dvojzásuvka s vypínačem zásuvek

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

dvojzásuvka s vypínačem zásuvek

#1 Příspěvek od katrops »

Mám ve zdi dvojzásuvku Tango (vedle sebe).
Používám ji na varnou konvicí a topinkovač. V návodech doporučují vytáhnout vidlici po použití spotřebiče. Už mě to nebaví. Existuje dvojzásuvka s vypínačem těch zásuvek ?
Kvůli vzhledu tam nechci dávat toto:
https://www.emos.cz/zasuvka-s-vypinacem ... GAQAvD_BwE

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Reálně asi jen ozelit jednu zásuvku a do druhé dát spirálovou od Tanga.
Ale to řešení od Emosu by tady mohlo vyhovět - podstatné je nevypínat spotřebu e v zátěži.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#3 Příspěvek od katrops »

Jak vypadá spirálová zásuvka ? Dál jsem to do googlu a nic mi to nenašlo.
A coby se stalo, kdybych vypnul tu od Emosu v zátěži.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#4 Příspěvek od Kvicala_r »

Emos je největší šunt, co jsem kdy viděl z různých typů elektro komponentů - od kabelu po různé přístroje.
Spirálovou myslel Sporákovou náhodně třeba zde

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Sorry, píšu z mobilu.
Mělo to být "sporákovku" od Tanga.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#6 Příspěvek od ZVUK2000 »

Jo to dává smysl. Použít běžný vypínač pro světelné okruhy by nemusel dlouho vydržet. Sporákový je nato hodný.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

Pokud vám nevadí že uděláte zákrok do výrobku, takže se v podstatě stáváte novým výrobcem:


https://www.rent.cz/legrand-50409-vidli ... gIGtPD_BwE

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Řešíš to kvůli dětem, nebo kvůli bezpečnosti, ale obsluha je rozumná? Pokud za b), tak topinkovač je z principu velmi bezpečný, pružina, co vyhazuje topinky, se sama nenatáhne a tudíž se topinkovač jen tak nezapne a to ani náhodným zavaděním o páku. Ve vypnutém stavu je v topinkovači vše odpojeno a konvici stačí nechávat stát vedle základny. Cvakat pořád vypínačem je ukrutný opruz navíc, kvůli dětem bych to chápal.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
katrops
Příspěvky: 81
Registrován: 19 říj 2007, 02:00

#9 Příspěvek od katrops »

Děti už doma nemám:) Jsem v důchodě. Takže to řeším kvůli bezpečnosti. Hlavně tu konvici, topinkovač nechávám v zásuvce. Kvůli místu na lince se mi nechce dávat konvici vedle podstavce.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Chápu. Přiznám se, že konvici odkládám do podstavce, mechanickému vypínači důvěřuji, u elektronické konvice bych si to nedovolil.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Konvici zásadně nenechávám na podstavci, v zásuvce ten podstavec ničemu nevadí a můžeš ho tam nechat zapojený. Ne kvůli úspoře - je jedno, zda je konvice s mechanickými spínačem a termostaty, vypnutá neodebírá nic, ale i ta se dokáže při poruše sama zapnout bez vody.
No a na topinkovač si klidně dej zásuvku s vypínačem, jejich příkon nepřekročí vesměs 1 kW, když nebudeš vypínač používat pod zátěží, snad i ten Emos vydrží.

Uživatelský avatar
jape
Příspěvky: 62
Registrován: 20 úno 2013, 01:00
Bydliště: Uh. Hradiště

#12 Příspěvek od jape »

Mám "chytrou" konvici s regulací teploty která po položení na podstavec hned pískne a ukazuje teplotu. Pro úsporu místa jsem jako mechanické oddělení kontaktů použil spodní část obchodního balení CD/DVD disků u níž jsem ve vrtačce upíchl středovou část tak aby zbytek pasoval na původní podstavec a kontkaty jsou díky tomu oddálené. Je to černé a docela to ladí, při vaření odložím vedle na cokoliv a po vypláchnutí konvice vrátím na stojan pod konvici.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

Nerozumím co to je "dvouzásuvka Tango vedle sebe". Tango má dvojitou zásuvky výškově pod sebou, případně horní pootočená kolíkama. Pokud je tam dvourámeček Tango, tak za cenu opatrného zásahu by se dalo vykroužit prostor pro třetí instalační krabici, do ní osadit strojek v řazení "2" nebo "7" nebo "6+6", systémy propojit paralelně, do zbylých dvou krabic osadit dvě jednoduché zásuvky a všechno zarámovat trojrámečkem Tango. Kvalitní strojek vydrží 10 A činné zátěže pokud není zaprášený a jsou dotažené svorky.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

Osobne jsem to zacal resit kdyz kamoska malem vyhorela protoze zapomela vypnout fritak. Taky jsem premyslel nad nejakym vypinacem, ale nakonec lenost nezvitezila a udelal jsem to poradne a nelituju toho. Ja mam zazuvky na konvici, kavovar, topinkovac, fritak (vsechno elektronicke) a dve pro volne pouziti. Dal jsem jako vypinac sklenenou desku ze skla nastriakneho zespod barvou (da se koupit) do ktereho jsou vypiskovane symboly (dobre se cisti) a kapacitni spinace s obvodem TTP226 - ktery je pouzity napr. v tomto https://www.ebay.com/itm/141975956707
cele to ridi maly MCU a spinaji obycejne cinske 10A relatka. Ve vypinaci se daji trimry nastavit casy po kterych se automaticky vypnou jednotlive zasuvky, cely system je napojeny na alarm, takze se zasuvky vypinaji kdyz odchazim z domu, je vyhlasen pozarni poplach apod. Dalo to dost prace, ale funguje a vypada to pekne.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

I když jde o schválené spotřebiče, u nichž výrobce deklaruje bezpečnost, připouštím, že jejich používání s sebou nepatrné, přinejmenším nenulové, riziko nese.
Konvici stačí nenechávat na základně, neúmyslnému dotyku je na ní stejně přístupný jen ochranný kontakt. A konvice může něco odebírat jen umístěná na základně.
Topinkovač, jak tu výše podotknuto, má pouze mechanický spínač, který se (na rozdíl od spousty typů konvic) k sepnutí musí ručně donutit.
Je na čase si přebrat, jestli zásah do elektroinstalace bude dostatečně bezpečný a aspoň trochu účelný.
Ano, dají se koupit i zásuvky se spínačem v jednom rámečku, proud 16 A bych ale věřil jen zásuvkám. Strojky vypínačů v tom jsou zjevně běžné, rozhodně na 16 A nevypadají, zřejmě mají ovládat světlo a ne ty zásuvky vedle sebe.
Takže naopak - použití takové kombinace pokládám za další riziko, které by nevzniklo, kdyby se to nepoužilo.
Jsou ale země, kde jsou schválené kolébkové spínače na 20 A...

Kombinace používané v hotelích v Německu, Švýcarsku nebo v Itálii také mají ten vypínač (nebo schodišťák) k ovládání světel a ne zásuvek. Ty okruhy bývají jištěné jističem jen 2 A (Itálie) až 8 A (Švýcarsko), mimoto zásuvky v tom bloku bývají většinou jen pro zařízení třídy II. Zásuvky pro větší spotřebiče (elettrodomestici) jištěné 16 A jsou v Itálii bez napětí, dokud si je personál v rozvaděči nezapne. A to i tam, kde ještě Čecha s konvicí či vařičem nikdy neviděli. V Německu jsem viděl zásuvky jištěné jak 6 A, tak 16 A, vypínaná nebyla žádná.
Pro úplnost - tam, kde se spíná napájení apartmánu kartou, řeší to stykač v rozvaděči a zátěž může být až do 16 A.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“