Dekodér pre 16seg display.

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kajsmentke
Příspěvky: 160
Registrován: 30 srp 2014, 02:00

Dekodér pre 16seg display.

#1 Příspěvek od kajsmentke »

Zdravim,
Existuje nejaky obvod ako bol D147 (SN7447) ktory by siel pouzit pre 16seg display ?
Ano je ho mozne riadit aj priamo mikrokontrolerom ale zaberie to 16 pinov a nutnost vkladat do epromky prevodovu tabulku.

Obrázek[/url]

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Pro buzení displejů bez potřeby velkého množství GPIO je možné použít k tomu určené GPIO expandery řízené třeba po I2C, nebo prostě jen posuvné registry a informaci do nich nasypat jako sérii impulsů.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#3 Příspěvek od JirkaZ »

Třeba MAX6954/6955, ale tedy žádná láce...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
kajsmentke
Příspěvky: 160
Registrován: 30 srp 2014, 02:00

#4 Příspěvek od kajsmentke »

Zaky píše:Pro buzení displejů bez potřeby velkého množství GPIO je možné použít k tomu určené GPIO expandery řízené třeba po I2C, nebo prostě jen posuvné registry a informaci do nich nasypat jako sérii impulsů.
Nechem I2C ani vselijake podobne zlozite protokoly. Pekne paralelny prenos a multiplexing tak ako sme to kedysi robili z D147 a spinacimi tranzistormy.

na taky display by tusim mala stacit 5bitova zbernica na zobrazenie vsetkych znakov abecedy a cisel.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#5 Příspěvek od Kremik »

Napal si to do epromky. A uděláš si znaky jaké chceš. Akorát budeš potřebovat jestě záchytný registr, ať nepálíš paměti dvě.
Nebo procák a 8243. Ten je akorát.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Na protokolech pro sériové přenosy není nic složitého a je jistě přínosné se je naučit. Pokud to chceš sběrnicově, tak stačí třeba pár kousků 74HC273 a máš pinů pro displej spoustu, dá se to různě.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#7 Příspěvek od HF_Tech »

Můžeš okopírovat zapojení ze Zajícova ESR metru s posuvným registrem 4094. Na 16 segmentů ti stačí 2 piny na mcu.

Uživatelský avatar
nostalcomp
Příspěvky: 43
Registrován: 09 lis 2022, 01:00

#8 Příspěvek od nostalcomp »

Ty dva piny (DATA a CLK) sice teoreticky stačí, ale je to málo. Při nasouvání dat mohou segmenty ošklivě problikávat, zejména u vícemístného displeje. A to i když se bude nasouvat opravdu rychle. Raději bych využil i třetí pin pro zápis do výstupního registru těch šoupáků (STROBE) a provedl změnu zobrazení v jediném okamžiku. 4094 to umožňuje, ale páč já nemám moc rád řadu 4000, osobně bych volil spíše 74595, nebo výkonový TPIC6B595. Vše je k dispozici v DIL i SMD a vše je za pár korun. Tři signály (DATA, SCK, RCK) pak postačí na zobrazovač s TEORETICKY neomezeným počtem těch znakovek. Prakticky bych to použil jen pro jednotky kusů. Na jednu znakovku jsou zapotřebí dva obvody, to je jasné.

Jenže on stejně chce paralelní řízení s integrovaným dekodérem na způsob 7447 pro 7-segmentovky. Já netuším, jestli existuje nějaký specializovaný obvod, který by byl na způsob toho 7447, ale byl by určen pro tyto 16-segmentovky. Ale ani jsem to nehledal, protože pokud existoval, bude dnes obtížně dostupný.

Pokud to má být na způsob 7447 a BEZ MCU, tak bych viděl 3 základní řešení:

1) řídit to tím 7447 jako 7-segmentovku: vodorovné segmenty vždy společně a šikmé neřídit vůbec. Já vím, je to BLBOST. Ale řešení to je...

2) naprgat dekodér znaků do (E)PROM se 16-bitovou šířkou slova. Ty ale nejsou úplně běžné, takže spíše do dvou klasických 8-bitových (E)PROM. Adresy paralelně, data sériově. V obou případech bude nutné posílit výstupy pamětí nějakými budiči (74541, ULN2803, apod). Dekodér může pracovat ve standardním ACII kódu i HEX kódu pro znaky 0-9,A-F.

3) vytvořit obvod pro multiplexní řízení s jedinou 8-bitovou (E)PROM jako generátorem znaků. Něco ve stylu řízení té bodové LED matice, co jsem přikládal sem. Ale pro jednu znakovku to nemá moc cenu. Ovšem pro víceznakový (8 či 16) displej s vlastní "videoram" a generátorem znaků s ASCII kódováním, už to smysl dává. Já bych to tvořil z běžných diskrétních obvodů, ale existuje i monolitické řešení v podobě ICM7245. Takový displej, který by zobrazoval zcela autonomně a byl by připojitelný na sběrnici klasických osmibitových CPU pomocí signálů ADDR, DATA, CS a WR, pracoval by v ACII i HEX kódu a nevyžadoval by žádnou inicializaci či řídící kódy... Tak ten by se osmibitovým hračičkům určitě hodil :)

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#9 Příspěvek od judeware »

A o jaký projekt se jedná - co se tím má zobrazovat, kolik znaků vedle sebe atd.?

Uživatelský avatar
nostalcomp
Příspěvky: 43
Registrován: 09 lis 2022, 01:00

#10 Příspěvek od nostalcomp »

Pokud je to dotaz na mě, tak žádný oficiální projekt zatím neexistuje. Pouze jsem usoudil, že jsem si s těmito vícesegmentovými LED displeji nikdy nehrál, a že bych to měl napravit :) Navrhl jsem tedy zapojení alfanumerické zobrazovací jednotky pro 16 znaků (2 řádky po 8 zn.) určenou pro hrátky se 4 a 8-bitovými CPU. Jednotka má vlastní videoram a zobrazuje autonomně bez účasti řídícího procesoru. Navenek se jeví jako běžná SRAM a zbytek její kapacity může CPU využívat jako paměť obecných dat (na program se pochopitelně nehodí). Znaky se do videoram ukládají v ASCII kódu a v závislosti na generátoru znaků lze zobrazovat až 256 různých znaků. Kódy 00-0Fh (netisknutelné ASCII znaky) by zobrazovaly adekvátní znaky 0-9,A-F, čili by displej bylo možné používat i v hexadecimálním režimu a dokonce jen 4-bitově. Obrovskou výhodou je, že takový displej nepotřebuje žádné ovladače či speciální softwarovou obsluhu. Prostě se na danou adresu RAM flákne ASCII či HEX kód znaku a ten se bude zobrazovat, dokud ho nepřepíšeme jiným kódem.

Bohužel 16-segmentové LED displeje jsou už dnes špatně dostupné a drahé. Tuplem to platí u vícemístných znakovek, které by velmi zjednodušily stavbu. Ovšem narazil jsem na levné dvoumístné 14-segmentovky a pro jistotu jsem si je hned nakoupil. Možnosti zobrazení na 14 a 16 segmentech se zas tak neliší. Naopak u té 14-segmentovky lze snadno ovládat i desetinnou tečku, což u 16-segmentů není možné (předpokládáme-li 2-bytový kód segmentů). Základní zapojení řídících obvodů displeje je shodné pro 14 i 16 segmentovky. Zapojení někam časem upnu, ale fyzická realizace je ve hvězdách. Přednost má procesor z řezů 3000, jehož realizace postupuje véééélmi pomalu... Ale přesně k takovému procesoru se ten displej bude hodit :)

Generátor znaků se předpokládá v běžné EPROM (min 512b) s tím, že každý znak je zakódován ve 2 bajtech. Jedná se tedy o dvojnásobný multiplex. Kromě návrhu zapojení a nákupu znakovek jsem rozšířil svou on-line pomůcku pro návrh kódu 7-segmentového znaku také na 14 a 16 segmentovky. Testoval jsem to v několika základních prohlížečích pod Windows a Androidem. Pokud to zkusíte i v něčem exotičtějším a nebude to fungovat korektně, dejte prosím vědět. Je nutný mít zapnutý JavaScript.
Přílohy
14_16_seg.jpg

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#11 Příspěvek od voitano »

nakombinovat nějaký GAL dle potřeby, origo integrák se asi nedělal. A když už se někde takový displ. použil , tak tam bylo MCU

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#12 Příspěvek od pepik9 »

8051+8155 Electus 2002, PE 07-09/2000.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

nostalcomp píše:...
Bohužel 16-segmentové LED displeje jsou už dnes špatně dostupné a drahé. Tuplem to platí u vícemístných znakovek, které by velmi zjednodušily stavbu. Ovšem narazil jsem na levné dvoumístné 14-segmentovky ...
Takovej KingBright jich pořád nabízí dostatek, ale samozřejmě si je dá zaplatit. Lepší využití tvejch nápadů vidím v oblasti, kde by se tyhle 14- a 16-segmentovky daly docela dobře využít - v oblasti nadrozměrnejch displejů, kde si jednotlivý segmenty uživatel sám vytvoří sériovým (sério-paralelním) zapojením jednotlivejch LEDek na samostatný desce. Myslím tím "jednotky" vysoký 5" (127mm) a větší, kde na každej jednotlivej segment kvůli dostatečný viditelnosti a jasu připadají víc než nějaký 4-5 samostatný LEDky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Součástky“