regulace výkonu spirály.

Solární technika, tepelná čerpadla, rekuperace, vzduchotechnika, klimatizace, ohřev TUV... prostě všechno, zač platíme, ačkoli bychom třeba ani nemuseli

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
certterc
Příspěvky: 15
Registrován: 01 čer 2023, 02:00
Bydliště: Frýdeco-Místecko

regulace výkonu spirály.

#1 Příspěvek od certterc »

Zdravím, potřebuji poradit. Výkon spirály řídím regulátorem TR-230V-10V-N. Funguje to docela dobře při sledování poklesu napětí baterie. Problém je ale v tom, že po řídícím napětí z baterie se proniká do tohoto regulátoru rušení ze střídače. To má za následek dosti časté zablokování procesoru a regulátor tím pádem přestává fungovat. Jediné řešením by bylo, oddělit řídící napětí z baterie optočlenem. Vše ostatní nevedlo k úspěchu. Ale jak to udělat. Poradí mi někdo? Řídící napětí používám v rozsahu 0-3V. Proud 0,00nic.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od Valdano »

Modul galvanického oddělení ISOL100. Napájení přímo z 230V AC. Analogový vstup a výstup lze nastavit na rozsah 0 až 10V což by mělo pokrýt rozsah 0 až 3V. Lze umístit na DIN lištu stejně jako regulátor TR-230V-10V-N.

Uživatelský avatar
certterc
Příspěvky: 15
Registrován: 01 čer 2023, 02:00
Bydliště: Frýdeco-Místecko

#3 Příspěvek od certterc »

a něco levnějšího by nebylo? Něco co se dá doma dobastlit. Nemám problém si to udělat, jen mi nějak došly nápady.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Nechce se mi věřit, že by galvanické oddělení vyřešilo problém s rušením. Možná pomůže, možná ne. To rušení se tam dostává v důsledku něčeho, co je třeba vyřešit dřív. Ten regulátor snad musí mít garantovanou nějakou odolnost proti rušení v daném zapojení, chtělo by to tedy napřed zkontrolovat kostření, stínění kabelů, prostě splnit instalační podmínky regulátoru.
Následky neodstranitelného rušení bych řešil až pak.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Bernard »

Něco laciného je níže, za cenu nižší stability a přesnosti. Rušení na regulačním napětí to ovšem přenese.
Přílohy
izol-reg.png

Uživatelský avatar
certterc
Příspěvky: 15
Registrován: 01 čer 2023, 02:00
Bydliště: Frýdeco-Místecko

#6 Příspěvek od certterc »

Hill píše:Nechce se mi věřit, že by galvanické oddělení vyřešilo problém s rušením. Možná pomůže, možná ne. To rušení se tam dostává v důsledku něčeho, co je třeba vyřešit dřív. Ten regulátor snad musí mít garantovanou nějakou odolnost proti rušení v daném zapojení, chtělo by to tedy napřed zkontrolovat kostření, stínění kabelů, prostě splnit instalační podmínky regulátoru.
Následky neodstranitelného rušení bych řešil až pak.
mám ověřeno, že pokud jsem nahradil řídící napětí izolovaným zdrojem, k zablokování regulátoru nedošlo, ani po několika týdnech. Proto si myslím, že skutečně izolované řídící napětí je jediné řešení. Testovali jsme různé filtry, nepomohlo. Pouze izolovaný zdroj, nebo zdroj za optočlenem to dokázal řešit. problém u Optočlenu však je, nebo je to problém můj, že jsem nedokázal vymyslet lineární IN OUT .

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od PotPalo »

Tie filtre... obyčajnú 3V zenerku za odporom si skúšal?
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
certterc
Příspěvky: 15
Registrován: 01 čer 2023, 02:00
Bydliště: Frýdeco-Místecko

#8 Příspěvek od certterc »

Bernard píše:Něco laciného je níže, za cenu nižší stability a přesnosti. Rušení na regulačním napětí to ovšem přenese.
Díky za námět. Vyzkoušíme, uvidíme, řekl klasik. Přesnost ani tak nevadí, důležitější je linearita. A pokud pronikne nějaké zarušení, nemělo by to při galvanickém oddělení mít zásadní vliv. Ten regulátor se mi líbí v tom, že je to jednoduché zařízení s ještě jednodušším nastavením hodnot. A dělá to co má. Za přijatelný peníz. To není reklama, jen můj názor.

Uživatelský avatar
certterc
Příspěvky: 15
Registrován: 01 čer 2023, 02:00
Bydliště: Frýdeco-Místecko

#9 Příspěvek od certterc »

PotPalo píše:Tie filtre... obyčajnú 3V zenerku za odporom si skúšal?
skúšal a nepomohlo nic. Ani sériový rezistor, ani vysoká kapacita, ani blokovací kapacita, vše současně, nic. Jen izolované napětí. Adaptér pro nabíjení mobilů fungoval jen částečně, ale i tam nebil oddělovací transformátor, jen spínaný zdroj a ten není galvanicky oddělený, AAA článek 3V perfektně, Inventorované napětí za optočlenem dobře, jen rozsah napětí nebil lineární, ale logaritmický, což mi ze 3V dělalo přibližně 0,8V na výstupu a to je opravdu málo pro řízení 0-100%, když nastavitelné napětí regulátoru je min. 100 mV.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Jestli ti to pomůže nevím, ale v elektronických regulátorech s PICem přímotopů Atlantic je napájení procíku a obou přívodů od termistoru přes sériový axiální tlumivky kolem 2.5mH.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Stará zásada v odrušování je především odstranit zdroj rušení, tedy jak píše Celeron, účinné tlumivky případně v kombinaci se stíněnými přívody až ke spotřebiči. To rušení určitě nepostihuje jen svoje vlastní řízení ale oblažuje i široké okolí. Pak teprve zbytky rušivých napětí filtrovat pro regulátor.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Taky si myslím, že tam leze rušení po zemi, patrně tam je zemní smyčka. Ta se vřazením samostatného napájení nebo optickým oddělovačem přeruší a je pokoj. Tady vidím příčinu, se kterou je třeba něco udělat nejdřív.
Než nemoci těžko léčit, lépe je jim předejít.

Uživatelský avatar
certterc
Příspěvky: 15
Registrován: 01 čer 2023, 02:00
Bydliště: Frýdeco-Místecko

#13 Příspěvek od certterc »

Hill píše:Taky si myslím, že tam leze rušení po zemi, patrně tam je zemní smyčka. Ta se vřazením samostatného napájení nebo optickým oddělovačem přeruší a je pokoj. Tady vidím příčinu, se kterou je třeba něco udělat nejdřív.
Než nemoci těžko léčit, lépe je jim předejít.
O to se právě snažím. A jelikož je akumulátor galvanicky propojený se střídačem, dochází ve střídači při přepínání mezi nabíjením a vytěžováním akumulátoru k napěťovým impulzům při spínání přepínacích tranzistorů. Jedná se o střídač Axpert 5000W. Proto potřebuji galvanicky oddělit snímané napětí akumulátoru, od řídícího vstupu regulátoru bojleru. Ideálně optočlenem.

Ještě mne tak napadlo. PIC procesory programovat neumím a ve svém věku už se to asi nenaučím. Proces zapomínání je již rychlejší než proces učení. Asi tak. Proto se zeptám. Je možné do programu regulátoru bojleru přidat program, který by hlídal seknutí procesoru a v případě této události by jej restartoval? Třeba se ptám hloupě, ale u tohoto druhu využití regulátoru by občasný restart rozhodně ničemu nevadil. Vždyť řídí jen spirálu bojleru.

Zapojení od Bernard vyzkouším. Třeba to bude stačit.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Spíš nám popiš proč používáš tento regulátor ?

Uživatelský avatar
certterc
Příspěvky: 15
Registrován: 01 čer 2023, 02:00
Bydliště: Frýdeco-Místecko

#15 Příspěvek od certterc »

proč? Při hledání regulátoru jsem nenašel nic, co by bylo lepší. 1. rozměrem mi ještě vejde do rozvaděče, 2. je na DIN lištu, 3. má velmi jednoduché ovládání, 4. je ještě za přijatelnou cenu, 5. v případě, že bych je přestal využívat, se dá použít na spoustu dalších aplikací. Délka datového kabelu k výkonové části, u mne 10m, nemá žádný vliv na funkci a spolehlivost. A dělá přesně to, co jsem chtěl. Ale třeba jsem nehledal dost dobře. Věděl by si o něčem, co by bylo lepší za stejné peníze? Navíc, je to Slovenský výrobek, ne Čína.

Zeptám se Tě, proč máš zrovna tu značku auta za kterou si utratil nemalý peníz a ne jinou?

Odpovědět

Zpět na „Energie a energetika v domácnosti“