Generálka vánočních svíček

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Generálka vánočních svíček

#1 Příspěvek od Celeron »

Tetička mi přinesla celá nešťastná že měli zkažený Vánoce asi 50 let starý vánoční svíčky. Že jim stále praskaj žárovky :roll: Chtěl jsem ji s tím vyhodit ať si koupí ledky, nojo ale je to tetička...
Je to šestnáctisvíčková Asteria, kupodivu se to stále vyrábí, jsou v tom tyhle žárovky. I náhradní žárovky mi přinesla 16 ks. Měly by to být 14V/0,1A, což při šestnacti v sérii na 235V pasuje.
Nojo, ale když to zapojím, tak to žere 78 mA ale vlákna jen tak žhnou aby se neřeklo. Na žárovkách je vyražíno 14V/0,1A. Když je zkusím na zdroji tak v porovnání se starejma svítěj stejně na cca 20V.
Že by čínskej soudruh nebo dítě do patic narval skla s vláknama na 20V?
Asi ji s tím opravdu vyhodím, aby to trochu svítilo by se to muselo zkrátit na 12 žárovek. Nojo, ale ta mě strašně pomluví, ty náhradní žárovky stály přes 550 kaček. :oops:
Člověk to má s příbuzenstvem těžký, asi to mnozí taky znáte....
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#2 Příspěvek od jenicek »

Tohle už jsem dělal minimálně 5x pro příbuzenstvo a známý, mě se to retro líbí a taky je máme. Zpuchřelá kabeláž, takže komplet výměna za zelenej silikoňák s dvojitou izolací. Žárovky, který vypadaj naprosto shodně se dělaly a dělají pro různá napětí. Mám ten pocit 14V, 20V, 27V a 34V, takže pokud na patici není vyražená voltáž, nezbejvá než je na zdroji vyzkoušet a odhadnout napětí při cca 1W výkonu. Žárovičky dost praskají, ideální je při rekonstrukci do obvodu zařadit diodu (třeba 1N4007) a jednocestně to usměrnit, pak to je nesmrtelný a na poklesu svítivosti neznatelný.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#3 Příspěvek od JirkaZ »

Já jsem před časem přikoupil a repasoval držáky na klasické parafínové svíčky a nic neřeším.

Občas uvažuju i o včelím vosku, zatím ho máme jen na větších stolních modelech. Jeho vůně při hoření je unikátní...

Pokud byla výjimečně jedle (jak známo, tak dobře hoří i čerstvá), stál v koutě velký hasičák.

Prostě plamen je plamen.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#4 Příspěvek od Ivan_01 »

jenicek píše: ...při rekonstrukci do obvodu zařadit diodu (třeba 1N4007) a jednocestně to usměrnit, pak to je nesmrtelný a na poklesu svítivosti neznatelný.
a hlavne to potom bliká a je to strašne nepríjemné na oči, hlavne pri periférnom pohľade. to už radšej jednu žiarovku do reťazca pridať

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#5 Příspěvek od Spiral »

jenicek píše: Zpuchřelá kabeláž, takže komplet výměna za zelenej silikoňák s dvojitou izolací.
Zdravím,
také mne výměna asi příští Vánoce nemine, byl by nějaký tip na vhodný silikoňák, díky.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#6 Příspěvek od jenicek »

Ivan_01: K tomu jako odpověď stačí snad jen tenhle smajlík :lol:
Taky mám známýho, kterej slyšel 50kHz a viděl 50Hz, měl přezdívku baron Prášil :lol:

Spiral: Nevím, měl jsem ho doma z nějakýho projektu takovej šmodrch. Teď tam taky ještě jedny svíce mám, ale na ně už to asi ani nedá.

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#7 Příspěvek od Ivan_01 »

tak je rozdiel žiarovka v lustri, kde máš pomerne hrubé vlákno a tepelná zotrvačnosť to "vyhladí" ako pidivlákno vo vianočnej žiarovke. Ale urob ako myslíš, mne osobne to na oči vadí.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#8 Příspěvek od jenicek »

A tys to už někdy zkoušel? Já píšu, že jsem to takto už udělal min. 5x a nikdo z uživatelů to nikdy nepozoroval.
Doplnění návodu pro bystrozraké: Za diodu doplňte kondenzátor 2,2u/250Vac nebo podobnou hodnotu co doma najdete. Čím větší bystrozrakost, tím je vhodnější použítí větší kapacity. :lol:

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#9 Příspěvek od ZVUK2000 »

jenicek píše:A tys to už někdy zkoušel? Já píšu, že jsem to takto už udělal min. 5x a nikdo z uživatelů to nikdy nepozoroval.

Toto zapojení diody je z dnešního úhlu pohledu docela nebezpečné! Proč? Protože způsobuje "zamrznutí" nebo pozdní vybavení chráničů typu AC, což je stále nejpoužívanější chránič.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

jenicek píše: 14V, 20V, 27V a 34V, takže pokud na patici není vyražená voltáž, nezbejvá než je na zdroji vyzkoušet a odhadnout napětí při cca 1W výkonu.
Trochu si připadám, že zde spousta lidí neumí číst a nebo nechápe čtený informace.
Napsal jsem: Na žárovkách je vyražíno 14V/0,1A.

Takže k problému dosud žádná informace...

Zkrátit na 12 se nelíbí, tak to jde zpět, prý si sežene někoho šikovnějšího. Zlatý příbuzenstvo. :roll: :evil:
Naposledy upravil(a) Celeron dne 31 led 2023, 14:05, celkem upraveno 1 x.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Ivan_01
Příspěvky: 768
Registrován: 15 zář 2018, 02:00
Bydliště: BB SK

#11 Příspěvek od Ivan_01 »

asi keby som to neskúšal, tak o tom nepíšem.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#12 Příspěvek od JirkaZ »

Celeron píše: Trochu si připadám, že zde spousta lidí neumí číst a nebo nechápe čtený informace.
Napsal jsem: Na žárovkách je vyražíno 14V/0,1A.

Takže k problému dosud žádná informace...
Pochop, že PRCák si tam vyrazí úplně co chce a vlákno dá taky jaké chce...

Můžeme se tady jenom dohadovat a výsledek bude 0.

Ani změřit správné parametry napájení nelze doporučit, protože na ověření barevné teploty vlákna bys musel mít nějaký spektrometr apod. a ještě k tomu předtím odstranit barvu na skle (pokud je to povlak)...

Ale možná by to vlastně šlo porovnat s nějakou žárovkou s podobnými a garantovanými parametry (myslím tu barevnou teplotu vlákna).
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

Celeron píše: Člověk to má s příbuzenstvem těžký, asi to mnozí taky znáte....
Je potřeba najít v sobě aspoň kousek páteře a poslat je s tím (...).
Naposled jsem žadatelce o zprovoznění tzv. vánoční světelné dekorace vylíčil fyziologické účinky proudu na organismus a vyslovil názor, že jen kokot jde dobrovolně maléru naproti. Vzápětí došla samostatně k názoru, že ty světýlka jsou vlastně zbytečnost a nepotřebuje je.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od xsc »

Celeron píše:Napsal jsem: Na žárovkách je vyražíno 14V/0,1A.
Bohužel tady asi lze předpokládat, že to Číňan podělal. 20V/0,1A je ta druhá běžná hodnota pro svíčky, pro sady s 12 kusy (za dob 220V se počítalo s mírným podžhavením). Nic s tím dělat nejde.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#15 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ale jde. Usměrnit dát tam CLD 100ma (4,5 -45V) a můžeš kombinovat se žárovkama s nižším napětím 0,1A.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“