VGA konektor zapojení ???

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

VGA konektor zapojení ???

#1 Příspěvek od jardafiala »

Dostal se mi do rukou žalostný zbytek nějaké základní desky (označené OSAMU2 CR HPC) s LED displejem takže mám desku, zapínací destičku a na pásku visí dva USB konektory, klávesnici ale ta je zdechlá, používám externí. Vga konektor je ulomený, pokusil jsem se na vodiče napájet prodloužení s VGA konektorem a nějak mi to nefunguje. Nainstalovány WIN7. Teď k dotazům
1 - Jak zapnout WiFi modul? Nainstaloval jsem HP Connection Manager, když ho spustím tak sice WiFi modul nevidí ale zapne ho. Mám klasickou PC klávesnici, jde to zapnout nějak přímo z ní?
2 - Lze nějakou klávesovou zkratkou (pořád z PC klávesnice) poslat VGA signál na VGA konektor i když nedetekuje žádný monitor?
3 - V souvislosti s tím, že NTB nevidí další monitor, co k tomu, přesněji které signály z ID0 až ID3 potřebuje, aby to chodilo automaticky? Z toho co jsem našel semizdá že by to měly být ID1 a ID3, je to tak?
4 - Zkoušel jsem osciloskopem sahat na všechny piny konektoru od NTB i od (samozřejmě zapnutého, odzkoušeného a funkčního) externího monitoru a nic tam nevidím, z toho co jsem našel a přečetl bych čekal, že na ID3 budou aspoň hodiny. :roll:

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od xsc »

VGA monitor chodí i bez jakékoliv inteligence a detekce - starší kousky žádnou komunikaci neuměly. Zkus přepínat monitory přes Wokno + P.
Jinak datová komunikace po I2C jde po ID1 a ID3, přičemž ID1 jsou data a ID3 hodiny. Některé karty mohou přítomnost monitoru detekovat podle 75 Ω zátěže RGB.
Původní detekce byla přes ID0 nebo ID1 na zem. ID0 na zem barva, ID1 na zem mono. Ale ani to nebylo jednotné, některé karty používaly jen ID0, takže bez konektoru najely mono, nové karty na to zase kašlou.

Uživatelský avatar
pavelh
Příspěvky: 326
Registrován: 31 črc 2012, 02:00
Bydliště: UL

#3 Příspěvek od pavelh »

Ahoj,odpoj displej a mělo by naskočit VGA,jinak najit schema. Dej sem foto desky,to tvoje označení je divné většínou začíná MB.......
Neměl by monitor posílat 5V,jako detekci ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Monitor neposiela nic. Z grafickej karty ide 5V na napajanie I2C EEPROM (EDID) v monitore - aby sa dal zistit typ monitora aj ked je vypnuty.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od jardafiala »

HA těch 5V, myslím že na PINu 9 je zajíavých, vyzkouším.
TO pavelh, než jsem dal dotaz tak jsem navržené vyzkoušel, bez výsledku. Po zkopírování OSAMU2....... atd jak jsem uvedl je na netu fotek hromada, nechci zbytečně zabírat prostor fotkama.
Naposledy upravil(a) jardafiala dne 25 pro 2022, 21:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
pavelh
Příspěvky: 326
Registrován: 31 črc 2012, 02:00
Bydliště: UL

#6 Příspěvek od pavelh »

Připoj ex.klavesnici ,která má tlačítko fn přepnutí na monitor je fn+f4 na HP strojích fn+f8 u asus.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Externa klavesnica nikdy nema tlacidlo Fn.

Uživatelský avatar
pavelh
Příspěvky: 326
Registrován: 31 črc 2012, 02:00
Bydliště: UL

#8 Příspěvek od pavelh »

Ale má,mám ji na stole.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Lenze Fn nie je standardna klavesa. Ked to nahodou na nejakej klavesnici mas, tak to fungovat nebude. Do PC sa stlacenie Fn neposiela - sluzi len na emulaciu klavesov, ktore na klavesnici chybaju.

Uživatelský avatar
pavelh
Příspěvky: 326
Registrován: 31 črc 2012, 02:00
Bydliště: UL

#10 Příspěvek od pavelh »

Ano souhlasím do PC ne,ale do notebooku ano po připojení k NTB jede stejně jako ta na NTB.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#11 Příspěvek od Mahoney »

Samozřejmě že se nepošle stisk samotné Fn klávesy, ale pošle se až výsledná kombinace jako jeden stisk, tj. třeba to {Fn+F8}. Když kdysi multimediální klávesnice začínaly, měly tu spoustu tlačítek nad F klávesami samostatně.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Nie. Posle sa ten vysledok, tzn. napr. klaves "MUTE". Fn existuje len vnutri v klavesnici a jej procesore.

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#13 Příspěvek od nixdorf »

rnbw píše:Do PC sa stlacenie Fn neposiela
... tu len ako takú perličku uvediem, že zopár dnes už historických, ale zato "ozajstných" PC od IBM, napríklad PC Convertible či PCjr, mali Fn ako ozajstnú klávesu posielajúcu scancode pre stisk/keyrepeat i release klávesy.
Konkrétne u Jr mala Fn klávesa scancode 0x54 keypress (a OR 0x80 pre release, teda 0xD4). V "normálnom" PC posielala tento scancode klávesa "/" z numerickej časti.
Čiže keď som si k tomuto stroju chcel "dobastliť" redukciu na "normálnu" klávesnicu, jedine alfanumerické scancody pod 0x3A sa prekladať nemuseli. Teda napríklad F1 som musel vyslať ako Fn keypress, scancode pre alfanumerickú jedničku keypress, keyrelelease a Fn keyrelease. Posielať F1 napriamo 3A/BA nefungovalo... a že ich tam bolo.

Tých výnimiek asi bude viac než tieto dve PC od IBM, ale normálne ohľadom spracovania Fn platí to, čo tu už bolo spomenuté Ondrom a Mahoney

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#14 Příspěvek od Mahoney »

rnbw: Píšeš "nie", ale jinak přesně to samé co já :wink: :lol:

Hezké svátky :)

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“