prodloužení teplotního čidla meteostanice

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kalas01
Příspěvky: 211
Registrován: 18 črc 2013, 02:00
Bydliště: Uherskohradišťsko

prodloužení teplotního čidla meteostanice

#1 Příspěvek od kalas01 »

Dobrý podvečer pánové.
Kamarád potřebuje sledovat teplotu v krechtu (tepelně izolovaná jáma v zemi) na uložení zeleniny přes zimu pomocí bezdrátového vysílače(čidla) z meteostanice.čidlo má dosah cca 30 m,což je v dosahu na přímou viditelnost vůči přijímači.Ovšem krecht je za rohem přes zedˇ.
Lze vytáhnout samotný termistor z vysílače na vzdálenost asi 5m?Popřípadě k němu hodit paralelně k vysílací části nějaký kondík řádově uF.
Mockrát Vám všem za odpovědi!
kalas01

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Ak je tam skutocne termistor (napr. 10K), tak ho kludne vytiahni na kabel.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Záleží na typu stanice. U mý (asi 4 roky stará bezdrát Lídlovka se srážkoměrem) je vše kromě hřídelky aneometru a kastlíku baterky zablemcaný silikonem a tam se na teplotní čidlo nedostaneš. Ale v těch samostatnejch "vahách" na srážky je další teplotní čidlo a tam je to v krabičce s víčkem s o-kroužkem a čtyřma šroubkama. A pro funkci předpovídání počasí není potřeba. Vypisuje jen celý stupně v sekci srážkoměru.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kalas01
Příspěvky: 211
Registrován: 18 črc 2013, 02:00
Bydliště: Uherskohradišťsko

#4 Příspěvek od kalas01 »

Je to meteostanice z Hadexu asi za 400 Kč.Teprve objenávám.
Takže nevím,co je tam za čidlo.
Potom se ozvu.
kalas01

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Yarda1 »

Já mám tuhle meteostanici s bezdrátovým čidlem.
https://meteorologicke-stanice.heureka. ... /#prehled/
To čidlo mám zavřené v chladničce co je o patro výš a spolehlivě to teplotu v chladničce ukazuje (mám tam léky co nesmějí zmrznout a moc vysoká teplota jim taky moc dobře nedělá).
Obrázek
Pak mám tenhle teploměr s čidlem na drátech. Nevím, jak moc by si nechal líbit, kdybych ty dráty chtěl nastavovat.
https://kuchynske-teplomery.heureka.cz/ ... /#prehled/
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jezevec »

Slyším poprvé, že by někdo potřeboval měřit teplotu v krechtu a taky to není potřeba.

Uživatelský avatar
texi
Příspěvky: 353
Registrován: 25 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od texi »

...moje řeč. V minulém století jsme do krechtu dávali krmnou řepu a nepamatuju se ,že by zmrzla, byly určitě chladnější zimy než dnes. Když tam dá čidlo a při mrazech zjistí,že je uvnitř mráz , odkryje povrch a zmrzne obsah ještě rychleji. Krecht vystlat slámou , ve střední části vytvořit luftník a pak to spolehlivě funguje.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#8 Příspěvek od Olchor »

Termistor v těchto teploměrech je často napájen pulzně, přesnost může ovlivnit i kapacita přívodních drátů.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Pro zámrz krechtu je důležitá vrstva izolačního sněhu , který poslední roky nebývá . A taky , zda jsi na jižní moravě či v krkonoších . A jinak nevidím důvod , proč by si někdo nemohl sledovat teplotu ve svém . Ale bude to jako s ledničkou , kdo si tam dá teploměr přestane spát . I může to být člověk , který se vrací vzhledem k energetice ke starým technologiím a tak chce znát realitu stavu .

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#10 Příspěvek od jirkati »

Moje meteostanička má "venkovní" jednotku jen s teplotním čidlem na asi 1,5 m dlouhé tenké dvoulince. Po zjištění, že baterie ve venkovní jednotce má venku v zimě minimální životnost jsem ji dal dovnitř na WC a provrtal rám okna pro průchod čidla. Jenže čidlo bylo blízko domu a mně se zdálo, že neukazuje reálnou venkovní teplotu. Nejdříve jsem přeříznul dvoulinku a vložil do mezery 15 m běžné síťové dvoulinky, aniž bych přemístil čidlo. V příští hodině se teplota nehnula, i když jsem "vsuvku" dvakrát zpátky spojil. Takže teď mám čidlo na asi 15 m dvoulince na místě, kde je asi skutečná venkovní teplota. A baterie ve "venkovní" jednotce umístěné na WC vydrží přes rok.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Hape »

Na venkovní zimní použití jsou nejlepší lithiové baterie, těm mráz v podstatě nevadí.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Já měl venku dvě alkalický AA v aneometru s teploměrem a tlakoměrem a dvě ve srážkoměru. Vydržely rok a půl včetně jedný zimy. Teď tam mám už dva roky primární Lithiovky a tato zima již bude jejich třetí. I když jsou docela drahý, proti alkalickejm vydrží minimálně dvojnásobek. Mám ty venkovní jednotky na 4m vysokým kandelábru z lešenky a měnit baterku je pakárna se sklopením kandelábru.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kalas01
Příspěvky: 211
Registrován: 18 črc 2013, 02:00
Bydliště: Uherskohradišťsko

#13 Příspěvek od kalas01 »

Dobrý večer.
Jak již jsem výše psal,není to pro mne,je to pro kamaráda, který to vyžaduje.
Krecht má betonové stěny cca 15 cm silné a hloubku 120cm.Bude zevnitř obložen 10cm polystyrenem a naspod na beton přijdou palety.
Shora 18 mm OSB deska+10cm polystyren+OSB a potom střechová folie.
To celé podlepeno na beton nízkopěnivou PUR pěnou.
čidlo je NTC,zhruba 50kohm/20st.C
Akumulátory venku používam SANYO,nyní PANASONIC ENELOOP i v mínusových tepotách,jeden a půl roku běžně.
Tak a tedˇ mne ukamenujte
kalas01

Odpovědět

Zpět na „Poradna“