Zapojení STM32F0DISCOVERY pro detekci HDO

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

Zapojení STM32F0DISCOVERY pro detekci HDO

#1 Příspěvek od markoni »

Zdravím
Já vím že asi jsem už otravný :oops: ale potřebuji na sto procent vědět abych neodpálil desku za 500 Kč s ze střídavým napětí ze sítě přes trafo které dá na sekunáru 6 V střídavých.Zapojil jsem to správně ?
Další věc potřebuji vědět jak se měří osciloskopem napětí, na YouTube je mnoho návodů ale návod pro osciloskop tesla BM 370 tam není :(
tak to vypadá když je to opřeno o 3V stejnosměrných a bez opření -pravá strana obrázku IMG_20221126_105917.jpg díky
Přílohy
IMG_20221126_105917.jpg
zapojení-HDO.jpg

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od jardafiala »

No já nevím k čemu to tam vedeš ale pokud chceš mít jistotu tak doplň dvě diody, viz obrázek. Napětí se osciloskopem měří tak, že si zvolíš vertikální rozsah voltů na dílek a spočítáš počet dílků a vynásobíš zvoleným rozsahem. Tedy když máš zvoleno 2V/dílek a vidíš 2,5 dílku tak je to napětí 5V. Ostatně můžeš si to zkusit když si dáš s vazbu, rozsah 1V/dílek a připojíš tužkovou baterii, stopa by měla jít o 1,5dílku nahoru nebo dolů, podle toho jak baterku připojíš.
Teď jsem se kouknoul, BM370 nemá ss vstup, takže při připojení baterky stopa jen poskočí...Návod zde http://www.oldradio.cz/meraky/bm370.pdf .
Přílohy
trafo.jpg
Naposledy upravil(a) jardafiala dne 26 lis 2022, 14:48, celkem upraveno 2 x.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Pro vyhledani manualu k tomu "osciloskopu" bych mozna zkusil do google natukat BM 370 a kliknul na prvni odkaz ktery najde.
Ma to byt prijimac HDO ktery tady markoni resi v asi 10 ruznych vlaknech.
Zapoj to tak jak je to nakreslene v tom navodu cos do nektereho z tech vlaken dal a podle ktereho to stavis.

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od markoni »

Já to stavím podle tohoto návodu viz příloha který je jen o procesoru toto funkční zapojení ale já mám desku STM32F0discovery a potřebuji ten dělič napětí R1 a R2 abych srazil střídavé napětí s toho tranformátoru 6V na potřebnou úroveň tak chci použít piny té desky 3V a zem .Ještě jsem zapomněl dodat že na děliči napětí dává 1.2 V střídavých když to to podepřu 3V ze stabilizátoru. díky
Přílohy
HDO schéma.jpg

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#5 Příspěvek od barnodaj »

Návod pro BM370:
http://www.oldradio.cz/meraky/bm370.pdf

Pozdě jsem si všimnul že odkaz už dal jardafiala

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#6 Příspěvek od jardafiala »

Neblbni, když to uděláš jak na obrázku tak NIC NEHOZÍ!!!

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#7 Příspěvek od ondraN »

jardafiala píše:Neblbni, když to uděláš jak na obrázku tak NIC NEHOZÍ!!!
Na tom vstupu musí být čisté napětí z toho transformátoru, protože se bude vzorkovat, digitálně filtrovat a separovat frekvence pro HDO. Ty diody by to mohly dost rozhodit.
Nejlepší (pro čistotu signálu) by bylo, kdyby se ten oddělovací kondík C1 zapojil na běžec odporového trimru (cca 10k), který by měl krajové vývody zapojené na sekundár trafa. Tím se udrží SS složka na pinu MCU a amplituda se dá libovolně nastavit.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#8 Příspěvek od ondraN »

markoni píše:Zdravím
.....
tak to vypadá když je to opřeno o 3V stejnosměrných a bez opření -pravá strana obrázku díky
I když je to opřené o SS napětí, musí být průběh téměř čistě sinusový. Ta zmršenina na tom obrázku rozhodně sinus není. Nevypadá to ani na limitaci substrátovými diodami. Možná ti do toho leze nějaký bordel přes zem osciloskopu, nebo to neměříš správně. Také by to mělo být SS posunuté nad horizontální osu obrazovky, ne pod ní. Nemáš náhodou signálový vstup zapojený na zem a zem osciloskopu na signálovou cestu?

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#9 Příspěvek od Mahoney »

2markoni: Já hlavně nechápu, proč je tu už páté vllákno o jednom a tom samém… Proč to nepíšeš do jednoho?

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od markoni »

To co jsem předpokládal to je chybné ten dělič nefunguje :x nevím proč ale ne .Zajímavá myšlenka je s tým trimrem to musím zkusit.Ještě mi napadlo už ze čirého zoufalství jestli se nedá koupit trafo které má na sekundáru 1V :oops: to by mě zaručilo nepřekročení povolené úrovně díky

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#11 Příspěvek od ondraN »

Ten dělič funguje, ale je to dělič pro stejnosměrné předpětí a ne pro regulaci úrovně signálu. Buď si tam dej ten trimr, jak jsem psal, nebo sniž kapacitu C1.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#12 Příspěvek od termit256 »

Dej proste hned na to vinuti jeste pred kondik delic 470R/100R a budes mit na kondiku misto 6V napeti 1V.

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#13 Příspěvek od Ruprecht »

markoni píše:Ještě jsem zapomněl dodat že na děliči napětí dává 1.2 V střídavých když to to podepřu 3V ze stabilizátoru.
Nějak to tu čtu a nepochopil jsem, kde by měl být jaký problém:
- na děliči 10k/10k je uprostřed 1,5V
- střídavina z trafa (z kondu 100n do 5k impedance) se přičte (odečte) k (od) 1,5V, výsledný signál do ADC bude v rozsahu asi 400mV až 2,6V, což je s nějakou rezervou v bezpečném rozsahu ADC 0-3V (pokud máš referenci Vcc 3V)
takže
jardafiala píše:Neblbni, když to uděláš jak na obrázku tak NIC NEHOZÍ!!!
Pokud naměříš jiná napětí (větší), tak máš špatné hodnoty součástek (třeba vyšší kapacitu kondenzátoru), vyšší napětí trafa, nebo to máš blbě zapojené a nebo blbě měříš.
Pro případné zmenšení výstupního napětí (v současném zapojení) taky pomůže zmenšit hodnoty odprů v děliči (zkus oba 7k5 nebo oba 5k1) nebo zmenšit kapacitu kondenzátoru třeba na 68n
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od markoni »

tak to nemůže být ? trimr 10 k spojen s trafem běžec na kondík 100 nF :?


********nevšímejte si ten čurbes na tom stole hanba mě fackuje *****díky
Přílohy
HDO.jpg

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#15 Příspěvek od Mahoney »

Proč tu vstupní část neuděláš stejně, jako to měl autor toho projektu?

Nebo pokud to chceš na jistotu (jak píšeš o tom 1V), můžeš dát operační zesilovač...

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“