Řemínky - rozteklé...

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

Řemínky - rozteklé...

#1 Příspěvek od MiraSt »

Opravuju tapedeck ve kterém je rozpuštěný řemínek do černé, lepkavé hmoty. Fórum jsem prohledal, ale nikde jsem nenašel způsob jak to vyčistit. Tak mi na to působí líh.
Přílohy
emínek.jpg
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Lieh, izopropanol. Nic silnejsie nepouzivat, aby si neposkodil plastove diely. Je s tym vzdy kopa zabavy, kym sa toho svinstva clovek zbavi.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od PotPalo »

Tak tak. Niekedy ani vatička nestačí na škáry, a z drážok kolieska sa to musí dolovať hranou listu papiera namočenom v IPA.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#4 Příspěvek od samec »

ešte že mám studer A721 bez remienkov s priamym náhonom

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#5 Příspěvek od stefan31 »

Všetko, èo sa dá, umývam prípravkom CIF Cream. A spravidla sa dá umy￾ všetko ..... zistil som to tiež v snahe, keï už som nevedel, ako sa toho maglajzu zbavi￾. Roky nepoužívam niè iné....

Stefan31

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Rozblemcanou gumu na kladkách jsem čistil normálním denaturovaným lihem, na drážky v řemeničkách posloužila bavlněná nit, kterou jsem do toho sajrajtu namotal, kápnul na ni odlakovač na nehty a za chvíli odmotal. Tento postup jsem čtyřikrát až pětkrát zopakoval, naposledy jsem použil zase líh.
Jestli tam zbyla nějaká zatvrdlá guma, kterou to nerozpustila, opatrně jsem ji vyškrábl hrotem zalamovacího nože, a pak došlo ještě jednou na nit a líh.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#7 Příspěvek od MiraSt »

Já jsem začal lihem jako nejslabším rozpouštědlem. A trefil jsem to hned napoprvé. Nejsilnější beru jako toluen. Daný stroj jsem rozebral a řemeničky vykoupal v lihu.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od PotPalo »

Mimo tému: čo rozpúšťa plasty lepšie? Toluen alebo acetón?
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#9 Příspěvek od nixdorf »

Palo:
https://www.plasticsintl.com/chemical-resistance-chart

Zdá sa, že toluén. Až na materiál PVDF, kde to je z testovaných presne naopak + acetal a PET, ktoré toluén nenaleptá. Viď dole:
Přílohy
Clipboard01.png

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Záleží na tom, jaké plasty: ty na bázi styrenu (lisovací hmoty polystyren, Mosten, Krasten, Styroflex, Umastyr a podobné) rozpouští aceton nebo xylen velmi ochotně, ale na některé platí i lakový benzín.
Naproti tomu silon (často používaný na řemeničky) a polyakrylát (plexi) vcelku slušně odolávají i acetonu.
Takový PVC v acetonu (stačí páry) během pár minut nabobtná a po vyschnutí se zase smrští, ale aceton z něj může vyplavit měkčidla a povrch zkřehne.
Ovšem pozor na jednu záludnost - někdy i výrobci chybně uvádějí, že například kryt je z organického skla, což je polyakrylát, čili plexisklo, na který většina ředidel neplatí (leda v určité míře kyselina mravenčí a kyselina octová ledová). Jenomže kápneš na to aceton nebo nitroředidlo a máš matný flek, protože ve skutečnosti jde o průhledný polystyren nebo polykarbonát, který naleptáš i toluenem či perchlorem (Čikuli). Kdysi býval tento čistič na bázi trichloretylenu, ale dnes už není, perchlorem se nedá sjíždět.
Obecně platí, že kdykoli nevíš, co je to za plast, vyzkoušej na některé plošce, kde to nebude vadit ani vidět, co s tím které ředidlo dělá. Vyhneš se tak nepříjemným překvapením.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#11 Příspěvek od JirkaZ »

Hill: jo, s tou terminologií je to mizérie a zejména mezi "lidem"...

Příklad za všechny: Igelit.

Dnes se téměř nevyskytuje (jde o fólii z měkčeného PVC), navzdory tomu je "igelitem" nazýváno kde co, počínaje pytlíky, přes fólie v archu či roli a konče třeba taškami.

Přitom naprostá většina těchto výrobků je z PE, který má proti PVC diametrálně odlišné vlastnosti...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#12 Příspěvek od nixdorf »

to, a jedná sa o bývalý trademark firmy IG Farben. Že tento prežitý termín dnešná ž!dobolševická cenzúra dodnes nenahradila niečim rovnoprávnejším a viacpohlavným, to mi hlava neberie. Možno čoskoro. :twisted:

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#13 Příspěvek od JirkaZ »

Ale Igelit od IG Farben měl (pokud vím) asi 11 fluidních genderů, takže v tomto směru to bylo v pořádku...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Ani "toluen", který se u nás pod tímto názvem prodává, není vždy toluen - nejčastěji je to lakový benzín s xylenem v různém (ne)poměru.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#15 Příspěvek od MiraSt »

V práci jsme používali jako rozpouštědlo vodu na dentakryl. Smrdělo to jak ďas, ale leptalo to.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“