JTAG/SWD zaloha firmware

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

JTAG/SWD zaloha firmware

#1 Příspěvek od dudo02 »

Zdravím,

Chcem poprosiť o radu ohľadom displeja 850C.
Potreboval by som si zálohovať obsah procesora. Na DPS sú k dispozícii piny JTAG - viď foto. Bolo by dobré mať celý obsah procesora ak by sa pri pokusoch úpravy firmware a prípadnom "bricku" dal vždy dostať do pôvodného stavu.

Procesor je GD32F103RET6 čo je 32 bits ARM Cortex M3 a je veľmi podobný STM32F103.
Viete mi prosím odporučiť nejaký programátor ktorý to zvládne cez JTAG?

Ja mám Beeprog2C, ktorý procesor podporuje avšak po ISP a tam si treba od ELNECu kúpiť "Credit box" - tzn. že je každá operácia read/erase/write spoplatnená 8O . A to považujem za zlodejstvo. Nakoľko som za programátor zaplatil vyše 1000€ s tým že je univerzálny a samozrejme pri kúpe sa nič o CREDIT BOXE nedočitate. Fakt že za každú päticu chcú cca 300€ a dokonca aj keď sa jedná o rovnaké puzdro, tak si na každý procesor musíte kúpiť vlastú päticu, radšej nekomentujem. To si rovno kúpim programátor na STM za 40€ a toto podporovať odmietam.

Okrem toho je jednoduchšie to robiť cez JTAG protokol.
Přílohy
Display_JTAG_70.png

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od eleferner »

Sam taky starsi Elnec pouzivam a ten Credit Box je mazec, ale z obchodniho hlediska asi jine reseni neni, pokud maji podporovat i obskurni cipy:

https://www.elnec.com/en/support/applic ... cb_and_isp

Taky mne udivilo, ze na dole na te strance je rok 2013. To uz to opravdu maji tak dlouho? Asi jsem mel stesti, ze jsem zatim nenarazil na cip, ktery by byl zpoplatneny.

Edit: alespon se snazi byt ferovi a u GD32F10xx potrebu Credit Boxu vyslovne uvadeji i v jejich verejnem seznamu podporovanych cipu. Takze zakaznik ma alespon teoretickou sanci zjistit, do ceho jde, jeste nez vyplazne prachy za programator. Coz dnes rozhodne neni samozrejmost.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#3 Příspěvek od bdn »

Na internetu lze najít STM32VLDISCOVERY kit od STM. V kitu je integrováno USB/SWD rozhraní a umožňuje programovat i "externí" chip (galvanicky spojeno). Schéma ke kitu existuje. Pro programování čtení/zápis je na stránkách st.com software ke stažení zdarma.
FLASHER-STM32 STM32 Flash loader demonstrator (UM0462) (replaced by STM32CubeProgrammer)

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#4 Příspěvek od voitano »

dudo02 píše:Zdravím,


Ja mám Beeprog2C, ktorý procesor podporuje avšak po ISP a tam si treba od ELNECu kúpiť "Credit box" - tzn. že je každá operácia read/erase/write spoplatnená 8O .
Zkuste stáhnou starší verze SW, možná tam ten procesor. bude použitelný bez toho nutného kreditu

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Silne pochybujem, ze by pridali podporu nejakeho IO a az neskor ju spoplatnili...

Inak maju ten credit box "pekne" obmedzeny na 10 verzii SW, s dalsou ho mozes vyhodit.

Uživatelský avatar
eleferner
Příspěvky: 422
Registrován: 04 čer 2016, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od eleferner »

Hlavni problem je, ze nejmensi Credit Box je za 230 EUR, coz je aktualne 5500 Kc.

https://www.elnec.com/sk/products/acces ... credit_box

Celkem vyjeb pro uzivatele, kteri to nepouzivaji kazdy den. Na druhou stranu, Elnecove programatory vzdy byly primarne cilene na profesionalni sferu, ne domaci bastlice.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#7 Příspěvek od ondraN »

Co jsem o tom MCU četl na fórech, tak je kompatibilní s STM32F10... z hlediska čtení a zápisu Flash i Fuse. Tak bych zkusil trochu pobrouzdat a zjistit jak si s tím ti hoši poradili a co použili za prostředky.

Uživatelský avatar
Mahoney
Příspěvky: 347
Registrován: 26 říj 2019, 02:00

#8 Příspěvek od Mahoney »

dudo02 píše:Viete mi prosím odporučiť nejaký programátor ktorý to zvládne cez JTAG?
Asix Forte umí to kompatibilní STMko, ale hlavně jsou chlapci z Asixu velmi komunikativní a ochotní, takže by stálo za pokus jim napsat a zeptat se jich, jestli by s tím šlo něco udělat (tím spíš, že nějaké čipy z rodiny GD32 už ten programátor umí, takže šance je veliká)…

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jsou ty konektrory JTAG nějak "normalizovaný", nebo si každej výrobce (raději) dělá, co chce. Jde to najít šlusmetrem, ale nesmí tam být lak, pak je to trošku horší...

V tomto případě procesor MK22FN256VLL12
Přílohy
jtag.jpg
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“