Seagate ST250DM000, ST500DM002 - nezaparkovane hlavy

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

Seagate ST250DM000, ST500DM002 - nezaparkovane hlavy

#1 Příspěvek od rnbw »

Disky Seagate ST250DM000, ST500DM002 (asi aj dalsie) maju zakerny bug (neviem, ci v HW alebo FW) - niekedy pri vypadku napajania zostanu hlavy nezaparkovane. Disk je nasledne mrtvy - nedokaze sa rozbehnut, len opakovane bzuci.

Aby sa to takto posralo, vypadok musi pravdepodobne nastat v nejakom specifickom momente (pri rozbehu?). Kazdopadne uz mam minimalne treti disk s tymto problemom.

Podarilo sa mi ho ozivit - chytit do ruky v horizontalnej polohe, zapnut napajanie a ostro otocit (trhnut) proti smeru hodinovych ruciciek. Podarilo sa to az po viacerych opakovaniach - tak som zvedavy, ci to prezili hlavy a kolko dat precitam.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

S tímhle jsem se nesetkal, ale loni před Vánoci někdo nahodile otázku - kdo ještě ví, k čemu byl q3.exe?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#3 Příspěvek od misocko »

Už som to na nejakom disku zazil. Disk som mal na volno a myslim ze som ho za jazdy odpajal a pripajal. Az som zrazu citil ze sa dnu nieco hybe bez napajania. Správnym , rychlim natocenim hlavicky cinkly - zaparkovali. Uz neviem ako dopadli data.

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#4 Příspěvek od passion »

Hlavičky sa mi podarilo bez poškodenia zaparkovať po otočení plotnami torxovým skrutkovačom. Je to aj na YT.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#5 Příspěvek od ondraN »

Závada je to častá a hlavy to přežijou jen dost vyjímečně. Zkřiví se jim závěsy a pak čtou jen omezenou dobu nebo rovnou zrejou plotny :(
Pokud hlavy uváznou na plotně a jde o data na disku, tak je nejlepší rovnou použít jiné, než hrát ruskou ruletu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Precitalo sa vsetko okrem jedneho (4KB) sektora, dobrou rychlostou (okolo 100MB/s). Takze hlavy to zjavne prezili. Kedze som disk nemusel rozobrat, bude este pouzitelny na nenarocne ucely.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“