Stroj na mlhu vytváří rušení - jeden kopanec

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Stroj na mlhu vytváří rušení - jeden kopanec

#1 Příspěvek od kybrex »

Zdravím,

mám doma stroj na mlhu (výroba teplem z glycerolu a vody), aby bylo lépe vidět světelné kužely. :)

Všiml jsem si, že po chvíli, co běží (střídavě se sám nahřívá), tak občas "kopne", že je slyšet prasknutí ve stereu podobný jako mi dělala jedna malá lednice na stejným okruhu, když spínala.

Dokonce jsem zpozoroval, že je to schopný zřídka zaseknout zvukový výstup v přehrávači audio souborů v notebooku. Přehrávač je pak nutné vypnout a zapnout, pak to zase jede a vždy se to stane s prasknutím, ale ne pokaždé když to praskne.

Uvnitř jsem našel jenom topné těleso, čerpadýlko a asi tam bude nějaký bimetalový spínač vyhřívání.

Co to může být za rušení a jde to nějak odfiltrovat? Zkoušel jsem APC přepěťovku jak pro ten mlhostroj, tak zároveň i pro stereo a notebook, který jsou přes ní zapojený pořád, a nepomohlo to.
Přílohy
Vnitřek mlhostroje
Vnitřek mlhostroje

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od pocitujlasku »

kedze tam dokopy nic nie je, tak je dost mozne, ze to rusenie robi bimetal pri zopnuti/vypnuti. Mne to napr. robi stara mikropajka, ked ju zapnem, tak mi na sekundu vypadne obraz na monitore (su v rovnakej zasuvke). Mozno by pomohol varistor, aby trocha okresal napatovu spicku, ale radsej nech sa este vyjadria skusenejsi.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

jaký je příkon toho mlhostroje ?
jaký je to typ ? dej sem fotku štítku.
možná by mohlo stačit ten bimetal přemostit kondíkem cca 150nF/400VAC . . .

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Lukas-Peca »

Nenabíjí proud té mlhy statikou nějakou neuzemněnou kovovou součástku v okolí?

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »

Skontroluj si elektroinštaláciu, podoťahuj skrutky...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Jak je doporučeno výše, přes kontakty bimetalu kondík, nebo případně sériovou kombinaci kondíku a malého rezistoru. To je ta snazší cesta. Dokonalejší cesta by byla použít bimetal jen k řízení SSR se spínáním v nule, případně to SSR spáchat z triaku a optotriaku se spínáním v nule.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#7 Příspěvek od bu2520 »

Tenhle kopanec spíš způsobí indukční zátěž (tedy motor) klixon tam je spíš na regulaci či ochraně topení. Tak bych se spíš zaměřil na spínač čepradla a na něj dát nějaký zhášecí obvod, nebo již zmiňované SSR. Ale neznám koncepci tak je to jen jedna z možností.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Čerpadlo je nejspíš vibrační, jako v kávovaru a dost malé a spouští se pedálem, zatímco ohřev se spouští klixonem podle potřeby. Takže vypozorovat, jestli to ruší od čerpadla, nebo od klixonu, nebude problém. Topení má narozdíl od čerpadla značný odběr a vzhledem k pravděpodobné absenci jakéhokoli odrušení při sepnutí či rozepnutí klixonu pěkně vysílá celá smyčka přívodu, čemuž je třeba zabránit.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

ok1hga píše: možná by mohlo stačit ten bimetal přemostit kondíkem cca 150nF/400VAC . . .
Potvrzuju, stejnej problém dělal termostat bojléru, co spínal 2,2 KW spirálu. Stačil tam dát 100N/275V/AC/X2 a byl pokoj. Ale doporučuju dát něco kvalitnějšího, třeba Kemet, Wima nebo ES Ostrava, ty okradený PRCácký polovičního rozměru se za rok až dva prostřílí na třetinovou i nižší kapacitu.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Hlavně je ten kondík třeba dát dost daleko od reaktoru a termostatu, je tam všude horko a agresivní prostředí.

Pokud se noťas seká s takovým malým rušením, asi bych ho zahodil, nebo pořádně prověřil instalaci.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od kybrex »

Noťas je (pro mě) legendární stroj ThinkPad R500 ještě z dob, kdy to něco vydrželo a tenhle je toho důkaz. Šlape v pohodě přes 10 let, akorát je bez baterie, protože ji tam nepotřebuju. Je na tom software pro MIDI ovladač k simulaci DJ přehrávačů. :) Levné řešení z mých mladých let a sem tam to ještě vytáhnu a zavzpomínám. 8-) Ten notebook jede v pohodě a to rušení ho nerozhodí, VLC přehrávač hraje v pohodě, ale ten DJ software k tomu MIDI ovladači přes USB se nějak divně hryzne a všecko funguje, ale nejde spustit přehrávání. Stačí vypnout zapnout ten ovládací program. Vyhazovat ho určitě nebudu. Když není zapojen mlhostroj, hraje to spolehlivě několik hodin v kuse. Vozím sice raději už zálohu, kdyby něco, ale "zaklepu" - ještě nebyla potřeba. :wink:

Dělá to v různých prostředích, jak s mizernou elektroinstalací (teď naposledy nedotažený hřející se hliníkový spoje v zásuvkách) i v nových elektroinstalacích - tím to nebude.

Varistory jsou právě i v těch APC přepěťovkách a doufal jsem, že to pomůže, ale ne, možná to pocitově tu pecku zmenšilo, ale to bude spíš placebo.

Podle zvuku to asi bude vibrační motorek, protože při provozu to zní jako takovej ten levnej kávovar na kapsle.

Jde o model 222980 Fog Machine 400
https://www.scanic.de/products/foggers- ... 00-ii.html

Děkuju mnohokrát za rady, ještě nevím, co z toho zkusit jako první, ale k tomu, která část to způsobuje, bych řekl, že to bude asi spíš topení, protože ten motorek se spíná ovladačem na kabelu a podle toho, co si vzpomínám, tak to práskne když to zrovna nemlhuje a buď se vypíná nebo zapíná to topení. Nedělá to hned, ale spíš až po zahřátí a chvíli v provozu. Teď si nevzpomínám, jestli jsem to prasknutí slyšel i po dokončení foukání, když se vypne pumpička, ale to ještě zkusím. Možná se pletu.
Přílohy
Štítek mlhostroje
Štítek mlhostroje

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Ten MIDI ovladac ma vlastny zdroj alebo je napajany cez USB z notebooku?

Uživatelský avatar
kybrex
Příspěvky: 276
Registrován: 26 črc 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od kybrex »

USB z notebooku. Umí to mít i vlastní zdroj, ale vždycky to šlapalo jen po USB, tak zdroj už nezapojuju.
Je to tenhle kousek. http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... t=hercules

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

A když je ten mlhostroj bez dálkového ovládače, tak taky ruší? Uvědom si, že kábl k němu je slušná anténa pro rušivý impulz.
BTW není to nožní ovladač, to tlačítko nemá dostatečnou odolnost.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#15 Příspěvek od samec »

samec píše:Skontroluj si elektroinštaláciu, podoťahuj skrutky...
Aha, čiže na predlžovačkách v teréne. Tak potom nič.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“