CASTOLI-EUTECTIC RYTMARC-ECO sváøecí invertor 140 A

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
EDISOÒák

CASTOLI-EUTECTIC RYTMARC-ECO sváøecí invertor 140 A

#1 Příspěvek od EDISOÒák »

Dobrý den
Mám prosbu .
Dostal jsem sváøecí invertor 140 A výše uvedené firmi který mìl odpálené spínací tranzistory tak jsem všechny souèástky na desce s nimi která je pøišroudovaná na chladièi vypájel a pøemìøil spáleniny vymìnil poté jsem zkusil pøipojit ovládací elektroniku tak aby si myslela že opravdu funguje a ovládá to tranzistorové pole mimochodem tvoøené 14cti irfp450 a mìøil osciloskopem pulsy které z ní lezou a zjistil sem že všechno funguje super tak jsem vše dal zpìt a zapojil do zásuvky a sváøeèka zaèala pískat a pak prásk 7 tranzistorù odešlo zbyte je v cajku tak jsem procedùru zopakoval ale ještì jsem nic nestrkal do zásuvky .
sváøeèka vypadá ve vnitø jako klasický spínaný zdroj a já nevím co se asi stalo za problém proè to nejde.
za každou odpovìï moc dekuji s pozdravem zdenìk


PS:Vím že neumím psát tak mì moc nefackujte je to zbyteèné nikdy se to nenauèím zkoušely to i jiní a nic.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

Co výstup. Byva prorazena dioda na vystupu. taky muze byt v haji trafo a to nezjistis :cry: Zkus to pripojit pres zarovku. Ja opravoval invertor (dekuji vsem co mi tehdy pomohli) a mel jsem ho pripojen pres 3 300W zarovky. V nejhorsim se rozviti a nestoji to tolik penez :wink: Muzes sem hodit foto zajimalo by me jak to vypada
Internet - metla lidstva

edisoòak

#3 Příspěvek od edisoòak »

no to bych mohl ty fotky ti sem dám ale musíš mi za to øíct co s tim tvím invertorem bylo.
Já už z toho chcípám protože èím víc mìøin tím víc zjiš￾uji že je vše v poøádku dioby na sekundáru zdraví kondenzátor pøed budièi vf trafa jako novej odchází jen výkonový tranzistory.a vf trafo je tak krásnì opøedeno a tak perfektnì vyrobeno že nevìøím v jeho vadu

PavelFF

#4 Příspěvek od PavelFF »

Omlouvám se, že se vám do toho pletu, ale nedá mi to.

Jestli "sváøeèka zaèala pískat" , tak asi budicí pulzy nevypadaly jak by mìly a pár jich asi bylo delších, než normálnì. Silové prvky mohou být v poøádku, ale mùže zlobit regulátor. Nakonec asi budeš muset obkreslit schéma a dát ho sem.

Na oživování mùžeš osadit tøeba jen polovinu tranzistorù. Nejhorší co mùžeš udìlat je zapojit to rovnou do zásuvky, ale tos už zjistil.

Edisoòák

#5 Příspěvek od Edisoòák »

RE na=> "Omlouvám se, že se vám do toho pletu, ale nedá mi to.

Jestli "sváøeèka zaèala pískat" , tak asi budicí pulzy nevypadaly jak by mìly a pár jich asi bylo delších, než normálnì. Silové prvky mohou být v poøádku, ale mùže zlobit regulátor. Nakonec asi budeš muset obkreslit schéma a dát ho sem.

Na oživování mùžeš osadit tøeba jen polovinu tranzistorù. Nejhorší co mùžeš udìlat je zapojit to rovnou do zásuvky, ale tos už zjistil. "




no za tu radu s tou polovinou tranzistorù díky pískalo to proto že bylo prasklé feritové hrníèkové trafo které oddìluje desku s elektronikou a mosfet koncový stupeò"pøevinul jsem na hrníèek tesla". Funguje to tak že elektronika dává impulsu s fregvencí 30khz a když se na výstupu neobjevilo napìtí v èasovém limitu tak se pøepnou impulsi z krásných obdelníkù na jehli o fregvenci 2.75khz a po chvíli schoøí konec
za hrníèkovým trafem se ale obdelníky zmìní na kmity podivného prùbìhu.jsem zoufalí protože vše funguje jak má dìs hrníèkové trafo pískalo protože jsem ho rozebral bylo totiž spálené v primáru.

PavelFF

#6 Příspěvek od PavelFF »

Nemùžeš èekat, že to bude chodit, když nefunguje ani buzení.

Když regulátor nedostává z výstupu žádné napìtí, tak musí zareagovat tak, že roztáhne budicí impulzy na max. délku. Kmitoèet se nesmí mìnit, poøád musí být 30kHz.

...za hrníèkovým trafem se ale obdelníky zmìní na kmity podivného prùbìhu .... Jak to v tom pøípadì mùžeš pøipojit na sí￾ a èekat, že to neshoøí?
Doufám, že víš, že není hrníèek jako hrníèek a že tvùj hrníèek Tesla je z jiné hmoty a mùže mít vzduchovou mezeru, kterou pùvodní jádro nemìlo. Trafo mùže mít malou indukènost, pøenáší jen špièky a ne obdélníky, budiè to nestaèí utáhnout, atd. Mùžeš mìøit indukènost?

PavelFF

#7 Příspěvek od PavelFF »

Napadlo mì , že jsem popisoval spíš chování zdroje napìtí. Ve sváøeèce by regulátor mìl reagovat primárnì na velikost výst. proudu.

Zkrácení pulzù na jehly a snížení kmitoètu by snad mohla být nìjaká funkce na ochranu pøed pøilepením elektrody (???).

Vzhledem k tomu, že došlo k výrobì budicího trafa, je možné, že máš vinutí špatnì nafázované, tzn. pøehozenou polaritu , takže pulzy se zkracují místo prodlužování a naopak.

Co je tam za øídicí PWM integrovaný obvod?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#8 Příspěvek od rezis »

PavelFF píše: Zkrácení pulzů na jehly a snížení kmitočtu by snad mohla být nějaká funkce na ochranu před přilepením elektrody (???).


U té mojí tato ochrana je. Pokud klesne výstup na 0V(prilepení) Tak je výkonový stupen odpojen. Výstupní diody máš opravdu OK??? Pokud tlacis do trafa jakykoli bordel tak se neco na vystupu objevit musi. Co jsi tam dal za tranzistory? Stejne nebo nahrady? Je mozne ze mas vetsi parazitni kapacity, nebo pomalejsi tranzstory a likviduje ti to pricny proud.
Internet - metla lidstva

edisoòák

#9 Příspěvek od edisoòák »

Díky za odpovìdi
ten hrníèek jsem skoušel porovnat s tím tesla a tesla mìla malinko lepší parametry než ten prasklej ještì skusím zmìøit indukènost
indukènosti celkem sedí

øídicí PWM integrovaný obvod je tam TDA 4918G a operaèní zesilovaèe 2x LM 347 a 1x LM348


tranzistory jsou oryginalní dokonce od stejného výrobce
diody jsem promìøoval a vypadaj v poho

pøikládám zjednodušené schéma
Přílohy
Fotografie(027).jpg
(20.09 KiB) Staženo 383 x

edisoòák

#10 Příspěvek od edisoòák »

Díky za odpovìdi
ten hrníèek jsem skoušel porovnat s tím tesla a tesla mìla malinko lepší parametry než ten prasklej ještì skusím zmìøit indukènost
indukènosti celkem sedí

øídicí PWM integrovaný obvod je tam TDA 4918G a operaèní zesilovaèe 2x LM 347 a 1x LM348


tranzistory jsou oryginalní dokonce od stejného výrobce
diody jsem promìøoval a vypadaj v poho

pøikládám zjednodušené schéma
Přílohy
Fotografie(027).jpg
(20.09 KiB) Staženo 262 x

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od rezis »

Moc to nejde videt, ale to nema cely mustek? Pak musi byt vyveden stred trafa. Tak jak to mas nakresleno to nemuze fungovat. Tedy pokud nekoukam blbe. Bez trafa to chodi?
Internet - metla lidstva

PavelFF

#12 Příspěvek od PavelFF »

"..ten hrníèek jsem skoušel porovnat s tím tesla a tesla mìla malinko lepší parametry než ten prasklej ještì skusím zmìøit indukènost
indukènosti celkem sedí
.."

Nìjak tomu zas nerozumím.
Jaké parametry mìla Tesla lepší? Jak víš, že indukènost sedí? S èím sedí - máš schéma s hodnotami ?
Kolik jsou indukènosti všech 3 vinutí budicího trafa?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“