Opravoval někdo vapku Elektra Backum?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Opravoval někdo vapku Elektra Backum?

#1 Příspěvek od jjilek »

Má někdo zkušenost s opravou vysokotlaké části vapky Elektra Backum HD110/420 ?
Viz https://www.powertoolspares.com/metabo/ ... 211/spares

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Je to všechno na jedno brdo, prasklé těleso, pokud je plastové, vadné zpětné ventilky, nezavírající přepouštěcí ventil, v extrému možná i opotřebená gufera, ale to jsem ještě neviděl. Dokud to nerozebereš, jsou to jen spekulace. Co tomu je, točí se, ale netlakuje? Nebo tlakuje málo a stříká někde voda z čerpadla?
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jjilek »

Točí a netlakuje. Voda nikde ven neteče. Těleso je kovové, není to PRC ale ještě Germany. Sbírám zkušenosti než to začnu rozebírat. Také nevím, jaký těsnící tmel se při sestavení může použít.
Na čínský šmejd mám času dost.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Hape »

Jak je řešený přívod vody do čerpadla? Třeba u naší staré Wap SC730 je v sání strčené plastové sítko. To se nám jednou tak zaneslo, že přes něj čerpadlo nemohlo sát. Tak jestli to v tvém případě nebude taky tak.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jjilek »

Nebude, voda z přívodu volně protéká do výstupu, lhostejno jestli jede motor nebo stojí.
Problém asi vznikl tak, že na vstupu žádný filtr není.
V odkazu jsou schematicky všechny díly rozkresleny.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

To vypadá na zpětné ventilky nebo ten přepouštěcí ventil. Co jsem rozebíral wapky, tak vždy bylo těleso těsněné tvarovým gumovým těsněním a šlo to prostě zase sešroubovat bez jakéhokoli tmelu. Dej se do toho, rozeber to a uvidíš, není to žádná věda. V části převodu rotačního pohybu na kmitavý pohyb pístků (šikmá deska) je to v oleji a olej je většinou spíš hnusná emulze s vodou. Asi to celkem ničemu nevadí, jen at ti to nevyteče a když se podaří oprava, tak by asi nebylo od věci ten olej pak vyměnit. Na to je ale čas, nejdřív to zkus opravit.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jjilek »

Tak jsem vapku konečně rozdělal a potřebovala by vyměnit ventilky. jsou vyžvejkané, deformované. Ale asi se nedají sehnat, hledání pomocí gúglu nebo přes dodavatele ND bylo neúspěšné.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Upřímnou soustrast. Já jsem dva ze šesti kusů vyráběl celej den z delrinu. Soustruh, frézka. To by ještě šlo, ale otočnej stolek na frézku jsem si musel půjčit a nebylo tak jednoduchý sehnat takovou velikost, aby se na moji minifrézku vešel.
No maká. Mám podezření, že tyhle kovový čerpadla z Hitler mosazi ventilky posílá do kytek jak se v nich dělá takovej bílej sajrajt, asi nějaká oxydace tělesa, možná i kavitace. Když je toho sajrajtu víc, utrhne se od povrchu a skřípne ve ventilkách a zničí je.
Dej fotku těch ventilků. Předpokládám, že všech 6 ks je stejnejch. Prý jsou o mnoha typů a výrobců záměnný. Já jsem nezjistil u ty svý potvory ani výrobce. Prostě dovoz ze špermele z konce devadesátek.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jjilek »

Tady je fotka jednoho ze tří poškozených ventilků. Je rozšmelcovaný plastový koš, ve kterém je uložena pružinka s vlastním ventilkem.
Jsou tam ještě 3 ventilky v opačném směru, zatím jsem je ještě nedemontoval, jsou obtížněji přístupné.
Jsou uloženy v kovovém tělese, které nejeví žádné známky koroze ani opotřebení.
Přílohy
DSC03424x.jpg

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#10 Příspěvek od kbulda »

Kouknu se ti. Někde mám možná celý čerpadlo bez futrálu. Mělo poruchu, že praskl ten plastový díl , co je výstup tlakové vody.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Tak to máš úplně jiný ventilky, mnohem jednodušší než jsou v mý wapce. Zítra najdu fotky. Pokud Ti to nedělá bílou krupici, tak to není hitlerova mosaz. Když jsem tu před časem moji wapku řešil, tak Bobo potvrdil, že mu to tu bílou krupici dělá taky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jjilek »

kbulda píše:Kouknu se ti. Někde mám možná celý čerpadlo bez futrálu. Mělo poruchu, že praskl ten plastový díl , co je výstup tlakové vody.
To by mi asi pomohlo. Já mám ten plast v pořádku, jen za ty roky ventilky postupně odešly.
Přidávám fotku, jestli máš totéž.
Přílohy
beckum-cerpadlo75.jpg

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#13 Příspěvek od kbulda »

Tlaková myčka. Toto mám a mohu ti poslat. Normálně do poslední chvíle tlakovala a prasklinou stříkal plný tlak. Jestli máš zájem tak pošli do SZ adresu, kam bych poslal. Daruji, jen bys platil poštovné na dobírku.
Přílohy
IMG_20230724_120855843_HDR.jpg
IMG_20230724_120741713.jpg

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#14 Příspěvek od kbulda »

ještě jedna
Přílohy
IMG_20230724_120811843.jpg

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jjilek »

Díky předem, máš SZ

Odpovědět

Zpět na „Poradna“