Asynchronní motor max. dovolené otáčky, frekvenční měnič.

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

Asynchronní motor max. dovolené otáčky, frekvenční měnič.

#1 Příspěvek od bdn »

Ahoj,
Existuje testovací přípravek na životnostní test pružin, kde se rotační pohyb motoru převádí na přímočarý.
Motor je asynchronní 3f. Siemens 1LA7130-8AB10 jmenovité otáčky 700 min.-1 při 50Hz. Motor je řízen přes měnič, který umožňuje jít s fmax. daleko nad 50Hz.
Motor má v ose ještě malý motorek s vrtulí pro nezávislé chlazení vzduchem. K zařízení chybí dokumentace a výrobce rozvaděče už neexistuje.
Otázka je, jaké jsou max. dovolené otáčky pro tento motor. Případně, kde informaci najít. Cíl je mít na hřídeli 1200 min.-1. Mechanická zátěž na rotoru přípravku není nijak velká.
datasheet zde: https://mall.industry.siemens.com/mall/ ... 10-Z%20K52
nějaké obecné vlákno k provozu motorů nad 50Hz zde: https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... 904.0.html
Díky
Přílohy
motor1.jpg
motor2.jpg

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#2 Příspěvek od kbulda »

S tímhle motorem můžeš jít klidně až na 1500 ot/min.

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#3 Příspěvek od HF_Tech »

Měnič máte na 240 nebo 400V? Pokud má motor instalováno čidlo ptc nebo termostat a zapojeno do měniče, tak se není při zkoušce čeho bát.
Pokud je zatížení motoru malé a není nějaká zhovadilost v nastavení měniče, tak 1500 ot/min zmákne bez problému. Ve vyšších otáčkách už může mít trochu problém.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#4 Příspěvek od bdn »

Díky za reakce. Měnič je 3f. Siemens Micromaster Vector 6SE3215-8DB40
Přílohy
motor3.jpg

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Hlídal bych hlavně vibrace, což ani v těch 1500 otáčkách nejspíš nebude problém. Vlastní zkušenost mám, že jsem motor 2800 otáček tuším 2.5kW v malé cirkulárce přiroštoval na 75Hz a běželo to také úplně bez problémů.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
HF_Tech
Příspěvky: 331
Registrován: 25 dub 2022, 02:00

#6 Příspěvek od HF_Tech »

Může být ještě zrada, pokud je tam nějaké čidlo na měření otáček.
Jestli je to firemní zařízení, tak je asi nejlepší objednat technika z firmy SIPOR. Tohle pořeší poměrně rychle a pořídí zálohu nastavení.
Já jsem tohle řešil na Micromasterech 440 a novějších měničích - potřebovali jsme zrychlit otáčení polohovadla.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od rezis »

Problém je, že se zvyšující frekvencí roste impedance vinutí. Tedy protéká nižší proud a výkon jde dolů. Dá se to obejít přepojením do D (nevím zda v tomto případě) nicméně u běžných motorů se moc nedoporučuje chodit mimo 25-75Hz.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od vombat »

Pokud se objeví při vyšších otáčkách vibrace, je nutné dynamicky na vyvažovačce vyvážit rotor i s řemenicí nebo spojkou.

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#9 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím, ale začal bych dotazem v Siemensu v Mohelnici. Vypadá jako asynchronní se čtyřmi pólovými dvojicemi podle 700 otáček (i když tam se dělaly dvojpóly a čtyřpóly). Mohli by alespoň poradit. Myslím si, že ten ventilátorek je zapotřebí, otáčky vlastního motoru jsou pro chlazení příliš pomalé.
Tuším, že dříve u dvojpólu (3000 ot) doporučovali regulaci od 75% do 150% jmenovitých otáček bez záruky výkonu na hřídeli.
Nutno zvážit i režim provozu. Dále si myslím, že možnosti frekvence použitého frekvenčního měniče nejsou směrodatné.
Vyšší otáčky lze řešit použitím převodovky.

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#10 Příspěvek od bdn »

Rozumím. Ideální případ by byl doplnit motor řemenovým převodem do rychla, např. 2:1. Řemen by oddělil možné vibrace zátěže od motoru.
V tuto chvíli jde jen o odzkoušení, proto mě zajímalo, zda samotný motor zvládne 1200 min.-1. tj. cca. 87 Hz na měniči. Motor by měl být 4 pól.
Dotaz jsem poslal i na portál Siemens, čekám na odezvu.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od rezis »

4pól by měl otáčky blízké 1500ot/min. Toto je 8pólový. Zkusit jít výš můžeš. Pokud není zatížený tak by to mohlo jít.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#12 Příspěvek od bdn »

Jj. opravdu je to tak, motor je 8. pólový 2p=8, p=4. Dnes přišla odpověď ze Siemens.
... the concerned motor's limit speed is around 3000 RPM (200 Hz), according to our catalogue.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Chtěl jsem napsat do 4 tisíc v klidu .

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#14 Příspěvek od Mysteri »

Keď som ešte pracoval s frekvenčnými meničmi, tak bežne sme vtedajšie Mohelnícke motory (aj iné) točili až do 120Hz (napr. u nás vyrábaný Minireg N) Základ bol, aby mal motor chladiacu vrtulu.
Čo sa týka max. zaťaženia, to treba nastaviť v parametroch meniča (nezabudnúť však aj na nastavenie rozbehového prúdu, najmä, ak ide o čerpadlo a pod ).

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“