Jaké tavidlo na zoxidovanou měď

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Jaké tavidlo na zoxidovanou měď

#1 Příspěvek od PCmaniac99 »

Ahoj, jeké použít tavidlo na zoxidovanou měď? Často v práci (autoservis) opravuji poškozenou kabeláž která je většinou velmi zoxidovaná. Razant který jsem používal mi došel a teď přemýšlím co koupit. Razant koupit mohu znovu ale třeba mi doporučíte něco lepšího. Razant mi občas sežral drátky tak že nic nezbylo... Tady mají velký výběr

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#2 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Toto je dost problem. Ak je med velmi zoxidovana do zelenej medenky (hydroxo-uhlicitan mednaty), ziadne tavidlo velmi nepomoze. Iba kyselina chlorovodikova, salmiak alebo kysly roztok chloridu zinocnateho. Vsetky kratkodobo odstrania oxidy, no neskor sposobia dalsiu koroziu pri nedokonalom oplachu. Ja som skusal aj mierne zriedenu kyselinu sirovu(30% roztok) so slusnym vysledkom pri oxidovanej medi.

Lepsie je pouzivat iba mechanicke odstranenie oxidov- z rovnych povrchov jemnym brusnym (smirkovym) platnom a z vodicov oskrabat nozikom. Je to piplava robota, no ucinna.
Alebo odstrihnut najskorodovanejsi konec vodicov, odstranit buzirku a zacat spajkovat nanovo. Problemom su vodice s PVC izolaciou vystavovane teplu, z neho sa uvolnuje chlorovodik, ktory dalej rozleptava povrch medi.
Stale vychadza najlepsie brusny papier alebo nozik a skrabat.
Ivan

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

To už se do auťáků nedávaj lícna s pocínovanejma vláknama? Na nich jsem měděnku nikdy neviděl.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#4 Příspěvek od PCmaniac99 »

Používá se normální měděná licna v bužírce. bohužel když dojde k narušení bužírky tak slanej dálniční aerosol udělá svoje a tenhle slanej roztok si vesel navzlíná i klidně 50cm hluboko do svazku uvnitř bužírky. Oškrábávám ale to je děsná piplačka a stejně to pak moc pocínovat nejde - asi škrábu málo. Hledat kam až vede oxidace v bužírce je naprd protože bych musel odpojovat kde co abych svazek mohl rozebrat. Pokud jsou dráty už zelený tak to vystříhávám ale oni jsou pak hnědý/černý a na to celkem dobře fungoval razant.

EDIT: Navíc kolikrát jsem rád že tam dostanu štípačky, nějak to odizoluju a dostanu tam pájku, natož tam něco škrábat...

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Mikras »

Kdysi dávno jsem si na burze koupil pájku Sn 40/Pb 60 s tavidlem MTL125. Na zoxidovaný povrch se musí dostat tekuté tavidlo z pájky, takže to chce opatrně s teplotou.
Ještě lepší výsledky ale dosahuji s dostupnou pájecí kapalinou na hliník z Elchemko. Jdou s ní snadno pájet i poniklované vývody baterií nebo zoxidované vodiče. Kapalina velmi ochotně vzlíná a tak někdy po pocínování lanka zjistím, že je ztuhlé - pocínované i nějaký ten centimetr pod bužírkou. Takže je potřeba být opatrný s množstvím při aplikaci.

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#6 Příspěvek od Spiral »

Zdravím,
asi budu hodně off topic, co třeba krimpování?
Agresivní chemii bych se vyhnul, rád bych viděl ten pěkně zapájený drát
nějakou "zázračnou vodičkou" po roce provozu.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od workhard »

No ono když to na tu měděnku nakrimpuješ, tak to taky nebude žádná hitparáda.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Už jsem se kolikrát setkal s tím, že i krimpovaný spoj přestal vést - od té doby, pokud to jde, i krimpovaný spoj cínuju.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Prostě to musí mechanicky dolů . Normálně vezmu jemný dráťák a jedu , až je červeno . Ten bordel zevnitř lana nikdy nedostaneš .

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#10 Příspěvek od yakl »

Pri spájkovaní vo vlne sa používala kvapalina, inak dosť agresívna aj na prsty s názvom ALFA. Tá umožní spájkovať aj dosť silno skorodovanú meď ale treba ju opláchnuť. V malom je vyskúšaný trichlóretylén, ten však už dnes nemožno kúpiť, tak potom riedidlo do nitrocelulózových farieb s obsahom acetónu, kým sa aj to nevytratí z trhu.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od PotPalo »

Akákoľvek kvapalina ktorú treba opláchnuť je nanič. Nasiakne do lanka a tam sa už opláchnuť nedá, a časom spôsobí problémy.

Ja zoxidované lanko rozplácnem na plocho (niekedy pomôže ihla na rozpletenie), položím na tvrdú podložku, a následne očistím z oboch strán štetcom zo sklenených vlákien. Potom znova vytvarujem do guľata a môže sa cínovať alebo krimpovať.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#12 Příspěvek od Standa33 »

Ještě se dá namíchat pájecí kapalina, v acetonu, toluenu nebo lihu se rozpustí kalafuna a přidá kyselina citronová cca 20g - 30g na 100ml.

Po odpaření rozpouštědla kalafuna vytvoří vodě odolný film, a kyselina citronová není na tolik agresivní, aby leptala měď. Při pájení se tato kyselina rozkládá(cca 175°C) a reaguje s oxidy.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#13 Příspěvek od jenicek »

Přesně jak píše PotPalo, jediná možnost je mechanicky měděnku odrbat. Rozplíst, rozplácnout a já to většinou jen odrhnu lámacím nožem z obou stran. Potom ideálně namočit jen špičku do bezoplachovýho tavidla a potopit do cínovacího kelímku.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Habesan »

Možná by se dalo vyzkoušet odstranění měděnky namočením v Chelatonu 3.
Později by se vidělo, co udělají jeho zbytky po pár letech.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“