Vyhorena cast LED pasu - skrat na kostru?

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

Vyhorena cast LED pasu - skrat na kostru?

#1 Příspěvek od rnbw »

Vcera som zase menil LED pasy v TV Panasonic. Jeden TX-32ES513E ale hrozne smrdel spaleninou. Na hornom pase bola cast od konektora po druhu LED zhorena - plosak zuholnateny, decht vyteceny na plech, sadze vsade okolo (na rozptylovom plaste aj folii). Do bielej folie vypalene diery - na jednom mieste okruhla diera, tam sa to asi prerazilo na kostru. Potom este vypalena ciara v mieste cesty na plosaku. Konektor uplne zuholnateny.

Takze tam muselo tiect podstatne viac ako 400mA, co da LED driver. Meranim som zistil, ze ani jeden pol vystupu na LED nie je spojeny so zemou. Takze asi skrat neregulovaeho polu cez dve LED na zem.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Při zkratu na kostru se vcelku nic neděje, jen nesvítí celý podsvit nebo vůbec. To co popisuješ se občas stává. Už jsem musel z té bílé fólie dát místo ohořelé části jinou z druhého TV.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Po zapnuti to chvilu poblikavalo, potom to ochrana vypla (klasika - cervena LED blika 1-krat = chyba podsvietenia).

Foliu som ocistil izopropanolom, obhorenu cast okolo tych dvoch LED som tam nechal. Rozptylovy plast sa podarilo vycistit uplne. Zniceny konektor som odstrihol a na novy pas droty prispajkoval. Na obraze som si nevsimol ziadny problem (skusal som len testovaci obrazok a nie napr. cisto bielu plochu, ale prehravaju sa na tom reklamy, takze to je jedno).

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

To je právě vlastnost proudového zdroje. 300mA při cca 100V už chytí pěkný oblouk. A není nic, co by to zastavilo.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Pozeram do schemy - na pine 3 konektora P3 je zvysujuci menic. Aj ked menic nebezi, je tento pol pripojeny na zdroj (36V) cez diodu a cievku. Takze ked sa to skratuje na zem za druhou LED od tohoto konca, bude to horiet dokonca aj po vypnuti televizora 8O
Přílohy
la75_led_driver.png

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#6 Příspěvek od tiktak1953 »

Nezacnem nove VLAKNO, ale supnem to tu,tak poradite?
Pri instalacii 12V led pasu mi odislel 12v/1A zdroj .Tento zdroj daval 12,8V a ledky svietli velmi silno.Dal som tam dve diody 1n4007 ako na obr. 1.Je to len priklad,a mozno diody boli zapojene opacne na -!Svietili stejnako silno a zdroj daval este stale asi 12V.Tak som pridal dalsie dve diody nakres 2. ale asi opacne a zdroj prdol.Strelila cievka v mostoku a asi este v primari jedna dioda.Mam len tieto cievky ako na obr.Potom mam ich este vela ,ale hodnotove daleko.Z tych co su na obr.by mohol neaku dat,alebo co stym.dik
Tie druhe dve diody ako su oznacene tak jeto dobre,lebo ja to neviem.len mi to tak pripadalo,zebyto malo byt.Od teorie poriadnej mam daaaleko.
Přílohy
IMG_20221219_144301.jpg

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#7 Příspěvek od Kremik »

tiktak1953 píše:Strelila cievka v mostoku a asi este v primari jedna dioda.
A pak ještě spínací tranzistor, možná řídící obvod...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

A emitorák a možná i můstek.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Jozo1234
Příspěvky: 29
Registrován: 28 zář 2021, 02:00

#9 Příspěvek od Jozo1234 »

Skraty na kostru nič neobvyklé, hlavne u LG:
Přílohy
DSC00480.JPG

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

Speciálně tady byla prvotní příčina bezolovo, špatně připájený čip. Vlivem dilatace se čip odtrhne a díky proudovému napájení chytí oblouk. Uhelnatět začne nejprve cesta kolem čipu, ne do kostry. Tam až později, kdy podložka prohoří úplně.
..to bude jen ňákej odpůrek

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Jozo1234 píše:Skraty na kostru nič neobvyklé, hlavne u LG:
U kterého typu to bylo?

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od PotPalo »

tiktak1953 píše:Tak som pridal dalsie dve diody nakres 2. ale asi opacne a zdroj prdol.
To určite nebolo tými diódami. 12V spínaný zdroj na bez záťaže funguje, a pri preťažení sa vypína a zapína, skrátka cykluje. Že by sa pokazil je nepravdepodobné, teda pokiaľ to nieje úplný šmejd, ktorý teda ani nestojí za to ho opravovať. Iba že by to bol nejaký prúdový zdroj, a bez ochrany proti otvorenému obvodu. Teda zasa šmejd.

Ohmov zákon nič? Pri spotrebe 1A na štyroch diódach prepáliš zbytočne 4W. Lepšie je upraviť spätnovezobný odpor aby zdroj dával nižšie napätie.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Jozo1234
Příspěvky: 29
Registrován: 28 zář 2021, 02:00

#13 Příspěvek od Jozo1234 »

p32 píše:
Jozo1234 píše:Skraty na kostru nič neobvyklé, hlavne u LG:
U kterého typu to bylo?
To už neviem, ale to je jedno, stáva sa to vo viacerých modeloch od LG.

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#14 Příspěvek od tiktak1953 »

PotPalo píše:
tiktak1953 píše:Tak som pridal dalsie dve diody nakres 2. ale asi opacne a zdroj prdol.
To určite nebolo tými diódami. 12V spínaný zdroj na bez záťaže funguje, a pri preťažení sa vypína a zapína, skrátka cykluje. Že by sa pokazil je nepravdepodobné, teda pokiaľ to nieje úplný šmejd, ktorý teda ani nestojí za to ho opravovať. Iba že by to bol nejaký prúdový zdroj, a bez ochrany proti otvorenému obvodu. Teda zasa šmejd.

Ohmov zákon nič? Pri spotrebe 1A na štyroch diódach prepáliš zbytočne 4W. Lepšie je upraviť spätnovezobný odpor aby zdroj dával nižšie napätie.
....................................................................
Poradite z obr.kde hladat problem.Toto neviem presne ako gunguje.Spinane zdroje s FET-om som vzdy opravitl.
Cievku L1 pri diode 3 som dal inu s menej uH.
------------------------
Neni na obr, opacne otoceny Tr.2SC3149-NPN?Takto som ho osadil ,dufam zesom sa nepomylil! Mam na stole toho viacej,takze .....
Přílohy
Sken_20221228 (3).png

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Preco to nemozes ako normalny clovek napisat do noveho vlakna a nezasierat tym ostatne? :roll:

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“