energetika u sousedů

Solární technika, tepelná čerpadla, rekuperace, vzduchotechnika, klimatizace, ohřev TUV... prostě všechno, zač platíme, ačkoli bychom třeba ani nemuseli

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

energetika u sousedů

#1 Příspěvek od petula »

U mne není signál českých TV od léta 2015 (ani mi nechybí), ale zato je u mne výborný signál německých TV stanic a tak poslouchám německé TV. V posledním půlroce všechny německé TV doslova žijí energetickou krizí a otázkou energetických úspor a zdrojů energie. Mají to v TV skutečně každý den několik hodin. Dozvídám se nové informace, které jsem dosud netušil. A občas slyším "perly" politiků. Ty se vzápětí dostanou do nedělního pořadu Heute Show. Tak o některé informace se s vámi podělím, aby jste měli přehled, jak to vypadá u sousedů.

Ten malér s energetikou vyvolala vlastně známá dětská herečka Gréta (ona je opravdu herečka, hrála v řadě filmů v dětských rolích) ještě za Angely Merkel. Angela se tehdá nechala slyšet, že do 5 let bude v Německu XXX nabíjecích stanic pro elektromobily. Druhý den byla terčem posměchu, protože se spočítalo, že by Německo muselo každý den, víkendy a svátky nevyjímaje uvést do provozu 7 nabíjecích stanic a to po dobu 5 let. Na to Německo nemá kapacity, lidi ani páteřní energetickou síť a dokonce ani energetické zdroje.
Další malér s energetikou se objevil vloni na podzim. Strana zelených si vynutila odstavení atomových a uhelných elektráren. Kde vezmou elektřinu, to zelené šílence nějak nezajímalo. Nakonec se udělal kompromis s termínem do roku 2035. Vypočítalo se, kolik desetitisíců větrníků bude potřeba. K tomu se musí uvolnit zablokovaná chráněná území. Jenže pak přišel Putin a udělal Německu čáru přes rozpočet. Uhelné eletrárny, byť postavené v roce 1970 se znovu spouštějí a tři vysloužilé atomové elektrárny dostaly vyjímku do dubna 2024. Ministr Habeck se "ukecl", když prohlásil, že ty atomovky budou jen záložní a budou je zapínat a vypínat dle potřeby, asi jako naftový generátor na zahradě. Včera ukazovali, jak již najíždějí vagony s uhlím do elektrárny.

Se solárama je to v Německu také groteska. Němci mají zákon, že na nových domech musí být solární panely. Obyvatelstvo na to dostane dotace. Šikulové pořídí panely, posadí je na střechu, shrábnou dotace a dál nic. Akce je "rozpracována".

Ale je tu jeden vážný ekologický problém. Tento překotný rozvoj energetiky a solárů vyžaduje značné množství mědi. Cena mědi rychle roste a těžba mědi není právě pro-ekologická. Spíše naopak. V Chile a v Kanadě o tom vědí své. V německém Lausitz (nedaleko Drážďan) byl uhelný revír. Uhlí již je vydolováno. V minulosti, ještě za Honneckera, se zjistilo, že pod uhelnou vrstvou, v zemi v hloubce 4-5 tisíc metrů je mohutná pánev měděné rudy. V té době se těžba nevyplatila. Nyní je cena mědi již tak vysoká, že se vážně uvažuje o otevření bývalých uhelných dolů a zahájení těžby měděné rudy a o výrobě mědi. Německo je totiž jeden z největších spotřebitelů mědi v Evropě. Veškerou měď musí dovážet.

Podobné to je s lithiem. Pamatuju, jak se šířila fáma, že Česko má v Krušných horách největší zásoby lithia na světě. Je to blbost, ve středním Německu jsou zásoby mnohem větší. Nejvíce lithia se těží v Chile v poušti. Těžba je ale ekologickou katastrofou. Proto se žádnému státu do těžby lithia na vlastním území moc nechce.

A nakonec, hořčík, též důležitý materiál pro soláry a elektromobily. Vyrábí se z dolomitu. Toho je po Evropě dostatek, jenže výroba je silně devastační k životnímu prostředí. Poslední výrobce hořčíku byl v Norsku a zavřeli to myslím okolo roku 2000 a předali výrobu do Číny. Nyní jsou evropští výrobci součástí solárních panelů a slévárny závislé na Číně, na dovozu hořčíku. Bez hořčíku nebudou elektromobily ani solární panely ani spousta dalších výrobků.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#2 Příspěvek od kejki »

Tady se píše o dubnu 23 a to ještě o tom má jednat parlament https://www.e15.cz/nazory/prodlouzeni-p ... du-1394105,nebo už to odhlasovali?

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Hubert_79 »

petula píše:U mne není signál českých TV ...
Ty jsi tak hodný, že ses nezištně podělil o svoji moudrost :P
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#4 Příspěvek od JirkaZ »

Díky za stručný (a jistě neúplný) přehled dějů v dojčlandu.

Vždycky (dříve) jsem si myslel, že Němci jsou techničtí pragmatici a nemůžou alespoň na celostátní úrovni připustit žádné bejkárny typu "řežu větev, na které sedím".

Jak je vidět, mýlil jsem se.

Horší ovšem je, že podle mě budou elektřinu chtít od nás a výrobci + distributoři jim jí za jimi jistě nemalé nabízené ceny rádi prodají.

Tentokrát doufám už teď, že se zase budu mýlit.

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#5 Příspěvek od passion »

petula je russký troll a za všetko môže Putler.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#6 Příspěvek od bdn »

Njn. Angela byla ve své době hvězda. Bohužel časem se přišlo, že né všechny nápady byly smysluplné. Občas jsem sledoval na webu zprávy o šéfovi VW Herbert Diess, který tlačil bateriovou elektromobilitu, tak intenzivně, že se samotný koncern zaleknul a raději jej z čela stáhli. Ještě za Babiš. vlády v ČR lobovali nalévání státních peněz do nabíjecí infrastruktury. https://portal.sda-cia.cz/clanek.php?id=6803&v=m

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Zaujimalo by ma, kolko z tych "aktivistov" su na vyplatnej paske Putina. Vlada Nemecka sa spravala tiez, ako keby na nej bola.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od xsc »

JirkaZ píše:Horší ovšem je, že podle mě budou elektřinu chtít od nás a výrobci + distributoři jim jí za jimi jistě nemalé nabízené ceny rádi prodají.
Tak to nebude. Fyzikální zákony naštěstí platí, takže přes to propojení prostě požadovaný výkon nelze protáhnout.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Díky dobrodiní "společné politiky" nemá velký smysl utěšovat se tím, že něco ošklivého je u sousedů.
Když jsme u té energetiky a německéch zpráv v německé televizi, pokročilo nějak pátrání? Už se u NS1+2 našly na mořském dně pasy Čepigina a Myšiškina? Připadá mi, jako by to už bylo každýmu jedno, přitom takových německých miliard tam utopeno.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#10 Příspěvek od Ivan_01 »

už je na fóre dovolené riešiť politiku ?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

To víš, Amíci dosáhli svého a Němci si teď budou užívat své svobody od toho škaredého ruského plynu. Nám to může být úplně jedno, protože skáčeme jen podle toho, jak Amíci přes Němce rozhodnou. Pár "odborníků" si ale stále myslí, že o tom rozhodujeme my a že jsme nezávislí. :lol:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

Ivan01: zkus separovat témata "energie" "zprávy" "Německo" aby to bylo apolitické. Přeju úspěchy.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#13 Příspěvek od JiriTom »

Něco jako spojovat pojmy: demokracie, mír, Putin, že...

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#14 Příspěvek od miroja »

Slovensko je uplne nezavisla krajina... vobec nic od nas nezavisi.. ;-)
Myslim, ze ani Cesko na tom nie je inak.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Bude hůř, od roku 2030 nesmí mít žádnej novej barák komín. Je to EU návrh ale přiblblí helmuti s frantíkama to zcela jistě schválí. Stavební povolení budou udělována jen na bezemisní vytápění. Připomínám, že plyn je taky zdroj emisí CO₂. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Energie a energetika v domácnosti“