Prepočet priemeru prvkov.

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Alino
Příspěvky: 293
Registrován: 27 úno 2007, 01:00
Bydliště: Malý Rím SR

Prepočet priemeru prvkov.

#1 Příspěvek od Alino »

Ahoj všetkým.Poprosím o radu.Chcem si postaviť na portejbl yagi na 145MHz.Asi 4-5 element.Na nete je viacero návodov na stavbu.Problém je v tom že každý publikuje podla toho čo postavil z materiálu čo má doma,alebo kúpi.Kedže mám veci z klasických TV antén.Čiže ráhno 15x15mm a prvky priemer 6mm.Chcel by som postaviť z týchto komponentov ktorých mám dostatok.Myslím si ale že ked postavím antenu podla návodu autora a použijem moje priemery tak anténa bude mimo rezonancie.Nie je nejaký prepočet na stavbu antény čo sa týka dlžky prvkov a v mojom prípade priemer 6mm ked autor udáva iné priemery? Ďakujem
A co schema?Ale kdepak schema,to on nemá!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

generální vzoreček pro přepočet není . . .
. . . a když chceš stavět anténu, máš ji taky čím změřit ??
třeba nějaký analyzátor ?

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Mikras »

Pokud by Ti stačila 4-prvková yagi, velmi oblíbená bývala a je tzv. Krcka, vyvinutá v radioklubu OK1KRC. Návod je sice na ráhno 12x12, ale to nehraje roli. Prvky jsou z průměru 6mm, takže nemusíš nic přepočítávat. Jen vyřešit transformaci z 300 na 50 Ohmů. Jinak obecně platí, že čím mají prvky větší průměr, tím je anténa širokopásmovější.

Předpokládám, že je počítaná na střed Ham pásma jako rozumný kompromis pro SSB (CW) i FM provoz.

Případně se ještě podívej na návod optimalizace této antény známým anténářem Jindrou Macounem OK1VR. Stránky 27-29 dokumentu.
Soubor je ze stránek OK1HGA.
Naposledy upravil(a) Mikras dne 13 kvě 2023, 23:30, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Nebo, jestli pomůže toto?
Přílohy
prepocet_prvku_uprv.gif
...aneb z Českého knížky o anténách...
(208.27 KiB) Staženo 65 x

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Mikras »

Moc jsem nepochopil vzoreček L/t a tak si dovoluji poslat odkaz na soubor, který souhrnně toto vysvětluje, plus je v něm o anténách spousta zajímaveho počtení.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Přece L znamená délku a t tloušťku, tedy průměr, má-li kruhový průřez.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#7 Příspěvek od jirkati »

"Krcka" je kompromisní anténa a je docela citlivá na nastavení roztečí a roviny všech prvků. Trochu to komplikuje i potřeba přechodu z koaxu na skládaný dipól. S její stavbou jsem si taky vyhrál. S doporučovanými rozměry dobře fungovala jako vertikální (na FM pásmo). Při horizontální polarizaci (CW, SSB) byla přece jen díky mírně delším prvkům na CW části pásmy méně citlivá.
Nakonec jsem pro práci "od krbu" vyrobil křížovou anténu podle pana Závadského a používám ji doposud. Pravda, je na rotátoru a než přijdu na to kam ji pootočit tak občas některou stanici nestihnu. Ale jinak je fantastická.
Taky jsem s touto anténou experimentoval s propojováním na levo a pravotočivou polarizaci v dobách, kdy mně bavila práce na satelitních spojeních a pokusy s EME při nízkém úhlu. Kupodivu jsem i pár takových spojení s pouhými 50 W udělal.
Vloni jsem si jen tak pro radost vyrobil anténu podle https://www.youtube.com/watch?v=E_IBni6vvMc , Která se také nechá použít jako portejblová. Občas ji používám i na SSB na 144 MHz a kupodivu tam chodí docela dobře, i když je to dvoupásmová variace vertikální J antény.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“