Adaptér S040EM1200300 12 V/3 A

Vše o nekvalitním materiálu, výrobcích, zboží. Vyslovení vlastního názoru na cokoliv a v mezích slušnosti není nijak v rozporu se zákony této země ani Pravidly EB. Vše ostatní jde automaticky směr koš.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Adaptér S040EM1200300 12 V/3 A

#1 Příspěvek od forbidden »

Mám tento adaptér v provozu nonstop asi 11 let, napájí mi starej NAS. V poslední době se NAS párkrát týdně samovolně restartoval. Samozřejmě jsem šel po adaptéru. Po rozdělání jsem zjistil, že hlavní elyt 82 µF/400 V je úplně bez kapacity, změřených pár desítek pF. Jak to mohlo fungovat úplně bez něj? Ostatní elyty víceméně OK, většinou značka Asia X. Vyměnil jsem je ale taky, když už to bylo rozdělaný. Že by jedna z mála neojebaných konstrukcí?
Přílohy
S040EM1200300
S040EM1200300
S040EM1200300
S040EM1200300
S040EM1200300
S040EM1200300

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#2 Příspěvek od JirkaZ »

A proč je to v kategorii šmejd?

Fungovat to pochopitelně "nějak" mohlo, protože v napájecím řetězci jsou na sekundáru další kondenzátory, které ten 100 Hz pulsující průběh víceméně vyhladily.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Protože kategorie "čínskej náhodou kvalitní" tu není :-).
Já mám právě zkušenosti, že když vyschne hlavní elyt, tak to nefunguje vůbec. Mnohdy shoří pak i řídicí obvod, nebo něco dále. Prostě to není schopno na výstupu dodat stabilní napětí pod zátěží. Toto kupodivu nějak fungovalo 8O .

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Mikras »

Taky už jsem to zažil u různých modemů a routerů. Někdy se to projevovalo občasnýma výpadkama připojení nebo delším načítáním internetu. V plné parádě se pak závada projevila až když ten adaptér přišel o napájení ze sítě. To pak stačilo, že odešla žárovka a vyrazila jistič a já jsem pak zjistil, mi odešel adaptér k monitoru, k modemu a vnitřní zdroj v STB. Všechno kondíky za síťovým Graetzem. Nějak to jelo ze setrvačnosti. Možná se to drželo, dokud kapacita klesala pozvolna, ale jak to pak dostalo zapínací impuls, dílo zkázy se dokonalo :-D.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od workhard »

Proto mám na 12V napájení blbostí po bytě centrální zdroj s klasickým trafem ;)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od PotPalo »

To je bežná záhada. PC doska zapnutá 24/7, všetky kondenzátory nafúknuté, a ono to funguje. Ale keď sa to na okamžik vypne, tak po zapnutí to už zvykne hnevať. Skrátka kondenzátory sa na okraji svojej životnosti nejako držia až do posledného vypnutia, ktoré im uberie posledný kus životnosti.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#7 Příspěvek od samponek »

Souhlas, 15 let starý televizor jsem nechal zaplý 9 měsíců v kuse, po vypnutí a opětovném zapnutí už nenaskočil.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#8 Příspěvek od VASEK_W »

To je úplně normální, že vyschlé kondenzátory, ale ve stále zaplém zařízení ještě jakž takž fungují. Ale jakmile se na chvíli vypnou, tak vychladnou, a do funkce už se jim moc nechce. Respektive to trvá delší dobu, než se těmi impulzy ve spínáku zase uvnitř zahřejí a trošku se rozpohybují k nějaké funkčnosti.
Tyhle závady mám denně na stole, stačí na to osciloskop postupně přikládaný na jednotlivé kondy, většinou ve zdrojích.
Si ho nechte připojený na nějakém částečně vadném kondu, a sledujte jak se ten kond začíná postupně po zapnutí studeného zařízení "probouzet" a jehlové pulzy na něm se postupně zmenšují a filtrace se zlepšuje ;-)

Vašek

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

To máš jako s autem. Když ho necháš běžet na volnoběh, závady akumulátoru, startéru, žhavení se neprojeví. Ale běda, když motor zhasneš. Stejně tak ve zdroji bývají tzv startovací elyty.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

OT Ale miro , to patří do fórů . :lol:

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od termit256 »

Bobo zase placa a mi-ro na to kapl.
Pokud je zarizeni zaple 24/7 a odejde primarni kondik, muze to fungovat protoze na sekundarni strane jsou kondiky nabite a napaji ridici obvody, ktere si nejak poradi i s nevyfiltrovanym vstupnim napetim. Pokud se ale napajeni jednou vypne, tyhle obvody z nevyfiltrovaneho napeti uz nenabehnou a je konec. Teoreticky by mohl zdroj nabehnout, kdybys pri startu na sekundar prilozil nejake napeti, v praxi jsem to ale nezkousel.

Bezne se vyrabi IO pro boost menice, ktere funguji treba uz od 0,5V Vin (nekterym staci jen desitky mV), ale pro rozbehnuti potrebuji vyssi napeti.

Zalezi samozrejme jak je to navrzene. Ja kdysi omylem zapojil prumyslovy dc/dc modul podobny tomuto https://www.aliexpress.com/item/32764863650.html bez vstupnich fitru a taky normalne fungoval, kdyz jsem ho prilis nezatezoval.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

U toho adaptéru je to normální. Mám podobný u VOIP brány a už asi třetí za tu dobu. Stačí po delší době (asi 8 let), když vypne elektřina a už to nenaběhne. Když jsem se na to díval a na cenu nového, tak jsem koupil nový a starý vyhodil. Nestál ani za tu opravu už kvůli tomu, že by se dost blbě rozdělával.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

workhard píše:Proto mám na 12V napájení blbostí po bytě centrální zdroj s klasickým trafem ;)
Přiznám se, že o tomto jsem taky přemýšlel. Ve skříni v obýváku je router, switch, NAS, zabezpečovačka, multimediální přehrávač a ještě zdroj pro LED osvětlení. Každý se svým adaptérem, centrální by to asi řešil, ale spíš průmyslovej spínák, než železný trafo a obrkond na vyhlazení. nebo možná železný trafo a za to dobrej spínák. Chtěl jsem k tomu udělat i něco jako UPS na 12 V. Uvidíme za pár let, až se k tomu dokopu... :lol:

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#14 Příspěvek od hajeklubos »

Od té doby, kdy je vše China osazuji pokud možno vše x2. Pro 50W spotřebič 100W zdroj.
Teplota je největší kurvítko.
Luboš

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od forbidden »

Tak když se daří, tak se daří. Dnes mi odešel adaptér, co napájí switch hned vedle. :twisted:
Akorát to DVE je o poznání horší kvalita. To už příště opravovat nebudu. Klasickej problém s místem, slušný kondy se do něj nevlezou, musel jsem trochu improvizovat. 6,8 µF/400 V s Ø 8 mm fakt neseženu.
Výstupní kond jakby tam nebyl, C2 jakbysmet, jen C1 vypadá OK. C3, co napájí řídicí IO už nebyl v kondici taky. Vyměnil jsem to vše, kromě C1. Dodělal jsem tam ještě varistor a před něj pojistku. Místo tam bylo, ale neosadili to, asi by to už pak bylo moc drahý. :evil:
Přílohy
DVE DSA-12G-12 FEU
DVE DSA-12G-12 FEU
DVE DSA-12G-12 FEU
DVE DSA-12G-12 FEU
DVE DSA-12G-12 FEU
DVE DSA-12G-12 FEU

Odpovědět

Zpět na „"Čínský" a jiný šmejd“