Topologie DMX 512

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

Topologie DMX 512

#1 Příspěvek od scorpions-cz »

Zdravím, běžně zapojuju světla k ovladači podle obrázku 1 ze světla do dalšího světla. Chtěl bych se zeptat, zda to bude fungovat i podle obrázku 2.

Jo nekomentujte obrázky, je to narychlo v malování :lol:
Přílohy
dmx2.png
dmx1.png

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#2 Příspěvek od mihal »

Ano, je to RS485. Tie pahýle nech nie sú dlhé.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od pocitujlasku »

ano, ked som par rozobranych par dmx svetiel, tak vstup a vystup bol natvrdo prepojeny. Protokol funguje na principe adries, takze to bude fungovat aj tak, ako v druhom obrazku.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#4 Příspěvek od scorpions-cz »

Dík.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#5 Příspěvek od scorpions-cz »

Nebudu zakládat nový vlákno a zeptám se tady.
Mám tento ovladač ( co je na obrázku, akorát má jinej název) a protože nemám k němu český návod tak se učím pokus- omyl.
Pochopil jsem scény i ukládání do BANK. Když spustím auto na bance 1 přepínají se mi v nastaveným čase scény 1-8 tak jak jsou uloženy v bance 1. To tak jsem se naučil.
Otázka zní k čemu jsou tlačítka CHASE1 - CHASE8.
Pokud někdo ví, tak budu rád za nakopnutí.
Přílohy
DMX 512.jpeg

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#6 Příspěvek od Cowley »

CHASE je program vytvořený ze zaseboujdoucích jednotlivých nebo několika SCENE.
video, čas 3:44

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#7 Příspěvek od scorpions-cz »

Dík.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#8 Příspěvek od scorpions-cz »

Nebudu zakládat nové vlákno a budu pokračovat zde. Měl bych několik otázek, tak snad mi někdo pomůže :lol:
- pult vysílá data stále dokola, nebo jenom při změně / scény, polohy potíku atd/ ?
Tak nějak jsem pochopil princip. Každé světlo má svou adresu a reaguje pouze na instrukci pro jeho adresu.
Existuje, ale instrukce univerzální pro všechna světla BLACKOUT. Tím všechna světla zhasnou, hlavy se nastaví do výchozí pozice atd. Pokud se BLACKOUT zmáčkne podruhý ( asi jiná instrukce) světla pokračují.
Dala by se tyto instrukce někde "sehnat" ? Nemám zařízení čím bych jí odchytil. /spektrákem to asi nepůjde/
O co mi jde, napadlo mě ubastlit přijímač DMX, kterej by fungoval inverzně. Při zmáčknutí BLACKOUT / kdy světla zhasnou/ mi sepne relé, nebo trand.
Při dalším, zmáčknutí/ kdy světla začnou fungovat/ mi to relé rozepne.
Dík za nápady.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#9 Příspěvek od Cowley »

DMX jede nepřetržitě.
BLACKOUT není nic jiného než nastavení všech parametrů na 0,0,0 (např. u RGB).
Druhý stisk tam vrátí hodnoty, které si uloží DMX Controller před prvním stiskem. Proto se světla zase rozsvítí (pokud předtím svítily).
Ale viděl jsem i pulty, kde BLACKOUT musel rušit jiný příkaz, například SCENE.

Toto relé spíná, pokud je na jeho kanálu posílaná hodnota více jak 140 a rozpíná pokud je na jeho kanálu hodnota méně jak 120.
Naposledy upravil(a) Cowley dne 05 bře 2023, 19:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#10 Příspěvek od scorpions-cz »

Dík. Můj pult tlačítkem BO vše vypne a znovu zmáčknutím zapne. To relé vypadá dobře, ale buď pro něj budu muset obětovat jednu scénu , která bude manuálně na začátku nastavena, nebo ho zahrnout do všech přednastavených scén, protože má adresu. Původně jsem měl na mysli, něco neadresnýho.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#11 Příspěvek od Cowley »

Adresu mít musí, jinak by se nedalo ovládat.
Pokud máš například 4ks 3.kanálových světel na adrese 1, 4, 7 a 10, pak relé nastav adresu 13 a dále s ním tam pracuj.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#12 Příspěvek od scorpions-cz »

Ale jo tomu rozumím, ale musím s ním pracovat ve všech scénách, co mám v paměti.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od pocitujlasku »

ale ak mas napr. 16 kanalovy pult, tak blackout by mal vypnut vsetko, aj to co nemas nadefinovane v scene. Aspon to tak robil ten, ktory som mal. cize ak mu das poslednu adresu, ktoru ten pult vie, tak by to malo fungovat.
DMX je jednoduchy protokol, on neustale vysiela hodnotu od 0-255 pre kazdy kanal, resp. adresu. Adresy v tomto pripade nie su nic ine, len pociatocny kanal od ktoreho ma dane zariadenia brat hodnoty. Cize ak mas napr. 3 kanalovy rgb led, a druhy je 4 kanalovy (4ty kanal moze byt napr. rychlost blikania), a nastavis im rovnaku adresu, tak obe zariadenia budes ovladat naraz, akurat na ten stvrty kanal bude reagovat len to druhe zariadenie.
Ja som to to vyuzival na koncertoch miestnej kapely. 6x svetla nastavene tak, ze 1-4 boli 3 predne, 5-8 zadne, a pekne som manualne vedel menit naraz predne, alebo zadne - alebo vsetky, ak som pouzil obe ruky :) 4ty kanal mali prave nejaky svoj rezim, ktory som nevyuzival.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#14 Příspěvek od scorpions-cz »

Ale ano. můžu tomu relé dát třeba poslední adresu 384 co umí můj pult. Ale aby mohlo vypnout, musí zapnout. Takže ho buď musím nadefinovat do každé scény, kterou budu mít uloženou v bankách, nebo vždy při zapnutí pultu ručně to relé šavlí sepnout a nechat seplý.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#15 Příspěvek od Cowley »

Je to tak. Pokud chceš toto relé použít na BLACKOUT pak jej musíš udržovat aktivní při všech scénách.
Nebo si postavit relé na svém hardwaru, které pouze sleduje aktivitu všech adres a při všech (nebo vybraných) hodnotách nulových se sepne.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“