Tester DO s akustickým výstupem

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Tester DO s akustickým výstupem

#1 Příspěvek od Celeron »

Kdysi jsem někde v časáku viděl tester dálkáčů, kde místo idiodský indikační ledky byl repráček. Při testu dosahu a tlačítek to různě vrčelo a podobně pazvukovalo, takže jeden člověk mohl vyzkoušet dosah.
Nestačil by třeba Infra přijímač vykuchanej z DVB-T STB a přes trand poslat signál přímo na reprák? Bude ten infra přijímač detekovat všecko, co se běžně vyskytuje a nebo je v něm už nějaká selektivita?
Kdysi jsem si na to sehnal TDA4050 ale zapojení časem někam zasel. Podle datašítu to chce kolem spoustu drobotiny a dělat na to plošák jsem línej. :oops:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#2 Příspěvek od Ruprecht »

36, 38, 40kHz
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Mám modul IR přijímače ze starýho Grundiga. Taková malá hliníková pixlička. Výstup otevřený kolektor. S jedním odporem a KC507 + připojený repráček dělá službu už 20 let. Dokonce poznám některé anomálie DO už i po zvuku.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#4 Příspěvek od Ivan_01 »

na výstup IR snímača proti plusu zapoj piezo, nič jednoduchšie nevymyslíš. A po čase budeš mať natrénované ucho tak, že rozoznáš aj rôzne kódy vysielačov (RC5 znie inak ako napríklad Sony) a ich prípadnú poruchu

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »

napríklad 1PP75 + telefónne sluchátko :wink:

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#6 Příspěvek od Ivan_01 »

alebo aj tak. Tých fotodiód ale asi v obehu bude menej ako integrovaných IR typu TSOPxx a podobných, to nájdeš pri popolnici ...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Ty IR-ka škatulky jsou na kolik voltíků? Na piezo by asi muselo být vyšší napájení než na malej repráček jak to má mi-ro. Já jen že RC gener BM534 má na výstupu 3V max a i když jsem našel rezonanční kmitočet, moc hlasitá hitparáda to nebyla. Mimo rezonanci to byla naprostá bída.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#8 Příspěvek od Kvicala_r »

Je to většinou 5V. Jakýkoliv starý verk s DO většinou nějaký takový prvek obsahuje a stačí na jeho výstup "jen" zapojit (případně posílenou tranzistorem) LED.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Dík! Jen ta ledka je blbost, na test dosahu potřebuješ zvuk.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od workhard »

Nesmysl, mám tam modrou 3mm LED a ta je vidět na 20 metrů.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#11 Příspěvek od Kvicala_r »

Tak já mám asi lepší zrak, než sluch :)
Mám tam dvě čiré zelené a ty na 15m určitě vidět budu... Vždy beru čirou, protože na změnu barvy je oko dost citlivé a stejně na ten tester musíš mít skrze infra výhled.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Nojo, jenže jak tu taky psal mi-ro, sluchem rozeznáš drobný niance ve zvuku a to ani nemusíš mít absolutní sluch. Voko je ale naprostej de bil, končí někde na 16-18 Hz, prostě vidí a nebo nevidí. Neříkám ale, že tam ta ledka vedle repráku nemůže být.
Mi-rovi je třeba věřit, DO opravuje asi každej den, možná i několik, aspoň podle toho co vidí, když tam náhodou přijdu. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od PotPalo »

Tak pokiaľ je treba merať dosah, je dobrý tester s LED. Pokiaľ treba merať signál, tak stačí maličký tranzistorák na AM rozsahu, ovládač mať tak 10 cm od neho.. :wink:
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#14 Příspěvek od JirkaZ »

Celeron píše:...
Nestačil by třeba Infra přijímač vykuchanej z DVB-T STB a přes trand poslat signál přímo na reprák? Bude ten infra přijímač detekovat všecko, co se běžně vyskytuje a nebo je v něm už nějaká selektivita?
...
Ano, takhle nějak to mám už moře let (jen ten receiver fakt není z DVB-T STB, ani KGB).

Selektivitu přijímač mívá, ale pásmo není nijak úzké a ještě se mi snad nestalo, že by na některé DO nereagoval. Stejně se to testuje úplně blízko sebe, takže signál je silný a prostě to tam vždycky nějak proleze.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od PotPalo »

Kedysi som mal vybraný prijímač z nejakej TV, tuším TESLA COLOR alebo GRUNDIG, už neviem. Taká kovová krabička s káblikmi. Prirobil som k tomu reproduktor, a detekovalo to snáď všetko. Pri priblížení k neónke bolo počuť jej 50 Hz, pri nasmerovaní do slnka bolo počuť jeho šumenie. :D
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“