Zapojení dvou domů

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
klacek
Příspěvky: 151
Registrován: 09 pro 2015, 01:00

Zapojení dvou domů

#1 Příspěvek od klacek »

Zdravím,
potřeboval bych poradit.

Mám dva domy, které jsou od sebe asi 15m.
Oba mají 3x25A. Ten druhý je neobývaný, ale nechci v něm rušit hodiny. Nechám ho převést na D01.

Teď je v tom domě shozen hlavní jistič u hodin(elektroměr je zhasnutý). Dříve se v něm topilo etážovým topením. Tento dům chci napojit na 3F zásuvku na svém domě kvůli temperaci.

Kabel, který napájí elektrokotel, jsem odpojil a připojil konec mého 3F kablu, který jsem
na druhé straně připojil do 3F zásuvky na svém domě. Očekával bych, že to bude fungovat. Ale toto zapojení mi vyhazuje proudový chránič v mém domě. A to okamžitě, jakmile zatáhnu za čapšaltr na mém domě(ovládání 3F zásuvky).

Přikládám obrázky s popiskem

Když vyhazuje proud.chránič, tak musí být na kostře napětí. Nebo taky vyhazuje, když se propojí nulák a ochranný kolík v 1F zásuvce.

Chápu, že nikdo z rádců neviděl a neproměřil původní zapojení a tak je veškerá rada teoretická a bez rizika.
I tak ale budu rád za každý postřeh.
děkuji
Přílohy
bbbb.jpg
aaaaa.jpg

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#2 Příspěvek od ransom »

Pokud máš tu 3F zásuvku za chráničem, všecko co do ní připojíš buď MUSÍ být pětivodičové, nebo NESMÍ využívat pracovní nulák (třeba samotný motor). Jestli to na fotce je ten provizorní přívod do druhého domu, je to nepoužitelné. Nulový proud spotřebičů se ti nemá kudy vrátit zpátky přes chránič. Musel bys to tedy připojit mimo chránič.
Naposledy upravil(a) ransom dne 14 lis 2022, 18:41, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Problem bude v tom, ze si ten nulak vo svojej zasuvke pripojil na PE a pouzivas ho ako PEN.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#4 Příspěvek od ransom »

Problém je v první řadě v tom, že ten připojený objekt má svůj vlastní nulák. Tipuju, že tam je většina obvodů postaru v TN-C, dvoudrátově nebo čtyřdrátově.
Respektive, pokud to na obrázku je rozvaděč elektrokotle, tak jde o jednofázové odběry toho elektrokotle (ovládání, uzly topných těles...).

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »

Pokiaľ má ten druhý dom sieť v TN-C, tak to cez prúdový chránič nedáš.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#6 Příspěvek od mihal »

klacek píše: Kabel, který napájí elektrokotel, jsem odpojil a připojil konec mého 3F kablu, který jsem
na druhé straně připojil do 3F zásuvky na svém domě.
děkuji
Podľa tohoto popisu to nebude v spojení PE - PEN ale skôr presiahnutí unikajúceho prúdu nad limit chrániča, kľudne kapacitnou cestou. 30mA chránič vybaví už pri cca 20mA.
Ak to tak nebude tak si neodpojil celý obvod elektrokotla a niekde bude spoj N na kostru.
Mimochodom na fotke vidím len 4 vodiče, PE tam zapojené nebude?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Obavam sa, ze stary privod do kotla je 3 fazy + PEN.

Uživatelský avatar
klacek
Příspěvky: 151
Registrován: 09 pro 2015, 01:00

#8 Příspěvek od klacek »

všem děkuji

vyhodnocuji to jako stav nad mé schopnosti. Objednal jsem elektrikáře, který posoudí situaci. Nevím jak zjistit, jestli je to TN-C, PE, PEN. Ty rozdíly znám velmi zlehka a netroufám si na to.

děkuji všem ještě jednou, pak sem dám výsledek.

Uživatelský avatar
klacek
Příspěvky: 151
Registrován: 09 pro 2015, 01:00

#9 Příspěvek od klacek »

Ještě dodám, že dům je tak 60 roků starý. Náš je novostavba.
Náš má část domu před chráničem(lednička a TČ-1Fázové) a zbytek je za chráničem.

V druhém domě vede ze zdi kabel se 4 žilami. Tyto 4 jsem odpojil. 1 byl žlužozelý, a pak 2 černé a jeden hnědý.

Ze zásuvky na mém domě jsem napájel 3F míchačku. Chránič mi to nevyhazovalo. Také kalové 3F čerpadlo a taky ok.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Ať ti udělá vývod do zásuvky před chráničem . Mám to také tak . Nejvíc mne dostalo , že to mám v rozvaděči na tabulce velkými písmeny napsáno . No a technik , co montoval nový elektroměr-výměnu od ČEZU nezvedl oči o 30cm a nepřečetl si to . Ještěže jsem byl doma . Barák bez proudu , tak jsem běžel k rozvaděči . Ještě tam byl . Tak mu ukazuji ceduli . A on na to nevšiml jsem si . Ještě že jsem byl doma .

Uživatelský avatar
Sadra17
Příspěvky: 508
Registrován: 26 led 2013, 01:00
Bydliště: Netolice

#11 Příspěvek od Sadra17 »

klacek píše:všem děkuji

vyhodnocuji to jako stav nad mé schopnosti. Objednal jsem elektrikáře, který posoudí situaci. Nevím jak zjistit, jestli je to TN-C, PE, PEN. Ty rozdíly znám velmi zlehka a netroufám si na to.

děkuji všem ještě jednou, pak sem dám výsledek.
zjednodušně tn-c máš 4 dráty 3 fáze +PEN nulák- modrý a kostra zelenožlutý dohromady, zpravidla tažený jen zelenožlutým- modrý není

pak máš TNS to máš 5 drátů 3 fáze + PE + N

problém je že druhý barák je TNc což ti spojuje kostru+nulák a to vyhodí chránič

Uživatelský avatar
klacek
Příspěvky: 151
Registrován: 09 pro 2015, 01:00

#12 Příspěvek od klacek »

než elektrikář dorazí, tak bych se chtěl ještě trochu zeptat tady.

Pravděpodobně je v neobývaném domě spojen nulák se zemí. Našel jsem u pojistek takové 2 keramické krabičky. Jedna má všechny země a druhá má nulaky. Ale taky i jiné barvy. A tyto 2 krabičky jsou propojeny.

Nechtěl jsem se zatím pouštět do demontáže pojistkové skříně, abych zjistil, co jsou barevné vodiče zač. Ale obecně. Je to asi to zmíněné propojení nuláku a země?(jako jestli se to takto dělává).

Pravděpodobně do domu vede 5ti žílý vodič. Ale to nevím jistě.

Každopádně, včera jsem zkusil znovu kotel zprovoznit. Na mém domě jsem zatáhl za čapšaltr a že budu pozorovat, za jak dlouho vyletí proudový chránič. A on nevyletěl. Tak jsem odpojil z prázdného domu HDO a kotel se rozeběhl. Nechal jsem to asi 30minut jet a drží. I dnes to drží.
Napadá mě jediné. Protože HDO v prázdném domě je furt v provozu, tak jsem se asi trefil předevčírem do hodin, kdy byl buď sepnutý, nebo nebyl. A včera do té druhé varianty. Nevím v této chvíli, kdy je NT a kdy VT v tomto prázdném domě.
Přílohy
P1320091.JPG

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

Nebudu to ani číst celé. Ty krabičky máš takové hezké a čisté. Budou se hodit na zeď do sklepa jako začátek hezkého muzea. Počítej s tím, že tam budeš dávat celou novou rozvodnici (a s jističi místo pojistek), takže to chce popřemýšlet, jak to bude fungovat do budoucna atd. Mimochodem asi taky nové komplet dráty a potom i revizi. Takže by to už chtělo kreslit i celé zapojení baráku apod.
Indikaci HDO si můžeš udělat dálkovou.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#14 Příspěvek od Ivan_01 »

ak si v trojfázovej sústave TNC odpojíš nulák, tak si koleduješ o zničenie pripojených vecí alebo ešte o väčší prúser. Počkaj na toho elektrikára, ale nesmie to byť venca, čo preklemuje chránič

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#15 Příspěvek od mihal »

Nebolo uvedené že ten barák je odpojený? Kde teda spína hdo?
Spojené PEN so zemou sa myslí nejaké prepojenie na zemnič, napríklad potrubie vodovodu cez bojler alebo elektrokotol.
Vzhľadom na neistotu odpojenia by som to ale prenechal kvalifikovanému.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“