Záhadná porucha satelitního příjmu

Zkušenosti a problémy s příjmem

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

Záhadná porucha satelitního příjmu

#1 Příspěvek od JoDiK »

Na chalupě mi podivným způsobem blbne satelitní příjem.
Protože se mi rozpadl plastový kryt na LNB koncertoru, myslel jsem, že je to tím, ale po výměně za nový LNB je stav stejný.

Popis:
krásné počasí - všechny kanály fungují OK, síla i kvalita signálu 100%.

pršení, sněžení - některé kanály vypadávají, některé píší, že není signál - kvalita signálu 0 nebo skáče mezi 0 a cca 60%.
Co je ale divné ostatní kanály i za tohoto počasí jsou pořád OK a mají sílu i kvalitu 90-100%.

Ty co blbnou jsou například NovaHD, PrimaHD a ještě asi pět dalších.
Například ČT1,2 fungují OK

Netušíte, kde hledat chybu? Proč blbnou jen některé kanály? Je špatně nasměrovaná anténa nebo pootočený konvertor?
Naposledy upravil(a) JoDiK dne 12 bře 2023, 22:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Bylo by dobrý doplnit pozici a označení satelitu, ze kterýho uvedený 🤐 programy přijímáš.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#3 Příspěvek od dred »

:lol: u neteri na baráku bol tiež "taký"zvláštny problém... degradovalo a odpadlo "víčko" na konvertore (LNB) a osy si tam vo vnútri spravili hniezdočko... počas ich aktivity signál nepravidelne vypadával - ako nalietavali... a večer to bolo zase všetko OK ..
Ale podobné niečo môže spôsobovať aj vadný adaptér napájania satboxu..

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#4 Příspěvek od scorpions-cz »

spíš blbě seřízená parabola.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Bernard »

Nebo chyba v napájení LNB, jeho velikost přepíná H/V příjem. Což by mohlo vést k tomu, že v některé polarizaci to nefunguje.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#6 Příspěvek od JoDiK »

Bernard píše:Nebo chyba v napájení LNB, jeho velikost přepíná H/V příjem. Což by mohlo vést k tomu, že v některé polarizaci to nefunguje.
Polarizace mě taky napadla, tak jsem kontroloval stav a některé z těch funkčních i nefunkčních mají shodnou polarizaci H.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#7 Příspěvek od JoDiK »

EKKAR píše:Bylo by dobrý doplnit pozici a označení satelitu, ze kterýho uvedený 🤐 programy přijímáš.
Satelit Astra, poskytovatel Skylink, přijímač je TV LG s instalovanou čtečkou karet.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

JoDiK píše:Protože se mi rozpadl plastový kryt na LNB koncertoru, myslel jsem, že je to tím, ale po výměně za nový je stav stejný.
JoDiK píše:Netušíte, kde hledat chybu? Proč blbnou jen některé kanály? Je špatně nasměrovaná anténa nebo pootočený konvertor?
po zničení krytu se do konvertoru pravděpodobně dostala vlhkost a má nejspíš rozladěné pásmové filtry.
Tím se snížila jeho citlivost a když se zhorší signál, při dešti nebo sněžení, slabší kanály můžou vypadávat.
Opravovat se to moc nedá, tak zbývá jen koupit nový celý konvertor.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#9 Příspěvek od monterjirka »

Mě tak úplně není jasné. jestli byl vyměněn jen kryt nebo celý LNB

Popis naznačuje slabý signál, signál na hraně, kdy za pěkného počasí to jde, ale když se signál zeslabí průchodem přes mraky, už to může být slabé.

Začal bych kontrolou nastavení paraboly na nejsilnější signál

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#10 Příspěvek od scorpions-cz »

Nejlíp nějakým měřákem, ty bargrafy s kvalitou a sílou signálu jsou na 2 věci.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#11 Příspěvek od JoDiK »

monterjirka píše:Mě tak úplně není jasné. jestli byl vyměněn jen kryt nebo celý LNB
Začal bych kontrolou nastavení paraboly na nejsilnější signál
Měnil jsem celý LNB. Když je hezky, je signál na televizi 100%. To se pak dost blbě nastavuje, když nemám žádný přístroj na měření.
Teda mám nějakej takovejhle divnej aparát, ale nějak se mi nedařilo ho přimět aby ukazoval něco jiného než 0 nebo max. Ale třeba to jen neumím používat...
monterjirka píše:Popis naznačuje slabý signál, signál na hraně, kdy za pěkného počasí to jde, ale když se signál zeslabí průchodem přes mraky, už to může být slabé.
Já myslel, že signál ze satelitu je od všech kanálů stejně silný, nebo se pletu? Nebo jak vysvětlíš, že některé kanály jedou pořád dobře i za špatného počasí?

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#12 Příspěvek od monterjirka »

1) signál všech kanálů jedné družice nemusí být stejný
2) často bývá rozdíl i mezi H a V polarizací nebo horní a dolní části pásma
3) vzhledem k frekvencím řádově mezi 0,8 - 1,8GHz mezi LNB a přijímačem stačí málo, horší montáž konektoru, "blbý ohyb" koaxu,... a už nemusí v celém používaném pásmu být stejný útlum.

"digitál" má nevýhodu že chvilku trvá než signál "počítač" přechroustá a vyhodnotí, takže na nastavování bez měřáku, jen podle toho co ukazuje přijímač, je neskutečnej vopruz...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#13 Příspěvek od ok1hga »

JoDiK píše:To se pak dost blbě nastavuje, když nemám žádný přístroj na měření.
Teda mám nějakej takovejhle divnej aparát, ale nějak se mi nedařilo ho přimět aby ukazoval něco jiného než 0 nebo max. Ale třeba to jen neumím používat...
tak se ho používat nauč . . .
. . . zapojíš ho hned mezi konvertor a kabel dolů k přijímači.
když to máš na televizi puštěný, satfinder nastavíš potenciometrem tak, aby byla výchylka "měřáčku" asi do půlky stupnice.
Potom to bude reagovat i na malé změny signálu a přihýbáním plechu paraboly nahoře, dole, nalevo, nebo napravo zjistíš jestli jsi v prostředku signálu, nebo nejsi . . .
. . . chce to trochu cviku a trpělivosti.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#14 Příspěvek od JoDiK »

ok1hga píše:tak se ho používat nauč . . .
. . . zapojíš ho hned mezi konvertor a kabel dolů k přijímači.
. . . chce to trochu cviku a trpělivosti.
OK, tak já to teda ještě jednou zkusím, jestli ho najdu - někde bude dobře založený... Děkuji za návod.

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#15 Příspěvek od miroja »

Ak je to mozne, vymen (aspon na skusku natiahni provizorne aj koax). Ak sa ti rozpadlo vicko na konvertore, asi nejaky cas to uz mas namontovane a zdegradovany, zateceny moze byt aj koax.

Odpovědět

Zpět na „Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších“