Sustain(er)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

Sustain(er)

#1 Příspěvek od DukeNuke »

Ahoj,
třeba tu bude někdo, kdo se zajímá o kytarové efekty, či jiná udělátka...
Známý mě pořád otravuje se sustainerem - to je udělátko, které umožní prodloužený, až nekonečný zvuk. Shlédl se v principu sustaineru fernandes, který bere signál ze snímače, zesílí a pak ho pouští do další cívky, která rozkmitává struny magnetickým polem. Po různých pokusech s fetem a lm386, které nedopadly vůbec, nebo hrozně, jsem narazil na tohle: https://scientificguitarist.wixsite.com ... ngineering To mi připadá hodně zajímavé a pravděpodobně by to i mělo fungovat.
Rád bych vás poprosil o konzultaci, zda je vytvoření vůbec reálné, případně, jestli tam není nějaká chybka, kterou nevidím.
Díky moc.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Ten Fernandes se dá koupit i jako kit, pokud se nepletu, takže to snad fungovat musí. Nicméně nevím o nikom, kdo by to používal, pod pojmem "sustainer" si osobně představuji něco jiného. Trochu podobná záležitost je e-bow, ale taky je to asi silně okrajová záležitost.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#3 Příspěvek od DukeNuke »

Jako kit se to prodává, nicméně tím není rozuměn kit ve smyslu stavebnice, ale osazená deska s poťáky a přepínači k montáži do kytary.
Sustainer je správně a na jůtrubce je hafo videí, kde je předvedeno, jak funguje.
problém pro známého je hlavně ta cena...

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#4 Příspěvek od ferdislav »

Pro nás byl sustainer prodlužovač tónu ve smyslu zesílení a prohnání kompresorem třeba, ty chceš vyloženě zpětnou vazbu ze snímačů na struny, pokud se nepletu?
fernandes stojí něco přes tři tisíce, což si myslím není tak moc drahé za hotovou věc,je to cena slušnějšího snímače, nehledě na to že se dá pak zase prodat dál, což u něčeho ubastleného už není tak jisté, ale nevím kolik stojí tvůj čas..
Schémat je na netu nějaká hromádka,ale osobně jsem tohle nedělal, nikdy to nikdo nechtěl a kdyby ano, doporučím mu koupi hotového, ale jestli na to máš čas, tak přeji úspěšné řešení !
Předzesilovač na snímač nebude problém, spíš budič a správná cívka, to bude pracnější, předpokládám že máš nějaký starý snímač
ebow je konstrukčně míň náročný, něco podobného jsem používal na "měření snímačů" když jsem trpěl snímačovou mánií : )

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#5 Příspěvek od DukeNuke »

Přesně tak to je - prodlužovač tónu. S tím, že konstrukční řešení od fernandese je formou zpětné vazby do strun, nikoli elektronicky, jak je obvyklé řešení.
Nestojí tři tisíce. Tady ho mají za 349 liber: https://www.hotroxuk.com/fernandes-fsk- ... r-kit.html
na netu je toho hafo, něco jsem zkoušel, ale výsledky byly slušně řečeno neuspokojivé. Známému jsem říkal, že kdyby někdo přišel na to, jak to udělat za 20$, tak už je to dávno v prodeji. :-)
S cívkou je nejmenší problém, tu mi navine člověk, co motá snímače.
A na měření snímačů mám svůj přípravek - ala pan Šlapák, pokud ti to jméno něco říká.
Díky za reakci.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Co měl pan Šlapák za přípravek? Bohužel RIP.. :(

Pokud chce někdo věc dosti neobvyklou, tak to bude stát kupu peněz, nebo kupu úsilí.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#7 Příspěvek od ferdislav »

na banzai ho měli asi něco přes stopade euro
jinak veyz se dá na ebay za dvaapůl cca
https://1url.cz/JrmZm
https://www.youtube.com/watch?v=TUH7sQYT9oo
možná se někde na netu dá okoukat zapojení..

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#8 Příspěvek od samec »

Namontuj do gitary stereo jack, alebo ďalší samostatný jack, predratuj snímače... Z jedneho snímača ber signál klasicky do gitarového comba a do druhého snímača pusti efektový výstup z komba... napríklad budič pružinového echa by mohol dávať dosť silný signál aj na budenie strún na gitare. Potom už len záleží na konštrukcií snímača, či má otvorený magnetický obvod...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Tak jednoduše to nefunguje...
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#10 Příspěvek od DukeNuke »

Sendyx píše:Co měl pan Šlapák za přípravek? Bohužel RIP.. :(

Pokud chce někdo věc dosti neobvyklou, tak to bude stát kupu peněz, nebo kupu úsilí.
V podstatě to měří kmitočtovou cgarakteristiku snímače s a bez zátěže a s kapacitní zátěží.
Přílohy
Pripravek.jpg

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#11 Příspěvek od DukeNuke »

samec píše:Namontuj do gitary stereo jack, alebo ďalší samostatný jack, predratuj snímače... Z jedneho snímača ber signál klasicky do gitarového comba a do druhého snímača pusti efektový výstup z komba... napríklad budič pružinového echa by mohol dávať dosť silný signál aj na budenie strún na gitare. Potom už len záleží na konštrukcií snímača, či má otvorený magnetický obvod...
Já žádal jen o zhodnocení toho šématu. Nepotřebuju vynalézat další konstrukce.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

DukeNuke, v té cívce je trafoplech? Není to náhodou to samé co Wegner, jádro do půl hloubky cívky a budí to zesilovač s částečně proudovou NFB?
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#13 Příspěvek od DukeNuke »

V cívce není nic. Ta je připojena na výstup zvukovky. Vytváří mg pole, které bere snímač. Výstup ze snímače jde do přípravku a z něj do line vstupu zvukovky. RMAA je program, který to vykreslí.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Aha, takže nejprimitivnější řešení, bez kmit. kompenzace budicí cívky.

BTW, k e-bow a spol a asi i k tomu, co řešíš byly zajímavé info na fenderáckém fóru a ještě kdesi, kde se vyskytoval Enzo (Douglas McCallum), možná DuncanAmps, ale hledat na blind info mezi internetovým balastem je obrovská ztráta času.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#15 Příspěvek od DukeNuke »

Ona tam kompenzace je, ale až v tom přípravku.
Jinak díky za tip. Pokud se nechám ukecat a pustím se do toho, tak dám vědět, jak to dopadlo :-)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“