3D tisk - ohnuté věci

3D tiskárny

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
standus
Příspěvky: 96
Registrován: 02 čer 2019, 02:00

3D tisk - ohnuté věci

#1 Příspěvek od standus »

Zdravim,
mám problém se všema vecma co tisknu. Nic se mi nedokoci, protoze se mi veci na podlozce ohybaji a tryska do nich tim padem narazi a utrhne se to od podlozky odtrhnou a nedokonci. Zkousel jsem tisknout vsechno mozne.
Cim to je a jak to vyresit?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Tak se trochu rozepiš. Jaký používáš filament, materiál, značka, jestli je suchý. Teploty trysky, podložky, jestli máš heatbox. Rychlost posuvu. Jak velký model se deformuje a o kolik. Jakou máš tiskárnu?
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od hafca »

Nejpravděpodobnější bude chyba v přípravě podložky. Nepíšeš nic o tiskárně a tak radí dost špatně. Můj Ender 3v2 má skleněnou a tu musím před tiskem umýt houbičkou na nádobí na kterou si kápnu trochu jaru. Pak opláchnot horkou vodou a osušit papírovou utěrkou. Suchou nasříkám lakem 3DLAC a všechno drží tak, že je spíš problém výtisk sundat.
Stejně tak záleží na výšce trysky nad podložkou.Když bude vysoko, neudrží to ani ten lak. A když bude moc nízko, bude ti tryska drhnout a strhávat první vrstvu. Mě se osvědčil čtvereček papíru co se prodává jako špalek na poznámky. Musí lehce drhnout a pak je to akorát.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#4 Příspěvek od JirkaZ »

Tak nějak mi už odsampoč přijde, že zabývat se 3D tiskem je slušný masochismus...

Chce to:

1) mít dost peněz (jo, už ne tolik jako dřív)

2) mít spoustu času a trpělivosti při "ladění" a stejně si nebýt 100% jistý reprodukovatelností a výsledkem

3) považovat za hezké ty hnusně housenkovité a jinak členité povrchy výrobků (nebo úplně rezignovat na pojem technická estetika). Jo, vím, že existují různé dodatečné úpravy povrchů,ale u jiných technologií je to v kategorii "nemusím to odstraňovat, protože to vůbec nevznikne".

4) mechanickou odolnost a životnost 3D výtisků nehodnotím, ale myslím si, že třeba proti obrobku nebo odlitku z téhož materiálu to musí být mnohem horší. Důvody snad nemusím rozebírat...

5) najít si zdůvodnění, že vlastně dotyčnou věc (= takto zhotovený výrobek) opravdu potřebuju, že mi to stojí za to martyrium a že úplně pohrdám klasickými metodami.

Nenechte se 3D tiskaři znechutit, i zbytečné, neužitečné a nekvalitní věci asi mohou být zábavné ;-)

Rád se nechám přesvědčit o opaku (objektivně prosím - ne tak, že "když už jsem tomu věnoval tolik prostředků a času, musím si vylhat, jak to je sqělý a úžasný").
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

JirkaZ, nebudu ti vyvracet tvůj názor, jen přidám můj komentář.
ad1) cena FDM tiskárny začíná někde kolem 4 tisíc, konstrukce trochu žužu, ale tiskne vcelku dobře. Taky se dá za stejné peníze postavit vlastní s lepší tuhostí a stabilitou tisku.

ad2) Jednou dobře nastavená tiskárna, otázka hodiny, dvou tiskne bez dodatečného štelování roky. Mám asi pět nebo šest let mírně upravený REBEL2 a tiskne od té doby bez jakéhokoliv nastavování.

ad3) tisk toto metodou nebude nikdy vhodný třeba na krabičky přístrojů, přední panely apod. Za to je velmi vhodný pro výrobu různých držáků a neocenitelný při tvorbě prototypu. Ne každý má k dispozici dobře vybavenou zámečnickou dílnu.

ad4) ano, mechanická pevnost je menší než u vstřikovaných plastů z pochopitelných důvodů hlavně po vrstvách. Dá se to eliminovat směrem tisku, popř. tiskem z několika dílů a následným slepením. Třeba ABS se velmi dobře lepí kašičkou z rozpuštěného ABS v acetonu (C6000).

ad5)netisknu blbinky, ale funkční věci. Např. teď vyrábím pro kamaráda navíječku etiket a 3D tiskárna je neocenitelný pomocník.

K původnímu dotazu, dokud autor dotazu nedoplní už zmíněné dotazy, je těžké konkrétně poradit.
Já tisknu na sklo potřené tím trojúhelníkovým kancelářským lepidlem Easy Sticjk. Jedna vrstva vydrží na několik tisků.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od hafca »

Podle mě je to trochu jinak než píšeš.
1) co je to dost peněz, pro někoho 1000,- a druhému nedělá problém třeba 10000,-

2) všechno si musíš jednou nastavit, tak aby to bylo opakovatelné. Třeba reballing a další věci kolem SMD. I obyčejném pájení si musíš osvojit postup.

3) jestli je tisk dobře seřízený, pak je to minimální a případně uvnitř nějakého zařízení to nevadí vůbec. Nebo je to prototyp a pak to opět nevadí.

4) ne všechno je potřeba dělat "bomben fest und idioten sicher". Ale i tak se dá udělat věc hodně pevná.

5) já to třeba beru částečně jako modelařinu a taky jako příležitost se na stará kolena naučit něco nového. Třeba kreslení věcí k tisku ve 3D programu. Nebo si udělat něco, co není běžně k mání. Pro mě je třeba v tuhle chvíli výzva skener na 8mm. Téměř celé to bude tištěné.

Jezevec mi předběhl, ale popsal to téměř stejně. A jen pro ilustraci sem dám tu "modelařinu". Je to 1:10 a tištěná je i převodovka a diferenciály.

Dalo by se toho napsat víc, ale snad tohle stačí.
Přílohy
a3.jpg
a2.jpg
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

To je elektromobil? Kolik má najeto? :wink:

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od hafca »

Zatím umí jen houkat a zozsvěcet přední světla. Na tacho dojde později. Je zánovní, tak jen odhademí má najeto asi 2km. :lol:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#9 Příspěvek od Cust »

A to děláš na 3D tiskárně? Správně je použít klasiku, soustruh, fréza, kladivo, pilník a vrtačka! :?

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#10 Příspěvek od Valdano »

Existují i přesné 3D tiskárny na tekuté fotopolymery (resiny) vytvrzované UV viz třeba Anycubic Photon Mono 4K aktuálně za cca 5 litrů tj. celkem levně. Máte někdo zkušenosti s 3D tiskárnou na fotopolymery?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#11 Příspěvek od Cust »

Já ne, ale přemýšlím, že bych se hlásil na pozici vývojáře tohoto: https://iqsnano.com/mecca/

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#12 Příspěvek od Ruprecht »

Už jsou nějaké eko-bio UV resiny, nebo jsou to pořád ty orientální jedy?
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od hafca »

Vnuk to zkoušel, ale rychle se toho zbavil. Říkal, že doma v pokoji to dělat kvůli tomu, co to všechno obnáší prostě nejde. Jedině dílna a dobře větraná.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#14 Příspěvek od Valdano »

Záleží jak moc ten či onen resin páchne. V tomto ohledu asi není resin jako resin. Tento resin, který je doporučen do mnou zmíněné 3D tiskárny by podle popisu měl páchnout jen minimálně.
Nízká viskozita a zápach
Phrozen Aqua se snadno tiskne a dodatečně zpracovává díky své nízké viskozitě. Vaše pracoviště bude navíc příjemnějším místem kvůli nízkému zápachu.
Ale dokud to člověk sám necítí tak jen těžko soudit nakolik by to bylo vhodné na doma, ale třeba na dobře větraném balkóně už by to mohlo být přijatelnější.

Pro post-processing se k té tiskárně používá ještě tato čistící a vytvrzovací stanice.
Platformu můžete vyjmout z tiskárny a umístit ji na zařízení Wash & Cure, aby se co nejlépe zabránilo kontaktu s nevytvrzenou pryskyřicí.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#15 Příspěvek od Valdano »

Ruprecht píše:Už jsou nějaké eko-bio UV resiny, nebo jsou to pořád ty orientální jedy?
Třeba Anycubic Plant-Based UV Resin je dle popisu biologicky odbouratelný jelikož je vyroben ze sójového oleje. Neobsahuje žádné škodlivé chemikálie. Splňuje bezpečnostní normu EN 71-3:2013. Vhodné pro tisk hraček, modelů a nefunkčních dílů, ale je použitelný i na funkční díly díky jeho pevnosti.

Odpovědět

Zpět na „3D tisk“