Vlhkoměr Hama TH50 a baterie

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Vlhkoměr Hama TH50 a baterie

#1 Příspěvek od Artaban001 »

Hezký den. Mám tu již nějaký ten rok tento vlhkoměr. Provozuji jej na baterie CR2032, i když tam má být CR2025. Baterii jem chtěl vyměnit, protože displej nešel skoro přečíst. Tak jsem vložil novou CR2032 a na displeji se zobrazilo vše. Správně má displej na vteřinu zobrazit vše, a pak se zobrazí hodiny a vlhkost. Když jsem vložil novou CR2025, přístroj normálně naběhl a funguje. V čem se tyhle baterie liší, že s jednou to běží a s druhou ne. Přitom ze starou CR2032 to chodilo taky, i když jsem ji tam dával možná mírně " ojetou" ( což si přesně nepamatuju). Napětí obou baterií jsem neměřil. Předpokládám stejnou chemii, jen jiná velikost.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#2 Příspěvek od sr71 »

Tohle podle mì bude nìjaká mechanická záležitost, nemùže tam být nìjaký nežádoucí pøítlak nìkde na kontaktech tím jak je cr2032 o nìco vyšší?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

obě baterie jsou stejné, liší se jen tloušťkou . . .
CR2025 má průměr 20 mm a tloušťku 2,5 mm
CR2032 má průměr 20 mm a tloušťku 3,2 mm
samozřejmě ta silnější má i o fous větší kapacitu . . .
a co se týká funčnosti/nefukčnosti, velice záleží na typu držáku baterie a správně dosednuvších kontaktů.
před výměnou baterie je dobré zkontrolovat její stav.
zjistíš to tak že na ni ťukneš malou žárovičkou 3,5V/200mA a ta musí bliknout !
u těchto baterií dochází stárnutím k zvětšování vnitřního odporu a tu žárovičku potom nerozsvítí, ikdyž naprázdno multimetrem napětí kolem 3V naměříš !
také je dobré kontrolovat stav držáku, jestli není zoxidován.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

Držákem to nebude. Baterie se vkládá do plechovýho držáku ve tvaru hranatýho U. Pokud vložím CR2025, musím plech lehce zmáčknout prstem, aby tam baterie držela. 2032 jej trochu víc rozehne. V okolí není nic, co by mohla větší 2032 propojit. Čím je baterie vybitější, tak displej má nižší viditelnost ( znaky jsou šedé). Tady ale jsou znaky černý a jsou zobrazeny všechny. Akorát mi přijde, že se stále opakuje inicializace, po které segmenty lehce zešednou, ale nezhasnou - což se děje s tou CR2032.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od Valdano »

Jak zde již zmínil ok1hga tak obě zmíněné baterie se od sebe liší pouze šířkou a zmíněnou kapacitou, ale co se týče napětí tak se opravdu neliší. Domnívám se, že sr71 měl pravdu a i když se to na první pohled může zdát jako nepravděpodobné tak tam musí být na desce s elektronikou nějaký vakl apod. a při vložení trochu širší baterie CR2032 je tam větší pnutí, které se nějak přenáší na desku s elektronikou a projevuje se to tím zmíněným problémem zatímco při vložení CR2025 je pnutí menší a tak se to neprojevuje.

Ke zvážení je možnost vyvést si z toho vlhkoměru ven drátky pro napájení a a připojit je na jeden článek lionky. Do série zapojit třeba jednu diodu pro mírné snížení napětí. Mírné přepětí dle mého názoru tomu vlhkoměru až tolik vadit nebude. Použít se dá třeba tato lionka s garantovanou kapacitou 5000mAh a s ochranným obvodem. Je za přijatelnou cenu a má rozměry cca 2,7 x 7cm. S tou ten vlhkoměr na jedno nabití vydrží v provozu mnohonásobně déle než s jednou CR2032 a po vybití lionku zase nabijete a použijete. Tato lionka obsahuje ochranný PCB obvod, který zajišťuje nejen ochranu proti zkratu a přetížení, ale měl by zajistit i odpojení při vybíjení, aby při hlubším vybití, které je při takovémto použití více pravděpodobné, nedocházelo k většímu poškozování lionky. Tato dobíjecí lionka vám možná vydrží tak dlouho dokud vydrží fungovat ten vlhkoměr. Takže do něj nebudete muset už nikdy kupovat žádné další baterie.
Naposledy upravil(a) Valdano dne 08 črc 2023, 05:41, celkem upraveno 5 x.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#6 Příspěvek od VASEK_W »

A nebude ta "nová" 2032 mít už nyní větší vnitřní odpor? To by signalizovalo opakované pokusy o inicializaci. Prostě jí při zatížení klesne napětí pod hranici funkčnosti. Elektronika vypne, baterie se trochu vzpamatuje, to zjistí elektronika a opět zkusí init, čímž klesne napětí baterie. A tak pořád dokola.

Zkus ji otestovat pomocí žárovičky jak radí ok1hga.
Já je zásadně zkouším ručičkovým ampérmetrem, mám UNI 11-e. Jen zvolím ten "správný" rozsah na měření, lehce ťuknu a hned oddálím měřicí hrot, ale přesto se ručka "švihne" doprava jako potvrzení stavu baterie. No a podle rychlosti a výchylky toho švihu už za těch 40 let odhadnu stav baterie.

Vašek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Valdano: skus obmedzit tu tvoju potrebu ku vsetkemu sa vyjadrovat... Davat niekam tvrdy zdroj 4,2V namiesto makkeho 3V, to je fakt geni(t)alny napad. Hlavne ked autor neriesi problem s kratkou zivotnostou baterie. A keby aj riesil, tak tam staci dat 2xAAA.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#8 Příspěvek od fredis »

To je tragedie.. :roll: Všechno zná, atd a navíc ty jeho elaboráty.
Naposledy upravil(a) fredis dne 09 črc 2023, 09:23, celkem upraveno 1 x.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Na 15 let starý, placatý vlhkoměr s hodinama a teploměrem se mi nevyplatí nic bastlit. Když baterie dojde, strčím tam baterii, co mi přijde pod ruku a co tam jde dát a to jsou ty výše zmiňované tipy. Kdyby to nefungovalo vůbec, tak to vyhodím a pořídím něco modernějšího.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“