co to je za souèástku? kde se používala?

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

co to je za souèástku? kde se používala?

#1 Příspěvek od sr71 »

Už skoro 40let mám doma tyto souèástky (svítí pìknì modøe ale dost slabì). Doteï jsem si myslel že to jsou obyèejné doutnavky.
Zadal jsem oznaèení do googlu a vypadá to na nìjakou speciální diodu https://www.radiomuseum.org/tubes/tube_g42_diode.html
Setkali jste se s touto souèástkou nìkdy? Podle toho datasheetu se to požívalo v èasových relé, tomu by odpovídalo to že ty co mám pocházejí ze ZPA Trutnov kde se relé vyrábìly)
Přílohy
d2.JPG
d1.JPG
Naposledy upravil(a) sr71 dne 24 dub 2023, 13:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

schaltdiode . . .
dotovaná jatoda
. . . použití v oscilátoru s nesinusovým průběhem
Přílohy
Cerberus_G42-b.jpg
Cerberus_G42.jpg

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Takovýhle speciály byly většinou "dopovány" nějakým radioaktívním zářičem - třeba tritium, který pomáhalo udržovat parametry nezávisle na okolním osvětlení.
Po zkušenostech s jednou CCFT zářivkou, kdy bliknutí modrou LED (byla v zapalovači na kuřivo) ze vzdálenosti 2.5m (přibližně) pomohlo nahodit výboj v lampičce napájené 4-ma AA NiMh akumulátorama, si říkám, jestli se tahle vlastnost modrýho světla někde náhodou nevyužila na místo radioaktívního záření.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Podobně vypadají a vyrábějí se i ochranný doutnavky proti přepětí - mají elektrody dotovaný slabým radioaktivním zářičem (thorium a pod), kterej ionizuje prostředí mezi nima a ony pak zapalujou výboj při mnohem nižším napětí mezi elektrodama, než při jakým by doutnavej výboj nastal při daným tlaku v baněčce mezi elektrodama v daný vzdálenosti od sebe...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#5 Příspěvek od jenicek »

Mám doma radiaktivní bleskojistky Tesla, ale ty maj černý pouzdro válcovitýho tvaru a hlavně o dost masivnější přívody, každý z jedný strany.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

Artaban001 píše:si říkám, jestli se tahle vlastnost modrýho světla někde náhodou nevyužila na místo radioaktívního záření.
Viděl jsem moderní osvětlovací výbojku (už nevím, jestli sodíkovou nebo halogenidovou), která měla paralelně k hořáku připojenou doutnavku, která byla umístěna mezi hořákem a paticí. Jedna elektroda doutnavky byla umístěna vně její baňky, takže jí procházel jen kapacitní proud při zapalovacích vn impulsech. Sloužilo to prý k tomu, že UV záření z té doutnavky urychlovalo zapálení hlavního hořáku. Světlo se odráželo od vnitřních stěn baňky a zaostřovalo se tak na hořák.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“