Startovací zdroj pro auto a traktor.

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Florian
Příspěvky: 47
Registrován: 26 čer 2005, 02:00
Bydliště: ŽATEC

Startovací zdroj pro auto a traktor.

#1 Příspěvek od Florian »

Zdravím fórum.
Neměl by někdo tušení,kde sehnat schéma na startovací zdroj(vozík)?
Potřebuji občas nastartovat v zimě traktor nebo auto se slabším akumulátorem.Kapacita akumulátoru auta je 55Ah a traktoru asi 105Ah.
Napájení na 230V(1f) nebo 400V(3f),to je jedno.Našel jsem všude jen firemní výrobky za dost vysokou cenu.Já vím,že nic není zadarmo,ale dávat od 8 do 30 tisíc za věc,kterou potřebujete v zimě tak 2-3krát se mi zdá moc.Investice samozřejmě,ale rozumné.Pokud by měl někdo starší funkční za rozumný peníz,rád se dohodnu.Díky

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#2 Příspěvek od Milan_F »

Nedavno se tady vyskytlo jedno schema. Takže hledej...

http://www.javi.cz/elektronika/elektron ... _vozik.jpg

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Problém je v tom ze ten zdroj ti musí dát i když krátkodobě tak min 50A ale lépe 100A a na to je třeba "kus železa-trafo" který něco stojí a nebo pulzní měnič kterrej taky nebude jednoduchej. Já bych sehnal nějakou starší trafosvářečku, trafo odmotal na 16V a pokud nemá usměrňovač tak sežeň po bazarech 200A diody a snad by to mohlo chodit.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
xxxe
Příspěvky: 2340
Registrován: 12 zář 2005, 02:00
Bydliště: Trutnov

re

#4 Příspěvek od xxxe »

A co použít trafo ze starý ruský telky?I když tam je asi hliník.Nebo stará mikrovlnka?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Starý TV sdělano v SSSR žraly dost, ale né kilowatty :D
U trafa z mikrovlnky bys musel odmotat sekundár a namotat novej.

Nápad, co vychrlil mi-ro se mi zdá bejt pro Tvůj případ ideální.
Poměrně snadno a levně se daj sehnat diody z ČKD, teda pokud se v tý svářečce nenajdou.

Není nad roztlačovací orgie brzo ráno, v mrazu, když po zaspání spěcháš do práce :D No co, je to zadarmo a ještě Tě to probere :lol:
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#6 Příspěvek od Radix »

Sám takový zdroj, jaký popisuje mi-ro mám. Je to stejnosměrné svářecí trafo, které má na vinutí vhodnou odbočku.
Mám udělané dálkové ovládání, při startu se zmáčkne současně startér a tlačítko na kabelu. Stykač pak připojí primár trafa.
Několik let jsem jezdil s traktorem, vím o co jde.

Uživatelský avatar
souba
Příspěvky: 706
Registrován: 21 led 2005, 01:00

Diody

#7 Příspěvek od souba »

Pokud se Ti doma válí aspoň 20A diody dají se použít paraelně.
Mám je asi 20let na svářečce bez problémů.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#8 Příspěvek od rezis »

Tak me napada nesla by na to pouzit svarecka stylu obi atd. co je za 16stovek. Samozdrejme usmernena. po premotani by to mohlo byt akorat :wink:
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#9 Příspěvek od Radix »

Ono většinou stačí za mrazu jen baterii posílit silnou nabíječkou. Jeden čas jsem traktor startoval pomocí ruského "startovacího zdroje", což byla vlastně jen 20 A nabíječka, u které se při startování vyřadila regulace.
V zimě jsem měl v gumovém sacím potrubí traktoru stabilně napíchnutou injekční stříkačku a před startem jsem vstříknul injekci éteru.
Nevím, jaký máš traktor, ale u novějších se dá dodatečně přidělat elektrické vyhřívání vody.
Jinak startovací zdroj v pravém slova smyslu musí natočit vozidlo bez baterie, a to už musí dávat slušný proud.

Návštěvník

#10 Příspěvek od Návštěvník »

Zdar pokud bys potøeboval jen pomoct baterce pøi startu tak se dá za 3 890,00 Kè kopit nabíjeèka se zaøízením pro usnadnìní rozbìhu http://www.unicore.cz/katalog/zbozi/pop ... c_ma=61248

a urèitì když budeš hledat tak najdes i levnìjší vyrábìt jí pokud nemáš trafo je vonièem

Uživatelský avatar
souba
Příspěvky: 706
Registrován: 21 led 2005, 01:00

předmět

#11 Příspěvek od souba »

Myslím si ,že v Tvém případě by stačílo oživení baterky silnější nabíječkou,kterou necháš zapnutou při startování.
Kupovat něco kolem 4.000kč, jak radí Anonymní je asi o ničem.
To radši novou baterii,nebo něco sbastlit.Trafo se určitě někde najde.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#12 Příspěvek od MetalGod »

Taky jsem pro bastlení- vždyť je tady bastlírna! :D
Mě k nastartování občas poslouží dvoucestně usměrněnej toroid 12V/300VA.
Jako diody jsem použil starý ČKD, bohužel typ neznám.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#13 Příspěvek od breta1 »

Já bych trošku varoval před pokusy typu vzít jakési vinutí ze svářečky a usměrnit. Ono totiž vyrobit jakž- takž tvrdý zdroj s napětím max 15-16V a proudu 100A není jednoduché. Pro auta typu Š120 či staré traktory ty pokusy se svářečkou klidně, ale kde je řídící jednotka, tam bych sakra hlídal těch 16V, pokud nejsem milionář.

Uživatelský avatar
Florian
Příspěvky: 47
Registrován: 26 čer 2005, 02:00
Bydliště: ŽATEC

#14 Příspěvek od Florian »

Ahoj všem.Díky za podněty.Dostal jsem se sem až teď.Zkusím poshánět buď nějakou starší svářečku nebo starší startovací zdroje,co se používali v JZD.Kupovat cokoliv z obchoďáků opravdu nemá cenu.
Díky moc za info......

195.113.82.2

ridici jednotky

#15 Příspěvek od 195.113.82.2 »

breta1 píše:Já bych trošku varoval pøed pokusy typu vzít jakési vinutí ze sváøeèky a usmìrnit. Ono totiž vyrobit jakž- takž tvrdý zdroj s napìtím max 15-16V a proudu 100A není jednoduché. Pro auta typu Š120 èi staré traktory ty pokusy se sváøeèkou klidnì, ale kde je øídící jednotka, tam bych sakra hlídal tìch 16V, pokud nejsem milionáø.
jojo ty zatrapeny ridici jednotky to je pripad sam pro sobe neni nad ciste mechanicky auto :D

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“