Novilux 8103

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

Novilux 8103

#1 Příspěvek od rnbw »

Vyhodena stolna lampa na halogenku 12V/50W GY6,35 s vypinacom I-0-II. Ziarovka neprerusena, ale nesvieti.

Jeden pin ziarovky spaleny. Demontaz ukazala spalenu paticu aj jej pripojenie na kabel a koroziu medenych kablov aj ocelovej matice. Dalej je prerusena II poloha vypinaca. Prepinaju sa tym odbocky na primare trafa (to vyzera byt vporiadku).

Aka moze byt pricina? Asi blbo zalisovane pripojenie patice na kabel? Svinstvo z horiacej izolacie kabla sposobilo koroziu. Ale co ten vypinac?
Přílohy
novilux_2.jpg
novilux_1.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

To není vlastnost, ale někdo se ve výrobě flákal. Špatně zalisovaná nebo neočištěná lícna ve fastonu je v lampičkách častou příčinou poruchy vypínače, nedělají to totiž jen halogenky. Je to běžný jev i v lampičkách na normální žárovky. Rozeber jich tak dvacet, určitě jednu odfláknutou najdeš.
Spoj se vyhřeje, materiál fastonu vyměkne, přechodové odpory rostou a topí stále víc. O korozi se postará samotná teplota, hořící kabel není podmínkou.
Aby se minimalizovalo riziko přemostění vinutí při vyhřátém plastu přepínače, používá se řazení I-0-II, které mi připadalo poněkud nepraktické, protože dovoluje zapnout rovnou plný výkon. Ale jen do doby, než jsem měl v ruce dva různé vyhřáté přepínače: dokud se dá lampa ve střední poloze zhasnout, nehrozí sepnutí obou kontaktů najednou. Když zhasnout nejde, nezbude, než vytáhnout vidlici ze zásuvky a něco s tím udělat.
Při řazení 0-I-II, které by svědčilo přepínači i halogence rozhodně víc (na plný výkon by se přepínalo s už jen zlomkem počátečního proudu, protože vlákno svítí), je ale při vyhřátém přepínači riziko současného sepnutí obou odboček, potažmo zkratu mezi odbočkami trafa, výrazně vyšší, i když lampu lze normálně zhasnout, a nic nesignalizuje, že by byl přepínač na odchodu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Patica je bezny typ, co sa pouziva do bodovych svietidiel - kupil som v OBI (ziarovky tiez). Spaleny kabel som musel skratit a kedze bol potom prilis kratky, predlzil som ho na spodku pri trafe (kabel ma izolaciu na 105°C !).

Vypinac sa ukazal ako problemovy. Nahradny som kupil v GME, ale ma fastony (povodny mal spajkovacie oka). S fastonmi je tam vsak malo miesta a na vypinac tlaci trafo, takze krajny faston treba ohnut a aj tak to nie je uplne OK.
Přílohy
novilux_3.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše:Svinstvo z horiacej izolacie kabla sposobilo koroziu.
To by mě zajímalo, z čeho dělaj izolaci těch kabelů že to sežralo poměrně korozi odolný měděný lanka. Je to vůbec měď? Možná poměďěný železo.

Dobrá věc je taky málo předpruženej fáston 6,3 mm. Už jsem mockrát viděl v přímotopech tenhle fáston vyhřátej do černa. Veme to s sebou 3 - 5 cm kabelu, což je celkem prkotina. Horší je, že to veme s sebou i protějšek, což je kolíbkovej vypínač, tepelná pojistka, termostat v plastovým těle a nebo plošák týdeního termostatu. Ty poslední dva případy už jdou hodně do peněz.
Fastony s bočním vývodem neznáš? Jsou skoro o půlku kratší.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“