Čím vrtat obklady

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Čím vrtat obklady

#1 Příspěvek od Celeron »

Dnes jsem byl kámošovi pověsit topnej žebřík v koupelně. Velkoformát obklad 20 x 50 cm až do stropu. A zrovna na potvoru zeď pod tím ze zdvojenýho 12 + 12 mm sádroše. U žebříku jsou 4 držáky na hmoždinky 12 mm.
Zkusil jsem to předvrtat úplně novou osmičkou SDS v Bošáckým tříkilu. Vrták bez příklepu si téměř neškrtl jak je ten obklad tvrdej. Dát elektropneumatickej příklep by skončilo na odražení obkladu ze sádroše a nebo by se obklad vyštípl a nebo praskl. Ty čtyři díry jsem vrtal skoro hodinu za neustálýho chlazení vrtáku vodou aby se plátek nevytavil.
No strašná práce.
Starý obklady šly vrtat bez problémů ale tohle?
Co na to používáte vy? Někdo to vrtá čtyřbřit vrtákama na sklo ale prý to jde taky bídně, navíc do SDS se nedají upnout, mají bitový šestihran. A v obyčejný vrtačce to prý taky moc nejde, musí být vrtačka s velkejma otáčkama a s mechanickým příklepem ale s jemným rázem.
Pak je ještě vrtání dutejma diamantovejma korunkama s takovejma samolepkovejma vodítkama s nádobkou na výplach vodu. Prý to jde dobře ale ten vrták taky moc nevydrží a vodítko se taky za pár děr vymele.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Nevím, proč jsi tam rval ty dvanáctky, blbej žebřík v obkladu udrží v pohodě šestky s pětkama nerez vrutama.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
ace_ventura
Příspěvky: 267
Registrován: 25 led 2005, 01:00
Bydliště: Praga mater urbium

#3 Příspěvek od ace_ventura »

Obklad navrtám univerzálním vrtákem 4 mm BOSCH CYL-9 skrz a pak obyčejným dvoubřitým vrtákem do betonu na požadovný průměr hmoždinky. Přpadně středícícm vrtákem z Parkaside sady na vykružovaní obkladů. Jde to dobře na nejmenší možné otáčky aku šroubovákem.

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od taz »

Jsou na to spešl vrtáky na obklady, tzv. kopinaté vrtáky. Viz třeba tady https://domacitechnika.cz/vrtaky-do-ker ... OxEALw_wcB
Samozřejmě bez příklepu

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#5 Příspěvek od Cowley »

Používám diamantové děrovky vždy pro konkrétní průměr hmoždinky.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#6 Příspěvek od ransom »

Úplně nejvíc nejlepší jsou tyhle děrovky v provedení k našroubování na flexu. Milujou vysoké otáčky. Pouze se člověk musí naučit s pevnou rukou udržet polohu - nemají středění.
Ty dvou- nebo čtyřbřité kopinaté vrtáky jsou dobré, ale třeba na slinutou dlažbu (kterou se často taky obkládá) se nechytají. Osobně jsem jich několik zničil na jednom jediném světle v nové koupelně. Dvě (!) šestky díry...

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#7 Příspěvek od rudolf02 »

Já použil bílé kopidlaté dvoubřité bošky, na desítku hmoždinku postupně 3 velikosti. Bez příklepu s aku extol industrial na plné točky. Sada byla drahá jako čert, ale v ceně zrekonstruované koupelny se to ztratilo.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

ransom píše:Ty dvou- nebo čtyřbřité kopinaté vrtáky jsou dobré, ale třeba na slinutou dlažbuse nechytají.
Jo, kopinatej čtyřbřit je přesně můj případ, na tu "obkladovou dlažbu" se téměř nechytal. Ale nakonec s obyčejnou mechanickou příklepovkou jsme to osmičkou provrtali a pak už to SDS bez příklepu projel. Nevím, jestli je rozdíl mezi kopinákem na sklo a na dlažbu, já měl na sklo.
Ty diamantový potvory na flexu jsem už viděl, musí se začít "vyškrábnout" měsíček s náklonem asi 30-40 stupňů a pak teprv za chodu natočit na kolmo. Ovšem pokud to neudržíš, tak je to nastejno jako když ti praskne dlaždice...
Koukal jsem, že ty diamantem poprášený vrtáky jsou dutý nebo plný. Předpokládám, že ty dutý budou kvůli odvodu prachu vrtat líp ale zase se dřív otupí.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

workhard píše:Nevím, proč jsi tam rval ty dvanáctky, blbej žebřík v obkladu udrží v pohodě šestky s pětkama nerez vrutama.
Ale já vím. Pořádný 6mm žmoulačky hmoždinky neexistují. Až Ti jednou 750 x 1700 mm žebřík vážící skoro 30 kg ulítne na desítkách hmoždinkách včetně dvou dlaždiček, právě na tom sádrokartónu, pomlátí haranta co se na něj věšel a "cvičil", tak budeš mluvit jinak.
Žebřík omlácenej o hranu obložení vany, akrylátová vana nakřáplá a ještě na mě zkoušeli že to na haranta spadlo samo...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#10 Příspěvek od keemo »

jen ze tohle cos uvedl je extremni priklad a nikdy nemel nastat... rodicum sekat ruce za to ze si ty haranty nepouci nebo nehlidaj...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

Ale to není o těch rodičích. To je o tom, že si někdo usnadnil práci, protože to přece musí vydržet a najednou to prostě nevydrželo. Zajímavostí je i to, když někdo prohlásí, že šestka hmoždinka musí stačit. Většinou nestačí, ale to se zjistí až později s doplňkem "Já jsem nevěděl."

Uživatelský avatar
milosak
Příspěvky: 425
Registrován: 27 lis 2018, 01:00
Bydliště: Praha zapad

#12 Příspěvek od milosak »

Chce to narušit něčím sklovinu dlaždice, potom jde vrtat tim nejlacinějším vidiakem i akuvrtačkou.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od workhard »

Když se na to pověsí harant, tak to ulítne i s dvanáctkama i s tím sádrošem.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#14 Příspěvek od ransom »

Stačí pustit do žebříku vodu aspoň 70°C a harant si to rozmyslí.

Milosak: asi jsi ještě nepotkal 10mm slinutou dlažbu, že ne? Oťukat sklovinu můžeš u porézní glazované keramiky a pak to klidně vyvrtáš špejlí od lízátka. Tohle je v celém objemu tvrdší než křemen.

Pokud se o žebříku ví předem, je nejlépe si zrovna pod něj nechat udělat v sádráku vyztuženou kostru na míru. Ale ono se na to většinou přijde dodatečně, nebo ještě není koupenej.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od p32 »

workhard píše:Když se na to pověsí harant, tak to ulítne i s dvanáctkama i s tím sádrošem.
Ale neulítne. Jenom se nesmí myslet, že stačí jen ty hmoždinky. Musí tam být při sádrokartonu vždy nějaká konstrukce. Prostě to chce napřed myslet a potom jen vrtat.

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“