SONY VA80ES úprava zesilovače

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
apollo78
Příspěvky: 15
Registrován: 18 úno 2021, 01:00

SONY VA80ES úprava zesilovače

#1 Příspěvek od apollo78 »

Zdravím, dostal se mi do rukou pětikanálový zesilovač SONY s poškozeným digitalním stupněm. Jelikož 5x100W nikdy nevzužiju, napadlo mě udělat z přítomných součástek stereo s tím, že bych použil na každý kanál jeden rozkmitový stupeň (STK350-230) a k němu ne jeden, ale dva páry koncových tranzistorů(NEP250,NEN250). Vše by bylo zapojené podle původních schémat. Bude to fungovat, a když ano, stojí to za námahu?
Diky za odpovědi.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#2 Příspěvek od JirkaZ »

A smysl té úpravy?
Přílohy
Sony_STR-DA80ES_TA-V88ES_TA-VA80ES_schematics_600dpi.png
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
apollo78
Příspěvky: 15
Registrován: 18 úno 2021, 01:00

#3 Příspěvek od apollo78 »

Smysl je využít (předpokládám že kvalitní) součástky, z pětikanálového zesilovače udělat dvoukanálový a zvýšit výkon na kanál, aby se využil výkon trafa.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#4 Příspěvek od JirkaZ »

Nedíval jsem se na velikost Ucc, impedanci zátěže a nepočítal, zda by pouhá další paralelizace koncových kombinací umožnila zvýšení výkonu (za předpokladu snížení impedance repro, protože jak jinak?).

Jinak z pohledu servisáka dodávám, že pokud jsou v zařízení použity takto exotické prvky (dvojité výk. tr., integrovaný budič...), tak je to poukázka na problémy. Zejména v tom, že kdykoliv později to shoří, tak bude víc a víc nemožné to opravit.

Ono stačí už jenom to, jak špatně jsou dnes dostupné kvalitní jednoduché koncové transistory a budiče pro ně, přičemž se to ve jménu dementní "digitalizace" stále zhoršuje.

Ale to nic, všemocná AI to všechno jistě vyřeší.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Přijde mi to jako zkriplování havarovanýho Ferrari nebo Lamborgini na čtyřválec, aby se využil ten zbytek kvalitního dvanáctiválce ... A to se, Horste, vyplatí !!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
apollo78
Příspěvky: 15
Registrován: 18 úno 2021, 01:00

#6 Příspěvek od apollo78 »

Vše je stále dostupné na netu. Předpokládám, že tyhle "staré" součástky na dračku moc nejdou. Navíc mám jeden budič a jeden pár tranzistorů.
Vrtá mi hlavou, proč by to mělo shořet? Když je to odladěné, jsou tam ochrany a když se výkon rozloží na další tranzistory, mohlo by to být spolehlivé.

Uživatelský avatar
apollo78
Příspěvky: 15
Registrován: 18 úno 2021, 01:00

#7 Příspěvek od apollo78 »

EKKAR píše:Přijde mi to jako zkriplování havarovanýho Ferrari nebo Lamborgini na čtyřválec, aby se využil ten zbytek kvalitního dvanáctiválce ... A to se, Horste, vyplatí !!!!
Lepší než to dát do šrotu, ne?

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#8 Příspěvek od JirkaZ »

Ale jistě, jen se klidně snaž (jakákoliv pozitivní snaha je lepší než nic), jen jsem upozornil na možné problémy.

Jo a předem si udělej ten výpočet (rozvahu) výkonu.

Nevylučuju, že paralelizace přinese nutnost dalších externích emitorových odporů, transistory musejí být na chladiči co nejblíž u sebe, budič to nemusí utáhnout atd.
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
apollo78
Příspěvky: 15
Registrován: 18 úno 2021, 01:00

#9 Příspěvek od apollo78 »

Nic nezkazím, když to zkusím. Na sběrný dvůr to můžu hodit kdykoliv.
Díky za odpovědi.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#10 Příspěvek od ransom »

Přidáním výkonových tranzistorů výkon nezvýšíš ani trafo líp nevyužiješ.
Leda bys tím sledoval možnost použít menší zatěžovací impedanci. To by ale znamenalo kompletní překopání zesilovače. Včetně budičů, a tím pádem i kompenzací, stabilizace klidového proudu etc.
Je to blbost.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“