Náhrada klasické zářivky - co koupit?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

Náhrada klasické zářivky - co koupit?

#1 Příspěvek od Michal22 »

Oslovil mě kamarád, ale zase klasicky na dálku.
Má v kuchyni zabudované zářivkové těleso, v něm elektronický předřadník, který se už nějak nedaří sehnat.
Trubice má náhradní, takže zjistil, že je problém právě v tom předřadníku.
Nefunguje ani s novými trubicemi (odzkoušeny tři kusy).
Těleso je jaksi zabudované, jiné nechce - tak hledám náhradu trubice.
Navrhl jsem mu, že tam dáme LED trubici, ale jsem trochu na vážkách s tím, jakou koupit - většina LED trubic má napsáno, že je kompatibilní právě s elektronickým předřadníkem.
Ovšem my bychom potřebovali nefunkční předřadník vyhodit a dát trubici na přímo.
Máte někdo zkušenosti s tím, jestli se tyhle LED trubice dají napájet přímo 230V?
A jak je to se zapojením - kdysi jsem předělával nějaká tělesa, u nich se muselo přivést 230V přímo na jeden konec trubice (na jeden kolík L, na druhý N).
Jde o to, že kamarád nebydlí úplně blízko, tak bych se rád nachystal a zajel to k němu celé udělat na jeden zátah - tak potřebuju vědět, co koupit, co si nachystat.
Díky za podněty.
Přílohy
Zarivka_60cm.jpg
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Vyrábí se LED pásky na 230V, předřadí se jim jen usměrňovač, třeba by tam šly napáchat. Nebo hotová trubice tu: https://www.goled.cz/profesionalni-led- ... t-samsung/ Napájení je přímo 230Vac z jedné strany.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#3 Příspěvek od jirka5 »

Elektronické předřadníky pro klasické zářivky má stále na skladě Hadex zde:

https://www.hadex.cz/hledat/?search=p%C ... adn%C3%ADk

Ještě jsem nikde neslyšel, nečetl, ani neviděl, že by se LED trubice připojovala přes nějaký elektronický předřadník. LED trubice se zapojují zásadně rovnou do sítě, firma Philips Lighting ovšem u některých trubic připouští ponechání tlumivky v zářivkovém tělese a dodává k nim tzv. LED startér, což není nic jiného než zkratovací propojka ve startérovém pouzdře. Na zapojení tedy není potřeba ni měnit, ledková zářivka se prostě vloží místo původní rtuťové.
V případě úprav zapojení doporučuju postupovat podobně - tlumivku vyhodit a síť přivést na jeden kontakt zářivkové objímky vlevo i vpravo a zbývající dva kontakty propojit. Takto vlastně zapojíme do série přívod proudu do trubice z jedné strany s propojkou na druhé straně a je tím zaručeno, že při libovolném vložení LED trubice nehrozí zkrat a svítidlo bude vždy funkční.
Jako zdroje světla doporučuji výrobky Philips CorePro. Některé typy mají při nižší spotřebě proudu stejný světelný tok jako konkurenční výrobky. Kdo nechce šetřit, tomu postačí třeba polská Pila.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Existuje ještě i možnost opravit ten předřadník. V optimálním případě jen výměna elytu se ztrátou kapacity. Máš foto co je to za výrobce?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Také bych vyměnil nebo opravil předřadník . Domů mi na domácí svícení LED nesmí . Také je již pár článků o škodách na přírodě při požívání venkovních LED světel . A nebudu doma běhat s brýlemi s protimodrým filtrem .

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#6 Příspěvek od lubos1961 »

Michal22 píše: Máte někdo zkušenosti s tím, jestli se tyhle LED trubice dají napájet přímo 230V?
Všechny ty LED náhrady za klasické zářivky nepotřebují žádný předřadník. To je jenom taková možnost, že to lze jednoduše jakoby zaměnit bez jakékoliv práce, pokud je svítidlo osazeno klasickým předřadníkem. Proto se prodávají i s přidaným falešným startérem, ve kterém je pouze propojka. Je-li již ve svítidle osazený elektronický předřadník, tak se musí stejně demontovat. Já jsem to u mých svítidel všechno vyházel a mám to napojeno napřímo a již několikaletá spokojenost.

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#7 Příspěvek od TomasX »

Mám plnej šuplík předřadníků z dob kdy jsem chtěl inovovat zářivková tělěsa v celém domě. Potom jsem přešel na levná (za 140 Kč)tělesa z P.R.C. a to byl ten největší omyl. :oops:
Za dva roky jich 5 z 20 nesvítí a IO v stabilizátoru je dražší než těleso. 8O
Pár jsem se jich zkoušel opravit. Většinou odejde 5 až 10 ledek potom to zhasne celé. Snížením proudu ledkama se to zlepší, ale zas to nesvítí. :(
Takže P.R.C.xM na to. :lol:
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#8 Příspěvek od hajeklubos »

Zdravím bastlírnu.
Před přechodem na LED je také dobré se zamyslet na svítivostí náhrady. Pokud jsem se nedíval blbě, tak trubka délky 120cm, jako přímá náhrada do svítidla má v provedení 2700K pouze asi tak 2/3 svítivosti původní zářivky. Tak vzhledem k ceně a nezaručené výdrže je náhrada za LED dost problematická. Úspora není také žádná raketa. A ještě to o dost méně svítí. Zatím zůstávám u Osram 827.
Luboš

Odpovědět

Zpět na „Poradna“