

Ten triakovy softstart asi nebude velmi fungovat.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

Hlavně ale musíš mít hlavní vypínač před obvodem softstaru a nikoli na spínaném zdroji. Představa, že uděláš jen prodlužku se zabudovaným softstartem v krabici a zdroj budeš zapínat jako doposud, je chybná.

Jinak uvnitř je fázově řízený triak(nebo tyristor), takže nějak by to fungovat mělo i na kondenzátory. Náběh napětí bude pomalejší, tak by i nárazový proud mohl být méně strmý.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#5 Příspěvek od samponek »

Udělej si krabičku s vypínačem, dovnitř dej destičku relé s odporem ze staré mikrovlnky.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Časový relé Ti bude přemošťovat nabíjecí odpory. Vzhledem k tomu, že spínací časy budou v řádech sekund, tak Ti postačí spoždovací obvod k relé. Dá se vykuchat z některých mikrovlnek

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#7 Příspěvek od Ivan_01 »

áno, ale až to časové relé časom raz nezopne, tak to pravdepodobne zhorí veľkým plameňom

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

jezevec píše:Zkoušels dát do přívodu ntc termistor?
Já se zatím jen ptám jak to řešit, na stole to nemám. Kdyby nebyl v záruce, tak se kouknu jestli již NTC nemá. V jednom 800W PC zdroji jsem ho viděl prostřelenej do zkratu, třeba je u tohodle stejnej problém. Prý to ale nijak nesmrdělo, tak je otázka zda když to pošle na záruční reklamaci jestli mu to nevrátí jako OK.
Naposledy upravil(a) Celeron dne 28 zář 2022, 14:05, celkem upraveno 1 x.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#9 Příspěvek od Ivan_01 »

termistor prestrelený do skratu? Ako?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Kdybych ho už nevyhodil, tak ti ho nafotím na ohmetru. Očouzená prasklina od obvodu směrem ke středu. Taky jsem se divil. Na žhavení v telkách se spíš upečou a přeruší.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#11 Příspěvek od Ivan_01 »

tak budem dúfať že poznáš rozdiel medzi termistorom a varistorom ? :) Ale môže to tak byť, dejú sa rôzne veci neslýchané, medzi nebom a zemou. Nie vážne, nevidel som to ešte nikdy, ale netvrdím že sa to nemôže stať...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#12 Příspěvek od mi-ro »

Ivan_01 píše:áno, ale až to časové relé časom raz nezopne, tak to pravdepodobne zhorí veľkým plameňom
"Až" to relé nesepne, přeruší se výkonový náběhový odpor. Nic víc. Dá se ošetřit svázáním a sériovým zapojením nevratné tepelné ochrany s náběhovým odporem.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Varistor v sérii v přívodu na gréc? Asi dost těžko. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#14 Příspěvek od Ivan_01 »

mi-ro píše:... přeruší se výkonový náběhový odpor. Nic víc. Dá se ošetřit svázáním a sériovým zapojením nevratné tepelné ochrany s náběhovým odporem.
Možno áno, možno nie. K tej tepelnej ochrane, už si to niekedy videl v module softstartu vypitvanom z mikrovlnky, ako tu zaznelo ?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#15 Příspěvek od Artaban001 »

Můžeš do séria s odporama dát pomalou pojistku. Pokud se relé nesepne, pojistka udělá bum a nic se nestane. Softstarty na 5KW trafa tahle fungují spolehlivě a odpory nejsou jištěný vůbec. Softstart musí být součásti zařízení - napájení vypínat před ním. V opačným případě bys musel mít nainstalován omezovač proudu.
K těm Soft startům z MWT - odpory jsou třeba pojistkové. Nehledě k tomu, že tak jednoduché zařízení typu diodový můstek, předřadný odpor, relé a elektrolyt je hhodně spolehlivý "stroj"

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“