Svářečka akupacků

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

Svářečka akupacků

#1 Příspěvek od Rellik »

Zdravím vespolek. Mám jeden dotaz. Co myslíte o "superkondenzátoru" o velikosti 54x4.7mF (~254mF) pro bodovou svářečku na akupacky, kde bude použitý "čínský modul"
https://vi.aliexpress.com/item/10050045 ... pt=glo2vnm

https://photos.app.goo.gl/FhGQ7tdZD5gvE9Qv9

Mám teoreticky v plánu nabít ty kondíky lab zdrojem na cca 12V (dle doporučení ~10-16v) a pak použít tu "svářečku".
Celý "C"pack je z TIG svářečky s maximálním proudem 580A.
Nebo to rovnou použít s baterií do auta a neřešit (dočasný) zdroj pomocí kondíků?
Díky za případné odpovědi... :)
Přílohy
IMG_20230415_063119.jpg

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#2 Příspěvek od ransom »

Zkoušel jsem 100.000uF/16V a sotva to prskne. Právě tak stará autobaterka z vrakáče. V prvním případě málo energie, ve druhém malý zkratový proud
Nakonec jsem skončil u klasického MOTu se dvěma závity lana 70mm2. Plus samozřejmě jiný řízení.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#3 Příspěvek od mikollar »

Ja som skusal tiez rozne konstrukcie,aj s MOT, ale najviac sa mi paci a najlepsie mi funguje toto male cudo https://www.ebay.com/itm/403380600728

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#4 Příspěvek od Rellik »

ransom: autobaterku bych měl zánovní, kterou jsem měl v autě cca 5 měsíců, než mi auto vyhořelo... :( Takže s tím bych problém neměl.

Nicméně s tou baterií kondíků by to tedy mělo taky fungovat, pokud se nepletu... Zítra snad zkusím obě varianty a dám případně vědět... :)

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od kulikus »

Na bodové sváření postačí malé napětí do 2,7V. Použij jeden supercap 400F/2,7V/3 mOhmy od RS-components. Myslím 400Kč.

Uživatelský avatar
davemh
Příspěvky: 327
Registrován: 02 črc 2016, 02:00
Bydliště: Český ráj

#6 Příspěvek od davemh »

Mám to s autobaterkou 100Ah a funguje to v pohodě. Jen s jinou destičkou, bez displeje.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#7 Příspěvek od ransom »

kulikus píše:Na bodové sváření postačí malé napětí do 2,7V. Použij jeden supercap 400F/2,7V/3 mOhmy od RS-components. Myslím 400Kč.
Nestačí. Tedy v tomto případě. Nepokryje to úbytky po cestě.
Na bodování akupacku potřebuješ asi tak kiloampér nebo dva. Kiloampér ti nedá ten supercap ani do zkratu. Natož když po cestě přibudou přívodní kabely, svorky, spínací tranzistory, kabely s hroty a samotný svářený materiál.
A to se bavíme o 0.1 mm niklovém pásku. Na tlustší už musí být vůbec mašina.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#8 Příspěvek od Rellik »

Nazdar vespolek. Tak jsem to dnes oživil alespoň pro použití s autobaterií... S těmi kondíky se mi hrát nechtělo, protože mám rozdělanou jinou práci... Vypadá, že to funguje celkem dobře... Jen to chce vychytat to správné nastavení... :) Zatím vypadá celkem použitelně program P1 s nastavením D50 - D60... Ale jsou to první pokusy... Taky jsem si všiml, že záleží na poloze elektrod... Asi je nabrousím víc do špičky, takto mají v ø cca 1.5mm a je rozdíl pokud se dají kolmo, nebo jen hranou... Přes týden snad zkusím ty kondíky a dám vědět jak to jde (nejde) s nimi a kolik vydrží... Chtěl jsem to narychlo dnes, ale všiml, jsem si, že některé jsou odlouplé z těch hlavních vedení, tak to chci první opravit a pak se uvidí... :)
Přílohy
IMG_20230416_133317.jpg
IMG_20230416_133301.jpg

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#9 Příspěvek od ransom »

Dej pak vědět, tohle mě zajímá.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Ale vždyť v china prodávají svářečku s vlastním PO₄aku . Nabíjíš tlf zdrojem ... Proč zase vymýšlíte kolo ?

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#11 Příspěvek od Rellik »

Nazdar vespolek. Tak jsem se konečně dostal k opravě kontaktů toho kondík packu. Mladší synek mi s tím pomohl... :) K testu jsem vzal obyčejné neusměrněné trafo 12V, které jsem připojil přes jednu diodu k těm kondíkům... Napětí se ustálilo na necelých 19V. To bohužel pro ten modul bodovačky je moc... Hlásí přepětí a nejde s ní nic dělat... Až po odpojení trafa ze sítě a poklesu napětí pod ~16.5V se přepla do funkčního módu. Zkusím to ještě s klasickou nabíječkou na mobil (5V/2A) aby tam bylo nižší napětí a jestli to bude bodovat...

https://photos.app.goo.gl/K2Y2L1cLPvHB4Dg16

Uživatelský avatar
m42orion
Příspěvky: 38
Registrován: 16 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Hradec Králové

#12 Příspěvek od m42orion »

Už se to zde několikrát řešilo, já pro bodovačku používám superkondenzátory viz přiložený obrázek v zapojení 3s. 8V je dostatečné napětí. Při průměrném bodování energií kolem 30-60J dochází k minimálnímu poklesu napětí. V podstatě při nabíjení kondenzátorů proudem 5A můžeš bodovat s prodlevou 2-3S do nekonečna bez čekání.

Proti bateriovým bodovačkám to má pro mne výhodu v bezpečnosti. Po dokončení bodování kondenzátory vybiju a můžu to celé hodit v krabici do skříně bez starostí.
Přílohy
2700F_resized.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

To znie dobre, len drahe ako svina. Jeden kondenzator 30-40 eur.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od forbidden »

Já si na Alíku koupil toto a jsem spokojenej. Ale měl jsem k tomu starší nevyužitou autobaterku, tak to samozřejmě taky mělo váhu. Na občasný použití to stačí.

Uživatelský avatar
m42orion
Příspěvky: 38
Registrován: 16 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Hradec Králové

#15 Příspěvek od m42orion »

rnbw píše:To znie dobre, len drahe ako svina. Jeden kondenzator 30-40 eur.
Ano, to máš pravdu. Měl jsem trochu štěstí. Na Distrelec byla v létě akce a při odběru 10ks byla cena kolem 26EUR s DPH.

Ale pro mě to význam má. Je to lehké, celkem skladné, přenosné a při skladování ve vybitém stavu bezpečné.

možnosti dodaného proudu bezkonkurenční :-)

propojíš přes hliníkové plocháže - maticí M16 a M14, pro jistotu zbastlíš jednoduchý balancer + ochranu přebití a jedeš.

spínací modul jsem si dělal sám, něco na způsob Kweldu s nožním spínačem.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“