Náhrada krystalu oscilátorem

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirkahw
Příspěvky: 33
Registrován: 08 črc 2012, 02:00

Náhrada krystalu oscilátorem

#1 Příspěvek od jirkahw »

Mám dotaz. Řekněme, že mám nějaký pld obvod, který má na dva piny přímo připojený klasický krystal. Pokud bych místo krystalu chtěl použít krystalový oscilátor s jedním vývodem, jak by takové zapojení mělo vypadat ?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Nejlepsi by bylo podivat se do datasheetu toho "nejakeho pld obvodu".

Uživatelský avatar
jirkahw
Příspěvky: 33
Registrován: 08 črc 2012, 02:00

#3 Příspěvek od jirkahw »

termit256 píše:Nejlepsi by bylo podivat se do datasheetu toho "nejakeho pld obvodu".
To je stary zakazkovy obvod bez dokumentace. Zde je vnitrni zapojeni neverejne a jsou to obvody vyrabene na zakazku, takze i pinout si diktuje zakaznik. Spis me zajima, jestli by stacilo vystupni pin z krystaloveho oscilatoru primo napojit na jeden z tech pinu obvodu, kam se pripojoval krystal.
Naposledy upravil(a) jirkahw dne 16 led 2023, 22:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Pokud má procesor/mikrořadič 2 vývody pro připojerní X-talu, jsou to obvykle vstup a výstup jednoho invertoru resp. nějakýho fázi obracejícího zešilovače, ze kterýho se pořipojením toho X-talu ve funkci zpětnovazebního úzkopásmově laděnýho zpětnovazebního obvodu stane oscilátor. V datasheetu bejvá označenej ten z dvojice vývodů, na kterej se dá připojit externí hodinovej kmitočet - například popiskem "ext.Clock" a podobně. Vnitřní oscilační stupeň švába pak bude fungovat jen jako booster = oddělovací člen mezi venkovním oscilátorem a vnitřní elektronikou řadiče ...

Pokud datasheet nemáš, nezbejvá než místo připojení vnějšího kmitočtu vyzkoušet. Měly by bejt dodržený logický úrovně daný použitým napájecím napětím a technologií, kterou je daná logika učuněná (3,3V/5V TTL nebo CMOS pro Unap až 18V).
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Ano, krystal byva zapojeny medzi XTALIN a XTALOUT. Odpojis z oboch vsetko a na XTALIN pripojis vystup oscilatora.

Ked nevies, ktory je ktory, tak vyskusaj jeden a ked to nepojde, tak druhy. Pre istou cez odpor.

Uživatelský avatar
jirkahw
Příspěvky: 33
Registrován: 08 črc 2012, 02:00

#6 Příspěvek od jirkahw »

Diky, chapu tedy, ze jeden z pinu bude fungovat jako vstup(pujde pouzit pro oscilator) a druhy bude invertovany vystup. Ted uz jen nejak bezpecne zkusit otestovat, kterej je ten vstupni pin. Tak asi na zkousku pripojim pres odpor oscilator...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

rnbw píše:Ked nevies, ktory je ktory, tak vyskusaj jeden a ked to nepojde, tak druhy. Pre istou cez odpor.
a aby ta jistota byla 100%ní,
tak ještě oddělit kondíkem 1n až 10n . . .
výstup xtal oscilátoru bývá přímo kolektor tranzistoru se stejnosměrným napětím . . .
takže oddělit, aby to necvičilo s pracovním bodem toho interního oscilátoru.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Tomu se nedá v rámci napájecího napětí ublížit .
http://www.sprut.de/electronic/pic/osc/index.htm

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

BOBOBO píše:Tomu se nedá v rámci napájecího napětí ublížit .
"ublížit" ve smyslu odpálení asi né,
ale bez oddělení to nemusí fungovat . . .
mám zkušenost se RTL-SDR donglem, kde jsem nepřesný a nestabilní krystal nahrazoval přesným TCXO . . .
upravoval jsem takto více kusů a s oddělením mi to vždy fungovalo . . .
Přílohy
RTLSDR-TCXO 28800.jpg
xtaly28800.jpg

Odpovědět

Zpět na „Poradna“