Přeladění FM jednotky

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

Přeladění FM jednotky

#1 Příspěvek od Puma17 »

pocul som taku vec, ze ak mate radio ktore pozna tzv. "zapadne normy" (za totality) v rozsahu od 66 - 72 MHz. ak ho chcete pouzit na dnesne normy, tak staci nieco pri tuneri prepojit. neviem co. radio mam znacky Stern Garant R 2130.
Naposledy upravil(a) Puma17 dne 08 bře 2008, 16:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Tak především 66-74 MHz byla "východní" norma. Ve Sternech (a nejspíš i v tom tvém) byly vstupní jednotky původně konstruované pro normu západní, ale zkrácenou do 104 MHz, vysílali v ní i soudruzi v NDR. Pro vývoz na východ se ke každému ladicímu obvodu paralelně připojila kapacita něco přes 25pF a doladilo se to do východního pásma (jak kapacitami, tak cívkami vstupu a oscilátoru).
Když ty dva kondíky najdeš a vyštípneš, stejně si s tím budeš muset vyhrát, než to naladíš do souběhu. A ještě víc starostí budeš mít s doladěním tak, aby rozsah zahrnul celé pásmo, jinek jeho horní či dolní konec budeš muset oželet.

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

#3 Příspěvek od Puma17 »

tie kondiky su nejake odlisne (tie co mam odstranit) od ostatnych ? co sa tyka toho doladenia, keby som to skusil iba s kapacitami ? nemam velku chut sa babrat s cievkami

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

#4 Příspěvek od Puma17 »

venuje sa niekto prerabaniu radii z vychodnej normy na zapadnu alebo ak viete nejaky servis kde take nieco robia tak mi napiste. najlepsie by bolo keby ten servis bol z Kosic.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#5 Příspěvek od Radix »

Proč předělávat rádio z jedné normy na druhou a ještě ho dávat kvůli tomu do servisu, tomu nerozumím. Vždyť se dá koupit rádio se současnou normou za pár korun.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Přeladění rádia není lehká záležitost. Třeba takový ruská RIGA 103 nešla přeladit ani za boha. Byly v ní součástky pájené na příliš dlouhých vývodech a navíc byla laděna cívkama. Zato takovej českej kazeťák z rádiem (tusím, že je to A4, nebo A2) šel přeladit pomocí štípacích kleští. Dva kondíky napájené na cívkách jsem odštíp a bylo to. Pak jsem to sladil (což je největší vopruz). Jestli si chceš rádio přeladit snadno a rychle, kup si hotovej FM díl a připoj ho na stávající mezifrekvenci. Takhle to rádio aspoň nerozvrtáš, když se Ti to nepodaří. U lepších starejch rádií je na to místa dost..

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Skoro přesně (ten kazeťák byl A5), tam to takhle jednoduše šlo, pak to šlo dobře hlavně v polských Unitrách, nakonec i v řadě dovezených ze Západu, i pro Tuzex se tehdy jinak neupravovaly, než jinou stupnicí a dvěma až třemi paralelními kondíky k ladicímu kondenzátoru. Jinak Artaban má naprostou pravdu - "roztáhnout stupnici" přes celé požadované pásmo a ještě tak, aby rádio neztratilo citlivost kvůli nesouběhu, to byl skutečně vopruz. Přece jen už šlo o téměř dvakrát vyšší přijímaný kmitočet a v některých jednotkách už byly vlastnosti použitých tranzistorů "na hraně".
Mrkni se, jestli někde na té jednotce nenajdeš označení (třeba 442 330). Pak by bylo nejjednodušší se poohlédnout po vstupní jednotce 442 310, člověk nikdy neví, kde by se komu mohla válet, a prostě ji vyměnit. Bude to chodit bez dolaďování (přesněji - bude potřeba příslušnými trimry doladit AM rozsah, protože jednotka obsahuje i ladicí duál pro AM, ale o střední vlny ti asi stejně nejde). Tyhle dvě se montovaly do RMGF SKR701, buď jedna nebo druhá.

Uživatelský avatar
bart1
Příspěvky: 132
Registrován: 12 črc 2004, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od bart1 »

Rigu 103 jsem kdysi pøeladil tím zpùsobem že jsem "pøeladil" cívky.
Fungovalo to asi od 88 - 102 MHz.
Ale nakonec stejnì šla na trvalý odpoèinek. Selektivita, citlivost atd... .
Prostì tyhle výrobky jsou dávno pøekonaný.
Ale byla to super kovaøina. Odlitek vstupní jednotky atd. .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Rigy 103 jsem přelaďoval dvě, rozsah ani citlivost jsem neřešil, protože mi šlo o příjem ČRo 2 a 3, kterých vysílá dost a s dostatečným výkonem. Šlo mi o zachování rádia a o obstojnou kvalitu reprodukce (dřevěná skříň, dva eliptické reproduktory).
Na potřebě přelaďování je krásně vidět, o jaké 3,14čoviny byl soudruh ochoten se postarat, jen aby lidi neposlouchali co nemají. Dnešní soudruzi už to řeší úplně jinak, aby lidi nepřemýšleli o čem nemají :lol: :twisted:

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

#10 Příspěvek od Puma17 »

Radix píše:Proč předělávat rádio z jedné normy na druhou a ještě ho dávat kvůli tomu do servisu, tomu nerozumím. Vždyť se dá koupit rádio se současnou normou za pár korun.
NERIES TO, AK NECHCES ! Co mam urobit s radiom ktore este funguje. Vyhodit ho nechcem preto ho prerabam.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Puma17 píše:mate niekto schemu od tohto radia ? chcem ho zrepasovat ale mam problem s niektorymi suciastkami.
Katalogy součástek z NDR najdeš například tady http://jirky.webz.cz/katalogy.php .

a dodávám: nezakládej nová vlákna ke stejnému rádiu a přečti si pravidla ( http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... opic&t=684 ), zejména doporučuji tvé pozornosti body 1, 14 a 15.
Tvůj duplicitní dotaz na schéma jsem přesunul sem a nově založené smazal, ať nevytlačuje zbytečně odkazy na ostatní vlákna.

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

#12 Příspěvek od Puma17 »

:oops: moja vina, nejako som zabudol na tie pravidla. ak mate schemu od toho radia, tak mi ju poslite, bud na e-mail : sk.puma@gmail.com alebo na icq : 193904958

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

#13 Příspěvek od Puma17 »

cislo tunera je 4413.33 . p.s kde sa da zohnat hotovy fm modul ?

Uživatelský avatar
a4tech
Příspěvky: 205
Registrován: 08 zář 2002, 02:00
Kontaktovat uživatele:

preladenie

#14 Příspěvek od a4tech »

V časepise AR je zapojenie modulu na preladenie je z MAA. Ja som to dááávno vyskúšal a fungovalo to. Neskôr som v PL našiel hotový modul a tiež to funguje. Napájanie je z rádia a stačí len jeden prepínač čo rozdelí pásmo na polovicu.Horná a dolná časť. Preladenie v celom pásme išlo zo zapojením v AR ale tam je potrebné navíjať trafko.

Uživatelský avatar
Puma17
Příspěvky: 512
Registrován: 04 říj 2006, 02:00

Re: preladenie

#15 Příspěvek od Puma17 »

a4tech píše:V časepise AR je zapojenie modulu na preladenie je z MAA. Ja som to dááávno vyskúšal a fungovalo to. Neskôr som v PL našiel hotový modul a tiež to funguje. Napájanie je z rádia a stačí len jeden prepínač čo rozdelí pásmo na polovicu.Horná a dolná časť. Preladenie v celom pásme išlo zo zapojením v AR ale tam je potrebné navíjať trafko.
napises mi presne vydanie kde to bolo ?

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“