Je meď skutočne meď?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sinuhet
Příspěvky: 28
Registrován: 24 úno 2020, 01:00

Je meď skutočne meď?

#1 Příspěvek od Sinuhet »

Zdravim, mam moznost kupit super lacnu predlzovacku 50m/3x2,5 udajne medenu za 22€. Ta cena je taka podozrivo nizka je uvazujem o fake medi. Aky by som mal namerat odpor ak je to prava med pri dlzke 50m na priereze 2,5mm ?

P.S. Este taka podotazka ktora ma uz dlhsie trapi, preco ma navynuta predlzovacka nizsie dovolene zatazenie ako rozvynuta, je to indukcnostou alebo chladenim?

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#2 Příspěvek od keemo »

Sinuhet píše: chladenim

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#3 Příspěvek od kutilmil »

jeden vodič by pri medi mal mať odpor 0,357 ohm. Je to aj indukčnosťou aj chladenim
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

kutilmil píše:...Je to aj indukčnosťou...
Není.
Je to 50Hz.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Nejlíp by to asi šlo poznat na váze. Odpor zkreslí kontakty zásuvky a vidlice. Ale když to bude mít v ruce pro měření odporu, je lepší rozšroubovat a škrábnout do kabelu, poměděná vrstvička se lehce seškrábne a odhalí pod tím nejspíš hliník.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Obávám se, že tyhle prodlužky budou rozebíratelné jen jednou. A ty levný mohou mít tenčí "jádro", takže se budou víc hřát a bude na nich vyšší úbytek výkonu. A k tomu, proč svinutá prodlužka má předepsaný nižší proud:
Je velký rozdíl mezi třeba 50W v klubíčku a 50W rozprostřených na plochu několika desítek metrů čtverečních, a čím víc se měď zahřívá, tím má vyšší měrný odpor.
Kutilmil:
Jelikož jde o třížilový kabel, z toho jedna žíla je ochranná a tak se pro tento případ nepočítá, jde o dvě indukčnosti na stejným jádře (vzduchová cívka) a vinutý proti sobě (ve směru jdoucího proudu), tak se to vzájemně ruší

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#7 Příspěvek od kutilmil »

Atrabant: teoreticky maš pravdu. Prskticky si zmeraj ubitok pri roztiahnutom a pri namotanom. Samozrejme v čase, než sa stihne špulka nahriat.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Bernard »

Aby vznikl nějaký úbytek napětí na indukčnosti, musí tou indukčností protékat nějaký proud. Tak bych prostrčil tu prodlužku klešťovým ampérmetrem a změřil ten proud. Jaký asi bude?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#9 Příspěvek od kutilmil »

Ssmozrejme ze ubitok treba zmerat pri zatazeni.
Prosím EKKARa, aby na moje príspevky nereagoval a do mojich vlákien nepísal. Ďakujem.

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od kulikus »

V kabelu jde proud jedním vidičem do spotřebiče a druhým zpět. Je-li kabel (dvojice vodičů) navinut, jedná se o bezindukční bifilární vinutí. Vliv má pouze ohmický odpor mědi.

Uživatelský avatar
Sinuhet
Příspěvky: 28
Registrován: 24 úno 2020, 01:00

#11 Příspěvek od Sinuhet »

Dakujem, rozobrat mi to urcite nedovoli. Skusim aspon zmerat ten odpor a ak bude dostatocny nizky tak budem verit ze to ma skutocne prierez 2,5mm. Ak som to spravne pochopil tak zohrievanie je cisto odporove a indukcnost je zanedbatelna.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

50m dlouhý prodlužovák z mědi 3x2,5mm² bude za tu cenu jedině v případě, že je kradený. Pokud kradený není, bude drasticky ošizený. Dokonce ani v průřezu 3x1,5mm² Cu se nedá za tu cenu koupit.
V horším případě může být nejen kradený, ale i ošizený :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Moze to byt CCA.

nixdorf
Příspěvky: 540
Registrován: 06 kvě 2017, 02:00

#14 Příspěvek od nixdorf »

... atrabant ... :D

Ano, indukčnosť pre sieťový kmitočet tu neriešiš; čo sa týka nedeštruktívnych skúšok, jedine asi fakt ten odpor - ako tu už PavelFF naznačil, hneď sa mi vybaví angl. "too good to be true"

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#15 Příspěvek od bu2520 »

Kdysi mi z jedné firmy donesli nové třímetrové napájecí kabely k PC, že jim neprošly revizí a že jich nakoupili celou bednu. Kabel měl na potisku 3x1 změřil jsem odpor digiohmem a hele 15Ω , tak jsem jej rozkuchal a skutečný průřez jádra byl 0,23mm . Sice měl barvu mědi, ale na magnet reagoval. Průměr kabelu by stejný, jako u normálních i váha vcelku seděla.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“