Voltík I. Propojovací kabely.

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

Voltík I. Propojovací kabely.

#1 Příspěvek od Yarda1 »

Koupil jsem vnoučkovi stavebnici Voltík I. Koukám jak se propojují zdířky. Do zdířky (1) se strčí odizolovaný kousek lanka (2) co je součástí stavebnice a zajistí se tam gumovým špuntíkem (3) co je taky součástí stavebnice. Nezdá se mi to moc praktické. Jednak by se gumové špuntíky mohly poztrácet, jednak by mohly zachutnat mladší vnučce.
Zkusil jsem, jestli by se do zdířek mohly použít banánky, ale zdířky jsou "o chloupek" větší a banánky by tam nedržely. Možná by se banánky použit daly, kdyby se pružné elementy banánků trochu víc napružily. Kouknu se do místní elektroprodejny jaké banánky tam mají a zkusím to. Měl bych mít ve šmelcu nějaký kabel PNLY, šňůry by mohly být různobarevné.

Víte někdo o lepším řešení?
Přílohy
voltik.JPG
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#2 Příspěvek od Kremik »

Na té fotce jsou rozumně vidět snad jen ty tři žluté čísla. Jestli ty dutinky mají nějakou rozumnou hloubku, možná by do nich pasovaly "banánky", tedy spíše jejich imitace, která se do originál zdířek prakticky nedá zasunout. Potíž ovšem bude když budeš muset vedení rozbočit. Gumový špuntík umožnuje libovolně rozbočovat. Ovšem ideální to určitě není.

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#3 Příspěvek od jirka5 »

Mně je ta fotka úplně jasná. Jakási zdířka v papíru, do které se vloží drátek a zašprajcuje gumovým špuntíkem. To už téměř před šedesáti lety to měla lépe vyřešené stavebnice Radieta. Tam byly vinuté pružinky, které se natáhly, vložil se do ní vývod součástky, pružinka se pustila a sevřela drátek. Samozřejmě se tam dalo těch drátků vkládat více.
Tady při rekonstrukci na banánky by bylo možno použít i měřicí šňůry, které mají banánek kombinovaný se zdířkou, ale asi by vzniklo šílené monstrum, kromě toho by se ta zdířka z toho papundeklového podkladu určitě vylomila.

Uživatelský avatar
EL34
Příspěvky: 604
Registrován: 21 zář 2009, 02:00
Bydliště: Chrast u Chrudimi

#4 Příspěvek od EL34 »

Voltíky jsem měl všechny a právě tento způsob s těmi gumovými špuntíky mi přišel naopak výborný. Špuntíky ale časem tvrdly a u mých stavebnic z mládí už budou k nepoužití. Pokud je máš v dobrém stavu, není třeba ničím nahrazovat. Dnešní banánky mají jinou konstrukci než ty původní (jsou jakoby tvrdší) a pochybuji že by tento upgrade přinesl nějaký užitek, nehledě k ceně těch banánků. Na celou stavebnici jich asi nebude stačit 10...

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od kulikus »

Takže jak vyrobit špuntíky... A z čeho. Molitan? Tvrzený polistyren?

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#6 Příspěvek od Otkundes »

Též jsem před lety klukovi postupně ty tři stavebnice koupil, a dokonce mu je i opravoval.
Čelní panel je z tenkého kartonu, pod ním ke zdířkám připojené součástky.
Ty špuntíky nejsou až tak špatné řešení. Jsou trochu pružné, a proto tu propojovací licnu ve zdířce spolehlivě udrží. Navíc lze do krabice stavebnici uložit i se zapojeným obvodem, stačí jen odpojit baterii.
Zdířka je pro banánek příliš plochá (nízká), banánek by se v ní viklal a svou výškou by neumožnil stavebnici uložit do krabice bez rozebrání.
Jak již bylo konstatováno výše, ve zdířce lze pomocí špuntíku propojit i více vodičů.
Aby se špuntíky neztrácely, stačí je ukládat do ploché uzavíratelné krabičky. Nám se osvědčil obal od mýdla na holení. A při úklidu dát pozor, aby něco neskončilo ve vysavači...
Při výrobě nových kablíků, doporučuji používat pocínované vodiče, čistá měď časem ráda oxiduje.
Výrobu špuntíků jsem neřešil. V případě potřeby, bych se nejdříve zkusil poptat na technické podpoře, uvedené na internetu. Třeba by byli ochotni prodat i náhradní sadu...

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#7 Příspěvek od Milan_F »

co nechat vytuhnout silikon v aplikační špičce a pak z něj ukrojit odpovídající část...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Metoda špuntování přívodů nejspíš úspěšně mladého slabouproudého nadšence inspiruje do stáčírny.
Jsem si vědom toho jak je obtížné vymyslet dobrou funkční stavebnici ale tohle se mi zdá podivné, hlavně pro tu možnost poztrácení.
Stylově elektrotechnické ale asi podstatně dražší (kdo má na rozhazování?)
by bylo stavebnici dovést k dokonalosti přesvorkováním na nějaký druh tlačných svorek, a la:
Obrázek
za tu ovšem v tomto případě chtějí asi 2,5 $/kus.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#9 Příspěvek od Yarda1 »

Mně jde o to ty čudlíky úplně odstranit, protože takhle to u rodiny neprojde a dát místo toho něco co by vnučka nemohla polknout. Ty banánkové šňůry by projít mohly.
Napadá mne, že připojování drátků je dobře vyřešené u vláčků PIKO nebo u téhle stavebnice:
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... la_499.jpg
akorát tam by to bylo dobře vyřešené, kdyby to bylo udělané kvalitně a ne nabouchané z konzervového plechu.
Přílohy
piko.JPG
(14.58 KiB) Staženo 70 x
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

Tesla stavebnice s křížově motanýma cívkama, to je pro mě novinka.
tam jsou taky tlačný svorky?

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#11 Příspěvek od Mahoney »

Já hlasuju za vinuté pružinky à la Logitronik, Alfa 2 apod., to je spolehlivé. Akorát tak nějak nevím, jestli se dají někde sehnat.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#12 Příspěvek od Yarda1 »

Pokusil jsem se neuměle nakreslit svorku ze stavebnice. To fialové je trubička dole a nahoře rozehnutá s průchozí dírkou kam se strkají drátky. Dole je kalíšek co se strká do děr v základní desce, nahoře jsou dva kalíšky, mezi nimi je pružina. Horní kalíšek se stlačí, do dírky se strčí drátek a silou pružiny drží. Tedy mělo by to takhle fungovat. Ale protože to bylo vyrobené z konzervového plechu, tak to moc nefungovalo.
Přílohy
svorka.JPG
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#13 Příspěvek od Otkundes »

Nezlobte se, ale v popisu stavebnice Voltík 1 výrobce uvádí, že je určena pro děti od 6 let. Jestli se v rodině nachází ještě batole, které vše strká do pusy, je již věcí rodičů, tedy dospělých, aby si na jeho aktivity dohlédli. Stejně tak můžou mít námitky k ostrým koncům kablíků, používaných baterií a pod…
Bránit staršímu sourozenci v manipulaci s předměty, které by mohlo jimi nehlídané mimino spolknout, nebo se jimi třeba píchnout, mi nepřipadá rozumné.
Samozřejmě, stavebnice je jen hračka, která se časem omrzí. Je proto třeba zvážit efektivitu předělávání všech svorek na zapojovacím panelu stavebnice, jen kvůli neschopnosti rodičů, ohlídat si aktivity svého mladšího potomka.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

Yarda: jo, vypadá to podobně jako ta "luxusní" svorka za balík.
Odkundes: Kromě důvodů které uvádíš a které jsou racionální, bych to viděl i takhle:
Pokud to dítě baví a taková stavebnice je první setkání s elektronikou, která ho (možná) nasměruje k oboru, je to nejen hračka do prvního omrzení. Dětské oči ten hardware vnímají jinak než dospělý, který umí rozlišit co a proč je kompromis a co je "na chvíli". Kromě toho, že stavebnice funguje a dělá co má, pro dítě má tím větší hodnotu, čím je z poctivějších prvků a "tak jak je to u dospělých". A že to dítě umí ocenit. Vycházím i z letitých vlastních zkušeností se stavebnicí Merkur, která velmi připomínala "opravdové" stroje.
Je ale na druhou stranu fakt, že vlastní zkušenost s tímhle špuntováním propojek nemám, posuzuju to jen podle obrázků, a že pro první díl stavebnice to třeba do toho prvního omrzení vyhoví. U vyšších stupňů s tranzistory, hradly atd. by už možná to šmudlání se špunty bylo na obtíž.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#15 Příspěvek od Otkundes »

Crifodo,
já to bral spíše z pohledu dítěte, které možná začíná mít zájem o elektřinu a rodiče tomu vlastně svým přístupem brání, protože „co kdyby mrňousek...?“.
Mám zkušenosti se všemi třemi variantami stavebnic Voltík a problémy se špuntíky nebyly. Stačilo je při kontrole zapojení, před zapnutím (připojením baterie), přiměřeně domáčnout, případně mírně pootočit. Problematické byly pouze náhradní kablíky z měděné licny (koroze). Nevím zda výrobce ještě stále při výrobě čelního panelu používá karton, který svou mechanickou pevností, ani nemusí být vhodný pro předělávku na jiné svorky. Ty zdířky jsou tvořeny vlastně jen většími dutými nýtky, něco jak se používá pro tkaničky na obuvi...Jinak souhlas, i děcka si všímají kvalitu a spolehlivost hraček a ostatních předmětů v domácnosti a občas se i k odložené hračce rády vrací.
Nicméně, péče o děti a jejich výchova je věcí každé rodiny, do toho nemám co povídat – raději končím.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“