Nástroj k otevírání hodinek - doporučte

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
nostalcomp
Příspěvky: 43
Registrován: 09 lis 2022, 01:00

Nástroj k otevírání hodinek - doporučte

#1 Příspěvek od nostalcomp »

Prosím zkušené "nebožáky", kteří jsou také "odsouzeni" k časté výměně baterií v hodinkách o doporučení vhodného nástroje/nástrojů k otevírání hodinek. Hlavně dámských všech možných typů :) Mě už nebaví mít pořád rozpíchané prsty od přibroušeného šroubováku :) Děkuji.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od Valdano »

Nejlepším nástrojem je hodinářství kde Vám za mírný poplatek baterii v hodinkách vymění a jistě vám i poradí a pokud máte hodinářství někde poblíž tak si při tom můžete udělat i zdravotní procházku. U hodináře se můžete poptat na vhodné nástroje a jako odborník vám jistě poradí nejlépe.

Divné je, že zmiňujete množství hodinek, u kterých musíte často měnit baterii.

V běžných elektro hodinkách ať už dámských nebo pánských by měla baterie bez problému vydržet rok i dva. Oproti tomu některé moderní hodinky, které umožňují třeba spojení s mobilem apod. sice mají větší spotřebu, ale zas obvykle mívají vestavěné dobíjecí akumulátory a umožňují dobíjení bez vyjímání baterie.

Takže zřejmě máte spoustu nějakých speciálních hodinek, které nemají možnost dobíjení a mají vysokou spotřebu, když v nich musíte jak zmiňujete příliš často měnit baterie.

Možná by do budoucna stálo za úvahu se pohlédnout po hodinkách, ve kterých vydrží baterie déle nebo které umožňují dobíjení.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Nekopiruj sem vyplody chatbotov.

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#4 Příspěvek od Valdano »

nostalcomp píše:...Hlavně dámských všech možných typů...
Vhodný pro otvírání lisovaných pouzder, která se otvírají v podstatě jen zapáčením za okraj mezi nalisovaným pouzdrem a tělem hodinek v místě k tomu určené drážky je tento otvírač lisovaných pouzder. U šroubovacích pouzder o průměru od 12mm bude vhodný tento otvírač šroubovacích pouzder. Ne vždy je baterie po otevření pouzdra přímo dostupná. U některých hodinek se musí ještě uvolnit nějaký další kryt baterie zabezpečený uvnitř těla hodinek třeba jedním nebo i více miniaturními šroubky. Pro povolování a utahování miniaturních šroubků různých krytů baterii v hodinkách je vhodný tento profesionální hodinářský šroubovák, který má náhradní hroty a je kvalitní. Nebo si můžete koupit nějakou levnou sadu tzv. hodinářských šroubováků, kterých je po internetu spousty (stačí si projít několik odkazů a vybrat si) a i když šroubováky v těchto levných sadách kvalitou nijak neoplývají tak třeba budou pro tento účel stačit.

Doporučuji k přečtení článek Jak vyměnit baterku v hodinkách? Je tam popis jak si vyměnit baterii svépomocí u různých typů. V některých případech to nemusí být úplně jednoduchá záležitost.

Ideální je nechat si měnit baterie v hodinkách u profesionála, který na to je vhodně vybaven.

Výhody výměny baterií v hodinkách u profesionálního hodináře:

1. Profesionální hodinář bude zkušenější než vy a používá vhodné nástroje.

2. Někteří hodináři dávají na jimi vyměněnou baterii až roční záruku a pokud baterie odejde dříve, tak vám ji vymění za novou zdarma.

3. Výměna baterie může být u některých hodinek velmi obtížná. Například hodinky, které jsou utěsněny proti vodě, by měly být po výměně baterie znovu utěsněny a otestovány. V některých hodinářstvích vám obvykle s výměnou baterie nabídnou také provedení tlakové zkoušky vodotěsnosti a v případě potřeby i výměnu těsnění v hodinkách. Po tlakové zkoušce by vám měli v hodinářství dát i protokol o provedené zkoušce.

Nebo si pořídit moderní hodinky umožňující dobíjení bez nutnosti vyjímat akumulátor z hodinek (tj. s bezdrátovým indukčním dobíjením). Když jednou za delší čas akumulátor v hodinkách umře tak si jej nechat vyměnit u profesionála nebo případně v servisu pro specifický typ hodinek a když už za X let pro dané hodinky nebude podpora tak si prostě pořídit hodinky nové.

Nebo si koupit hodinky, ve kterých baterie nikdy nedojde, protože tam žádná není tj. mechanické hodinky s ručním natahováním a doplňujícím mechanismem automatického dotahováním tj. tzv. automaty, které kromě ručního natažení umožňují i automatické dotahování při pohybu (pozn. dělají se jak v provedeních pro pány tak i pro dámy a nepotřebují žádnou baterii).

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Ahoj.
Položenou otázku bych doplnil ještě "čím hodinky uzavřít".
Hodně hodinek jsem rozebral obyčejným nejlevnějším "Švýcarákem" - neboli zavíracím nožíkem. Šroubovací jsem otevřel obyčejnou šuplerou - volil bych kovovou spíš nefunkční digitální ze šroubovou aretací. Pořádnou a kvalitní bych na tohle nepoužíval.
Větší problém je ovšem hodinky uzavřít - šroubovací jdou snadno zašroubovat tou šuplerou, ale zaklapávací pouzdra jsem musel uzavřít i ve svěráku, kdy jsem na čelisti dal kousky korku, nebo měkké gumy a svěrák opatrně dotahoval tak, aby na čelní a zadní stranu působila celá plocha a to rovnoměrně. Výše zmiňované "vidlácké způsoby" doporučuju u svých, jak já říkám pracovních hodinek, které beru jako cenově odpovídající pracovní nástroj.
Taky bych měl připomenout, že u některých komplikovanějších digitálních hodinek - hlavně Casio, je potřeba po výměně baterie provést nucenou inicializaci, která se provádí zkratem dvou pinů na strojku - postup je většinou popsán na nálepce na první baterii, kterou jsou hodinky osazeny z výroby, nebo zespodu na víčku.
Pokud si chceš "hrát na hodináře", doporučuju výše linkované nástroje, ale ještě bych dohledal lis na zavírání
https://hodinar-frydl.sluzby.cz/lisy-na ... a-hodinek/
- ručně fakt někdy víčko zaklapnout nejde. Pokud si hodinek vážíš, zásadně práci přenech hodinářovi, protože on Ti může v případě výměny baterie provést tlakovou zkoušku po zásahu dovnitř.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Hape »

Jo,jo, taky sem byl kdysi u hodináře s hodinkama se zaklapávacím dýnkem a taky je otevíral nějakým obyč Mikovem :)
Teď mám už pátým rokem hodinky u kterých sem baterku zatím měnit nemusel. :) Ciferník tvoří FV panel a uvnitř je nějaký spešl akumulátor (zajímalo by mně co je zač). Ten až bude na výměnu, tak nejspíš budou na výměnu celý hodinky. Ale to se teprve uvidí.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Teď mám dvoje hodinky s 10 letou baterii ( CR2016), takže je pak vyměním i s baterií
Casia asi 1500kč, jedny digitální a jedny ručkový.

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Hape »

Co jsou ty Casia zač, že v nich baterky vydrží tak dlouho? To sem nevěděl, že můžou primární baterie v hodinkách tolik vydržet.
Ty moje co mám teď, s tím solárním dobíjením, jsou taky Casia. Jsou to rádiem řízený Casia Lineage (LCW-M500T). Předtím sem měl (nebo vlastně ještě mám, ale už nenosím) dlouhý roky rádiem řízený Casia Twincept Wave Ceptor (WVA-200), ty jsou taky na jednu CR 2016. Vydržela v nich něco přes rok. Ale ten jejich koncept a řízení rádiem je nejspíš podstatně energeticky náročnější, než jednoduchý digitální, nebo quartz strojek. Ale stejně, výdrž 10+ let na jednu baterku, to teda koukám 8O .

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#9 Příspěvek od tomasjedno »

Hape píše:Co jsou ty Casia zač, že v nich baterky vydrží tak dlouho?
CR2016 je na hodinky obrovská baterka, tak se nediv.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Ty ručkový jsou Hodinky Casio Edifice EF-121D-1AVEF
A digitálky mám Casio W-800HM

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#11 Příspěvek od tiktak1953 »

Co sa tyka otvarania hodiniek zo zaklapacim vikom,aspon nieco .Co boli prve hodinky, ale aj za totality stacil ostry noz s pevnou ruckov silno zatlacit na to miesto, kde je nato puzdro upravene,alebo vicko ofrezovane.Ziadnom pripade nie sklapaci a tupy!Su aj ine novsie sposoby ,kde to nejde nozikom.Pri Prim quatrz panskych ,aj niektorych inych baterkovych sa pri neodbornom otvarani nozom znicili cievky ci ine suciastky el.bloku!Zo zatvaranim je to u mnohych hodinkach pre neznaleho problemu,slabych skusenosti (ale aj mnohych hodinarov semtam) velky problem ich zatvorit a puzdro ci viko neposkodit.Aj ja som zatvaral vo sveraku ked som nemal lis doma a boli sme pritom dvaja,aby som nepo.puzdro!Aj otvorit zo zavitom byva problem ked je silno zatvorene!treba davat bacha a rozoznat ci je zadny dekel na zavit alebo na vyklopenie,to byva u smejdovych hodinach kde nehodinar to nedokaze rozoznat!Asi tak na rychlo.
Zbieram hlavne nefunkčné náramkové hodinky PRIM,prípadne rôzne opravím.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Docela prča je výměna baterky u vodotěsnejch sportovních (potápěčskejch) hodinkách Suntoo. Tam je to při zavírání o hloubce modlení jakou hloubku potom vydrží. :lol:
Ne, je to kupodivu opačně, netěsnost se projeví spíš v malý hloubce, na velký se těsnící kroužek namáčkne a potom už většinou drží.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#13 Příspěvek od tomasjedno »

Copak hloubka, ale u hodinek, se kterými jsem se potápěl do 40 m, mi ve výšce 3,5 km odskočila přední rozeta se sklíčkem :D

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

A do kolika byly metrů? Počítám, že do 200, (což jsou hodinky na potápění) asi né.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#15 Příspěvek od fredis »

Valdano vám to v dalších pěti obsáhlých výlevech vysvětlí... :roll: :twisted: Jedno jižní ovoce by to vyřešilo.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“