Dotek na kapacitní dotekovou plochu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Killerrade
Příspěvky: 13
Registrován: 15 dub 2023, 02:00

Dotek na kapacitní dotekovou plochu

#1 Příspěvek od Killerrade »

Dobrý den, řeším takový problém. Vyrobím si astabilní klopný obvod z 555. Princip má být takový že cca 30s je sepnutý obvod a 1s rozepnutý, a tak stále dokola. Na výstup ovšem potřebuju přidělat něco co mě není jasné jak vyrobit.

Potřebuji něčím sepnout kapacitní dotekovou plochu na jednom zařízení. Ta plocha má asi 1x1cm. Jde to udělat nějak jednoduše?

Jako že teče proud tak je sepnuto a neteče, rozepnuto?

Původně jsem přemýšlel o tom že tam dám stylus, který bude relé zvedat a spouštět, ale to mě přijde příliš složité......

Děkuji

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#2 Příspěvek od Kremik »

Jde o to, co je to za dotyková plocha. Na telefonu stylus fungovat bude, na varné desce asi ne. Je to jiný princip.

Uživatelský avatar
Killerrade
Příspěvky: 13
Registrován: 15 dub 2023, 02:00

#3 Příspěvek od Killerrade »

No je to nalepená folie a pod ni je kovová pružinka která ten dotek vede na DPS.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Jestli je to u mobilu, či tabletu, tak jedině přes nějakou aplikaci a využít třeba selfie tyč (má bluetooth tlačítko). Jinak bych zkusil najít výstup kapacitního spínače a napíchnout se tam.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#5 Příspěvek od Kremik »

Takže jediná ploška. Přelep ji (tu plošku na kterou se pokládá prst) kouskem měděné fólie, staniolem, nebo něčím vodivým a když to uzemníš, mělo by to brát jako dotek. Skus, uvidíš.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Má to smysl to bastlit, když se to běžně koupit jako kapacitní/dotykový spínač?

https://dratek.cz/arduino/1402-ttp223-k ... duino.html
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#7 Příspěvek od Kremik »

Nepotřebuje tlačítko, potřebuje ovládat dotykové tlačítko nějakého zařízení.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jo tak. To už po mně taky kdosi chtěl. Ale nějak to zapadlo, tak jsem to dál neřešil.

Oni tam často píšou kapacitní, nakonec to často ale detekuje brum či jiné rušení, které se na té plošce objeví. Jako když chytneš volnej konec středu stíněnýho kabelu, co vede do NF zesu.

Horší je, když je tam opravdu mřížka (válec) pod plastem a opravdu to měří kapacitu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Killerrade
Příspěvky: 13
Registrován: 15 dub 2023, 02:00

#9 Příspěvek od Killerrade »

No je tam pouze pružinka a ta to vede na desku. Funguje to i když tam dám mokrej hadr a na prst samozřejmě vždy a spolehlivě. S uzemněním nějakého vývodu nevím jak to půjde. Potřebuji aby to fungovalo na baterii a tam zem není.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zkus na to položit malý trafo připojený do sítě, v nouzi i spínanej zdroj. Pokud to zabere, dá se to miniaturizovat.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Killerrade
Příspěvky: 13
Registrován: 15 dub 2023, 02:00

#11 Příspěvek od Killerrade »

Ano taky mě napadlo položit na to nějaké malé relátko které by mělo indukovat elektromagnetické pole, ale právě nevím jestli to bude fungovat. Nemám přístup k součástkám takže musím vše objednat a pak zkoušet. Právě proto jsem doufal že mě tu někdo řekne jasné řešení.
Každopádně zkusím k tomu dát nabíječku na mobil což je spínaný zdroj a uvidím co to udělá.

Uživatelský avatar
Killerrade
Příspěvky: 13
Registrován: 15 dub 2023, 02:00

#12 Příspěvek od Killerrade »

Tak jsem se konečně dostal k testování a je to divnější než jsem čekal. Když na to položím relé které není nikam připojené tak to nesepne. Ovšem když tam položím relé do kterého jde proud tak sepne. Jenže když do něj proud přestane jít tak je to stále seplé. Při různém testování jsem zjistil že je to seplé i když úplně odpojím baterku z toho mého udělátka. Na tom zapojeném relé odpínám jiným relé oba póly + i -. Hlava mě to nebere.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#13 Příspěvek od Kremik »

Nepokládej na to relé, je to kapacitní snímač, určený pro prst. Nalep na to dotekové místo kousek plíšku (klidně i staniol, jde na něj i pájet) vyveď od toho kus drátu a řeš kam ho připojit aby to seplo a kam ho připojit aby to bylo rozeplé.

P.S. Samotný prst by taky nefungoval. Funguje protože je vodivě spojený se zbytkem Tvého těla a to je v rámci určitých možností uzemněné, příp. má alespoň nějakou kapacitu.

Uživatelský avatar
Killerrade
Příspěvky: 13
Registrován: 15 dub 2023, 02:00

#14 Příspěvek od Killerrade »

Tak když jsem udělal placku z alobalu a k ní připojil drát tak to bere dotek jen tak, nemusím ten drát ani nikam připojovat. Nevím jakou to může mít kapacitu, ale očividně to stačí. Takže zase nevím.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“